Küresel Isınma - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Küresel Isınma

Bu haber 22 Şubat 2009 - 18:39 'de eklendi ve 1.279 views kez görüntülendi.
Hafize Nizamoğlu Acar
Hafize Nizamoğlu Acarhafize@muglahamle.com.tr

Küresel ısınma; bugünlerde dünyanın en çok konuştuğu konular arasında…
Bu iki kelime ne anlama geliyor?
Dünyanın yüzeyi güneş ışınları tarafından ısıtılıyor. Dünya bu ışınları tekrar atmosfere yansıtıyor ama bazı ışınlar su buharı, karbondioksit ve metan gazının dünyanın üzerinde oluşturduğu doğal bir örtü tarafından tutuluyor. Bu da yeryüzünün yeterince sıcak kalmasını sağlıyor.Ancak son dönemlerde fosil yakıtların yakılması, ormansızlaşma, hızlı nüfus artışı ve toplumlardaki tüketim eğiliminin artması gibi nedenlerle karbondioksit, metan ve diazot monoksit gibi sera gazlarının atmosferdeki yığılması git gide artmakta. Bilim adamlarına göre bu olay, son 50 yıldır iyice saptanabilir duruma gelmiş ve önem kazanmış. Küresel ısınma, en yüksek zirvelerden okyanus derinliklerine, ekvatordan kutuplara kadar her yerde hissediliyor. Burada sık geçen bir kelime daha var. Sera etkisi…
Bilindiği üzere,atmosferin, ışığı geçirme ve ısıyı tutma özelliği vardır. Atmosferin ısıyı tutma yeteneği sayesinde suların sıcaklığı dengede kalır. Böylece nehirlerin ve okyanusların donması engellenmiş olur. Bu şekilde oluşan, atmosferin ısıtma ve yalıtma etkisine sera etkisi denir. Küresel ısınmaya, atmosferde artan sera gazlarının neden olduğu düşünülmekte. Karbondioksit, su buharı, metan gibi bazı gazların, güneşten gelen radyasyonun bir yandan dış uzaya yansımasını önleyerek diğer yandan da bu radyasyondaki ısıyı soğurarak yerkürenin fazlaca ısınmasına yol açtığı ileri sürülmekte. NASA’nın önde gelen uzmanlarından James E. Hansen’a göre; dünya, son 30 yılda 1 santigrat derece’ye yakın ısınıyor. Bugünkü sıcaklığı son 400.000 yılın en üst seviyesinde olduğunu söylüyor.. Hansen, yeryüzünün bu yüzyılda 3 santigrat derece daha ısınmasının felaket olacağını düşünüyor. Atmosfere salınan karbondioksitin kontrolünün tamamıyla insanların elinde olduğunu belirtiyor ve dolayısıyla buzullarda daha fazla erimeye yol açtığını söylüyor.
130 ülkeden 2 bin 500 bilim adamının katılımıyla BM tarafından oluşturulan Hükümetler arası İklim Değişimi Uzmanlar Grubu’nun hazırladığı rapora göre, küresel ısınma nedeniyle 2030’a kadar 7 milyon insan su baskınlarıyla karşı karşıya kalacak.
Türkiye küresel ısınmadan nasıl etkileniyor?
Türkiye BM’nin raporuna göre; kırk ülkenin yer aldığı listede 1990 ile 2004 arasında sera etkisi yaratan atmosfere saldığı gazlarda en hızlı artış kaydeden ülkeler arasında, yüzde 72.6’lık artışla rekora imza atmış durumda… Tabiat ortak. Buzulların yüzde 97’si eridi… Akşehir Gölü bitti. Tuz Gölü çöle dönüyor. Kuraklık giderek artıyor. Sıra felaketin ilanında. Yağmurlar beklenilen miktarda yağmıyor. Tahıl ambarı Orta Anadolu kuraklıktan kırılacak. Güneydoğu’da ölüyor, Kocaelin’de selden evsiz kalıyoruz.
Soğuk bir kış gününde birkaç derecelik ısınmanın bahsedildiği kadar da kötü olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak karşı karşıya kaldığımız konu gerçekten ciddi ve hepimizin, en önemlisi gelecek neslin hayatının devamı için önemli. Hayat tarzımızı sorgulayıp,birbirimizle ve doğayla savaşmaktan vazgeçmeliyiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets