Hamle’nin ödülleri yerini buldu... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Hamle’nin ödülleri yerini buldu…

Bu haber 09 Haziran 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.242 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

İnsanın emeğinin karşılığını görmesi kadar güzel bir şey yok.
Çoğu zaman bir kuru teşekküre bile fit olmaya hazırsınızdır da, herkes kör, sağır, dilsizdir. Sanki kimseler farkınızda değildir…
Birileri bir yerlerde “Ne olmuş yani. Görevi bu.” veya “İşi bu, para kazanıyor.” derken, sizin şevkiniz kırılmaya başlamıştır. “Değer mi?” diye sorgulamaya başlamışsınızdır…
Değer…
Hiç kimseler farkında olmasa, farkında olmak istemeseler de “sessiz çoğunluk” emeğinizin farkındadır…Gıyabınızda, onların bir biçimde hayır dualarını, şükran duygularını alırsınız.
 
xx           xx           xx
Ama ille de insan emeğinin, başarısının karşılığını görmek istiyor.
Siz o karşılığı, “ödülü” beklerken “ceza” ile de karşılaşabilirsiniz!
Bazen ikisi bir arada gelir!
Örneğin ben ikisini birden görenlerdenim.
1983 yılı idi. 12 Eylül Askeri Darbesi’nin bütün sıcaklığının, ağırlığının hissedilmeye devam ettiği günler. Türkiye Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) o günlerde beni “İdam çözüm mü?” başlıklı bir yazım nedeniyle ‘fıkra dalında’ Türkiye’de Yılın Gazetecisi olarak ödüllendirmeyi uygun görmüştü.
Aynı yıl, aynı dernekten ödüllendirilenler arasında Aziz Nesin, Uğur Mumcu, Abdi İpekçi gibi isimler de vardı. Aynı ödül treninde böylesi isimlerle yolculuk etmek büyük keyifti. Unutamam…
Ama aynı yıl “Hamlar Eriyor, Şimdi Turşu Zamanı” başlıklı bir yazım nedeniyle yazımın çıktığı İlkadım Gazetesi kapatılmış, bana Sıkıyönetim’de yargılanmanın yolu görünmüştü. Cezalandırıldık. Nazlı Ilıcak ile birlikte TCK’nın 159/1 Maddesinden ilk kez yargılanan iki gazeteci olduk. Yattık, çıktık…
 
xx           xx           xx
“Ödül” ve “Ceza” sanki ikiz kardeş gibi. Her zaman yan yana duruyorlar.
Ama öyle cezalar vardır ki, size ödül gibi gelir.
Bu yüzden 1983 yılında hep iki ödül birden aldığımı düşünmüşümdür…
 
xx           xx           xx
Hamle Gazetesi’nin “Yılın Enleri” ödül töreninde bunları düşündüm.
Aykaka’da Hamle Hotel’de yapılan törende 13 ayrı dalda 39 kişi okurların oylarıyla ödül aldı.
Hamle okurlarının oylarıyla “Yılın en iyileri” belirlenenler, ödüllerini alırlarken yüzlerindeki mutluluk görülmeye değerdi. Sanki o ödüllendirilmeye uygun görüldükleri yılın değil, arkalarında bıraktıkları bütün yılların yorgunluğu sırtlarından kalkıvermişti.
 
xx           xx           xx
Bir plaket insanı o kadar çok sevindirir mi?
Sevindiriyor… Bunun için o plaketin nasıl, neden, nereden alındığı çok önemli.
Nasıl, neden, nereden sorularının yanıtı olumlu ise bu şevk veriyor, sizi yeni başarılara götürüyor…
Ayrıca o alınan plaket, geldiğiniz noktanın, başarınızın “çıta yüksekliği”… Artık o çıtanın altına inme, düşme şansınız olamaz!
 
xx           xx           xx
Geçen hafta sonunda valimizin, seçilmişlerimizin; siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinin huzurunda yapılan törende ödül alanlara şöyle bir baktım, içinden “Bir ödül de Hamle okurlarına verilmeli” diye geçirdim. Oldukça isabetli seçim yapmışlardı.
Yılın Bürokratı dalında Tarım İl Müdürü Hadi Kayhan, Sanayi ve Ticaret Müdürü Haydar Öktem, Gençlik Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu; Yılın Belde Yerel Yöneticisi dalında Ören Belediye Başkanı Kazım Turan, Menteşe Belediye Başkanı Mesut Karataş, Beldibi Belediye Başkanı İdris İspirli; Yılın İlçe Yerel Yöneticisi dalında Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı, Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık, Kavaklıdere Belediye Başkanı Nuray Bozyer;  Yılın Milletvekili dalında AKP Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır, MHP Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergün, CHP Milletvekili Fevzi Topuz; Yılın Siyasetçisi dalında İl Genel Meclisi eski Başkanı Cem Erkin, DP İl Başkanı Erol Kapiz, CHP İl Başkanı Süleyman Uslu; Yılın Meslek İnsanı dalında Dr. Gülten Şimşek, Emlak Danışmanı Ziya Ercan, Sanayici Sefa Atlaş; Yılın Turizmcisi dalında Yücelen Gurubu Yönetim Kurulu Üyesi Erdinç Gürsoy, Özcanlar Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Ali Özcan ve Mehmet Tetik; Yılın Kamu Kurumu dalında Orman bölge Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, YEAŞ; Yılın Özel Sektör Kuruluşu dalında CNS, Ermaş, İzan A. Ş.; Yılın Sivil Toplum Örgütü dalında Ziraat Odası, GETOB, Marmaris Güçsüzler Vakfı; Yılın Spor İnsanı dalında Muğlaspor eski Antrenörü Began Çağlav, Yüzme Antrenörü Hande Karabörklü ve Boks Federasyonu İl Temsilcisi Kenan Koç; Yılın Vatandaşı dalında Mehmet Acar, İmdat Avcı, Yaşar Yiğit; Yılın Muhtarı dalında Kötekli Muhtarı Mehmet Baştuğ, Orhaniye Muhtarı Şükrü Arık, Marmaris Söğüt Muhtarı Bayram Şahin seçildiler.
39 ismin 39’u da ödüllendirilmeyi hak etmiş insanlardı.
Hamle’nin ayrıca kendi “Geleneksel Onur Ödülleri” vardı. Onur ödülleri için Kütür Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca ve Rektör Prof. Dr. Şener Oktik uygun görülmüştü. Onur ödüllerinin her birinin de gerekçesi vardı, ama Vali Dr. Altıparmak ödülünü alırken  şöyle diyordu:
“Ödülü layık olduğum için aldığıma inanmıyorum. Layık olacağıma inandığım için alıyorum.”
 
xx           xx           xx
Hamle’nin 33. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen kokteylde ödüller hak edenlere birer birer ulaşırken, Hamdi Yücel Gürsoy, “Yılın gazetecisi yok mu?” diye sordu. “Böyle bir ödüllendirme yapsak, okurlar da bizim kurumdan birilerini seçse bu uygun düşmez diye bu dalda ödüllendirme yapmayalım dedik.” diye karşılık verince, “O zaman Yücelen Grubu olarak yılın gazetecisini de biz seçelim” dedi.
Neden olmasın?
Hatırlanmak, taktir edilmek, ödüllendirilmek güzel. Ödül alanları kutluyorum…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets