Eğlence yerlerine gürültü takibi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Eğlence yerlerine gürültü takibi

Bu haber 28 Eylül 2009 - 0:00 'de eklendi ve 850 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Lütfi Akça, eğlence yerlerinin yoğun olduğu bölgelerde denetimlerin artırıldığını belirterek, ”300-500 kişi eğlenecek diye insanların rahatsız edilmesine razı olmamız mümkün değil” dedi.
Akça, eğlence yerlerinin yoğun olduğu kentlerdeki il çevre ve orman müdürlükleri ve belediyelerle toplantı yapıldığını bildirdi.
Bu yaygın basında yer alan bir haber.
Söz konusu toplantı Muğla’da da yapılmıştır herhalde. Haberimiz olmadı. Yapıldıysa ve çağrılsaydık, bizimde bir çift söyleyeceğimiz olurdu…
 
xx           xx           xx
Yaygın basında yer alan habere göre, konuyu ulusal bazda ele aldıklarını ancak toplantıya ilk etapta şikayet gelen yerlerdeki yöneticilerin çağrıldığını kaydeden Akça, ”İstanbul, Muğla, Antalya, Mersin, Aydın, Bursa, İzmir ve Balıkesir’e, ilçelerle birlikte 16-17 bölgeye çağrı yaptık. Bunlar arasında ilk etapta İstanbul’u ele aldık. Yetki devri yapılsın, yapılmasın belediyeleri de toplantıya çağırdık. Çünkü ruhsat belediyeler tarafından veriliyor. Toplantıda hem mevzuat kapsamında onları bilgilendirdik hem de il çevre ve orman müdürlüklerimizden illerinde bu tür toplantılar yapmalarını istedik” diye konuştu.
Umarız bundan sonraki toplantılardan (Tabi Genel Müdürlüğün çağrısına uyulur da yapılırsa) haberimiz olur!
 
xx           xx           xx
Söz konusu haberde, Akça, gürültü ile ilgili yasal sınırları aşan işletmelere yaklaşık 15 bin TL tutarında idari para cezası uygulandığını, gerektiğinde işletmelerin kapatılabildiğini belirtti.
Yine aynı haberde, eğlence yerlerindeki gürültünün makul seviyesinin 65 desibel olduğu belirtiliyor.
Doğrusu bir yurttaş olarak şehir merkezindeki likit gaz bayilerinin yarattıkları gürültünün normal seviyesi ne kadardır merak ediyorum…
 
xx           xx           xx
Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, “gürültü kirliliği” ile gerçekten ciddi mücadele veriyor.
Peki ya “görüntü kirliliği” ve diğer kirlilikler?!!
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül valiliklere birer yazı göndererek, karayollarında “peyzaj düzenlemesi seferberliği” başlatılmasını istedi.
Taktirle karşıladık ve destekliyoruz.
Acaba diyorum, sayın Cumhurbaşkanı “görüntü kirliliği” ve diğer kirliliklerin de sona erdirilmesi içinde mi ‘seferberlik” başlatılmasını istemeli?!!
 
xx           xx           xx
Bildiğim kadarıyla “Şehir” sözü “Medine”den geliyor. Medine, “medeniyet” demek.
Hal böyle olunca şehirlerde yaşayanların ve şehirleri yönetenlerin de “medeni” olmaları gerekiyor.
Ne kadar medeniyiz?
Yönetenlerimiz ne kadar “şehirci” ve medeni?
 
xx           xx           xx
Gidin bir likit gaz bayilerinin önlerine bakın. Sanayi çarşısı gibi… “Tüpgaz taşıyoruz” diye yöneticilere yutturulup, sürekli park halinde tutularak “seyyar tüp deposu” olarak kullanılan  kamyonetler, trafikten men edilecek yaşta tüp gaz taşımada kullanılan motosikletler… Tüplerin tangır tungur indirilip bindirilmesinde yaratılan gürültü… Ve görüntü kirliliği…
En önemlisi; patlama tehlikesi!
Bir likit gaz bayiinde patlama yaşandığını düşünebiliyor musunuz?..
Ve pek çok iş yerinde “sanayi tüpü” kullanılıyor. Şehir merkezinde sanayi tüpü kullanılması neden yasaklanmaz anlamak mümkün değil, ama bayilerin yanında bir sanayi tüpü devede kulak tabi!
Fırınlar da yakıt olarak ne kullanıldığını bilmiyoruz.
Bütün bunların hepsinin şehir dışına çıkarılmaları gerekmez mi?
 
xx           xx           xx
Ya atölyeler?
Her şehrin bir Küçük Sanayi Sitesi vardır.
Küçük Sanayi Siteleri’nde yer darlığı mı vardır ki, şehir merkezlerinde “atölyeler, tamirciler, servisler” açılmasına izin verilir?
Hele o inşaat malzemesi (kum, çakıl, çimento, tuğla v.d.) ve kömür satışı yapan yerler neden bu sanayi sitelerinde veya şehir merkezi dışında değillerdir anlamak mümkün değil.
 
xx           xx           xx
Bir de şu apartmanların, evlerin cephe boyalarının olmamasından ve tabela kirliliğinden yönetenlerimiz neden rahatsızlık duymazlar anlaşılır gibi değil!
Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi ve belediyelerimiz, valiliklerimiz, kaymakamlıklarımız üç tane barın gürültüsünü kesince “çevre yönetimi” yerine mi getirilmiş oluyor?…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets