Dar gelirlilere 300 konut - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Dar gelirlilere 300 konut

Bu haber 02 Kasım 2009 - 0:00 'de eklendi ve 848 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AKP siyasi kulislerinde iki milletvekili; Prof. Dr. Yüksel Özden ve Dr. Mehmet Nilhıdır önceki dönemin Milletvekili Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu, İl Başkanı Av. Gültekin Akça’da kendisinden önceki il başkanı Dr. Mehmet Nilhıdır ile kıyaslanıyor.
Hangi işte, makamda olursa olsun insanların kendinden öncekilerin çıtayı yükseltmiş olmalı hem şanssızlık, hem şanstır. Şansızlıktır, kendinizden önceki ile sürekli kıyaslanırsınız. Şanslısınızdır, o çıtayı yakalayıp geçme mücadelesi verirken başarılı bir performans sergilersiniz.
AKP Muğla Milletvekili Dr.  Nilhıdır ile Reyhan Pastanesi’nde sohbet ettik. Sohbet sırasında AKP İl Başkanı Av. Gültekin Akça’da vardı. Muğla’yı konuşurken, “çıtayı” da ele aldık.
İl Başkanı Av. Akça, masaya gelinceye kadar, kendisiyle ilgili “hocası” Milletvekili Dr. Nilhıdır’dan “övgü” dinledim. Milletvekili Dr. Nilhıdır, İl Başkanı Av. Akça için, “İl yönetiminde O’ndan daha iyisi var mı?” diye soruyordu.
Hoca, öğrencisine güveniyor. Yaklaşan genel seçimi Av. Akça il başkanlığında başarıyla geçeceklerini söylüyor.
Bu durumda, gerisi laf…
 
xx           xx           xx
Sohbet sırasında Milletvekili Dr. Nilhıdır’dan Muğla ile ilgili pek çok müjde aldım.
Kendilerinden önceki Milletvekili Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu’nun “yüksek bir çıta yarattığını” kabul eden Milletvekili Dr. Nilhıdır, “Seyfi bey, görev süresinde Muğla’ya önemli hizmetler kazandırdı. Bu hizmetlerin büyük bölümü son üç yılına sığdırıldı. Bizim de ilk iki yıl acemiliklerimiz oldu. Artık duruma hakimiz. Milletvekili arkadaşım Prof. Dr. Yüksel Özden’e haksız eleştiriler yapılıyor. Kendisi yurtdışında ülkemizi başarı ile temsil ediyor. O Türkiye ile NATO toplantıları arasında mekik dokurken, ben Muğla ile Ankara arasında mekik dokuyorum.” dedi.
Ardından müjdeleri sıralamaya başladı. Yıllar öncesinin, unutulan Milas-Derince Barajı’nın programa alındığını söyledi. Milaslılar üçüncü baraja sahip oluyorlar…
Geçenlerde Vali Dr. Ahmet Altıparmak ile Fethiye-Seki’deydik. Sekililer, “Seki Barajı unutuldu. Yaz gazeteci.” dediler. O sırada aklıma Milletvekili Dr. Nilhıdır’ın “Derince Barajı müjdesi” geldi. Keşke, Derince’den önce Seki’yi programa aldırsalarmış, demeye kalktım, Vali Dr. Altıparmak, “Derince’de çok önemli.” dedi.
Derince Barajı gerçekten önemli. Milas Ovası sulanacak. Kemerköy Termik Santralı’nın soğutma suyu karşılanacak. Bodrum Yarımadası’nın su sorunu çözülecek. Bütün bunlar Milas’ın Geyik ve Akgedik Barajları ile gerçekleştirilecek. Bu iki baraja takviye olarak Derince Barajı’nın programa alınması yerinde, ama…
Fethiye’nin Seki Ovası’da önemli…
“Eskiden partilerin ilk iki sırası Fethiye ve Milas arasında paylaşılırdı. AKP Milletvekillerinin ikisi de merkezden.” demeye kalktım, Sekililer, “Ama il başkanı Fethiyeli” diye karşılık verdi.
Seki Barajı ile AKP Hükümeti’nin bütçesi çökmez. Hadi bakalım, İl Başkanı Akça, hemşerilerin sana güveniyor!
 
xx           xx           xx
Milletvekili Dr. Nilhıdır, doğalgaz konusunda Muğla Belediye Başkanı Op. Dr. Osman Gürün ile karşılıklı anlayış ve işbirliği içinde olduklarını söyledi. “Başkan Gürün, doğal gaz dağıtım merkezinin İzmir-Muğla girişinde (Akçaova) kurulmasının uygun olacağını söyledi. Öneriyi BOTAŞ’a ilettik. Başkan Gürün’ün dediği gibi olacak.” dedi. Dr. Nilhıdır, Muğla il merkezinin su sorununun çözümü için de Başkan Gürün ile birlikte mesai yaptıklarını söyledi. Birlikte Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Atasoy’a ziyarette bulunduklarını, il genelinde su sorununun köklü çözümü için “havza” önerisinde bulunduklarını, bakanın öneriye sıcak baktığını ve DSİ Bölge Müdürlüğü’ne bu yönde çalışma yapması için talimat verildiğini kaydetti. “İnşallah Sandras suyunu da Muğla’ya getireceğiz.” diye ekledi.
Küresel ekonomik krizin sonucu olarak, Muğla’da küçük sanayi sitelerinde “durgunluk” yaşandığını belirten Milletvekili Dr. Nilhıdır, ilgili bakanlıklardan küçük sanayi sitelerindeki iş adamlarına “destek kredi” yaratmanın yollarını aradıklarını, bu çerçevede Köyceğiz ve Ortaca Küçük Sanayi Sitelerinde başta yatlar olmak üzere deniz taşıtlarının bakım ve onarımları için “düzenleme” yapacaklarını ve bunun sonucu kredi desteğiyle de buralarda canlanma yaratacaklarını kaydetti.
 
xx           xx           xx
Milletvekili Dr. Nilhıdır’ın Marmaris için de “Kentsel Dönüşüm Projesi” var. Belediye Başkanı Ali Acar’ın “evet” demesi halinde, kaynak yaratmak dahil, her türlü desteğe hazır olduklarını söyleyince şaşırdım…
Bu projeyi bir başka yazımda paylaşırız.
Bizim işimiz biraz da şeytanın gör dediğini görmek ve tabir caizse şeytanın avukatlığını yapmak. Milletvekili Dr. Nilhıdır’ı dinlerken, yatırım ve hizmet planladıkları yerlere şöyle bir baktım hep CHP’li belediyelerin olduğu yerler. AKP’nin gündeminde “erken genel seçim” var, buna paralel olarak değişik bir strateji uyguluyorlar diye düşündüm. Düşüncemi soruya dönüştürdüm, aldığım yanıt şu oldu:
“Yüksel Özden arkadaşım ve ben Muğla’nın milletvekiliyiz. Muğla’nın önceliklerine göre hareket ediyoruz. Küçük Sanayi sitelerinde krizden solcular etkileniyor, sağcılar etkilenmiyor diye bir şey yok…”
 
xx           xx           xx
Tabi her şey o kadar da güllük gülistanlık değil. Milletvekili Dr. Nilhıdır, Muğla’ya Bölge Hastanesi müjdesini de yinelerken, Muğla Belediyesi’nin engellemesi ile karşılaşabilecekleri endişesini dile getirdi. Bu ihtimal var mı? Var… Belediye, daha önce gündeme gelen 650 yataklı bölge hastanesine “yer seçimi ile ilgili” karşı çıkmıştı. Ancak bu defa Sağlık Bakanlığı kararlılık sergileyecek gibi görünüyor. Muğla Belediyesi TOKİ Evlerine de inşaat ruhsatı vermemiş ve bunun üzerine TOKİ’nin belediyeden ruhsat almadan inşaat yapabilmesini sağlayan yasal düzenleme yapılmıştı.
Yani Milletvekili Dr. Nilhıdır’ın müjdesini verdiği hastane TOKİ marifetiyle yapılabilir.
Bu hastanenin bir an önce yapılması, Tıp Fakültesi’nin geleceği için de önemli…
 
xx           xx           xx
Milletvekili Dr. Nilhıdır, sohbetimiz sırasında, “Muğla’nın konut ihtiyacı var mı?” diye sordu. Ancak Muğla’da, asgari ücretle konut sahibi olabilmeleri hayatları boyunca mümkün olamayacak olanlar için konut yapılmasında yarar olduğu konusunda hemfikir olduk.
Bunun üzerine Milletvekili Dr. Nilhıdır, “Sadece dar gelirliler için 300 konutluk TOKİ Evi yapabiliriz.” müjdesini verdi.
Umarız müjde olarak kalmaz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets