GURUR DUYDUK - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

GURUR DUYDUK

Bu haber 21 Şubat 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.234 views kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğlu
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Meşhur sözdür. “Basit insanlar şahıslarla, normal insanlar olaylarla, büyük insanlar fikirler ile uğraşır”
Muğla gibi nüfusu az, kültürü gelişmiş ilde iki tip insan vardır. Bir kısmı şahıslarla uğraşır, uzamaz, kısalmaz, ama zaman içinde hep kaybeder. İkinci gurup fikir sahipleridir. İdealleri vardır, hayallerinin peşinde koşar, toplumu geliştirir, insanlarına faydalı olur.
Böyle deyince, kimse fikirsiz olduğunu kabul etmiyor. Bunu da iki guruba ayırabiliriz. Birinci gurup bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar, diğeri bilgili fikir sahipleridir.
Bundan 10 yıl önce Hamle olarak ısrarla yazdık, anlattık, kulis yaptık. Muğla’nın bir tıp fakültesine ihtiyacı olduğunu ilgili her merciiler ile tartıştık.
Bu fikri ortaya attığımızda, üniversitemiz camiasından tepki aldık. Biraz inceleyince çok basit bir sebep ortaya çıktı. Tıp’çılar akademik personel olarak kalabalıktılar. Maddi yönden de güçlüydüler. Tıp Fakültesi’ne sahip üniversitelerde rektörler genelde tıpçı oluyordu. Muğla Üniversitesi’nde kültürcüler egemen olmalıydı.
Sağlık sektörü de Tıp Fakültesi’ne sıcak bakmadı. O zamanlar hastane- muayenehane ikilemi çok şiddetli olarak yaşanıyordu. Akademik ünvanlı hekimlerin etkinliği tedirgin ediyordu.
Bir kısım insanımız ise ilin nüfus azlığını sebep olarak gösteriyordu.
İlginçtir, özel hastaneler tıp fakültesini desteklediler. Çünkü nerede tıp fakültesi varsa, oranın özel hastaneleri kendini geliştiriyor ve akademik personel ile işbirliği yapabiliyordu.
* *
Ardı ardına yapılan sağlık reformları ile hastane-muayenehane ilişkisi rızaen çözülmeye başladı.
Nüfus azlığı, ilimizin en önemli sorunlarından biri olan, yazlık-kışlık nüfus ikilemi anlatılarak aşıldı.
Üniversitemiz camiası ise, halkın bu haklı isteğini gördü ve rektör Oktik’in çabalarıyla gerekli desteği verdi. Hatta bu desteğin sözünü, Hamle’nin geleneksel iftar sofralarında rektör Oktik ve üniversitemiz senatörlerinden aldık.
* *
Cuma günü Muğla Üniversitesi’nde rektör Oktik 6 yılını içeren bir sunum yaptı. Akademik ünvan gelişimi yapan ve atanan öğretim üyeleri tanıtıldı. Ardından bir kokteyl düzenlendi. Kokteylde Tıp Fakültemizin yeni Dekan’ı Prof. Dr. Nurettin Demir ile tanıştım. Fethiyeli olan Dekanımız; ekibini kurmuş, projelerini anlatıyordu. Üniversite kampüsünde poliklinikler açılıyormuş. Günlük operasyonların yapılabileceği ameliyathaneler kuruluyormuş. 2009-2010 öğretim yılına öğrenci alınacakmış. İnanın sayın Dekan’ı dinlerken o kadar mutlu oldum ki, Hamle gurubuna ve bu konuya katkı sağlayan herkese minnettarlık hissettim.
**
Biz Hamleciler yarışı, halka yarayan hizmetleri önermek ve desteklemek olarak görüyoruz. Vitrinde olmayı nihai amaç gören birçok hemşehrimize, daha az konuşup, daha çok çalışarak, daha güzel hizmetleri gerçekleştirebileceklerini nasıl anlatacağız bilemiyorum. Ama bir yolunu bulacağız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets