Hüseyin Nizamoğlu

Hüseyin Nizamoğlu

NERDE KALMIŞTIK
HüseyinNizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

12 Eylül 1980 Harekâtı ve 82 Anayasası

Eklenme : 7.05.2021 00:00:00
Görüntülenme: 288

12 Eylül harekâtı hakkında yüksek perdeden konuşanlar ile milletin düşüncesi aynı değil. Ben burada yaşadıklarımı açıkladıkça, birilerinin ah koltuk vah koltuk yasını tuttukları daha iyi anlaşılacaktır. Evvela 1961 Anayasasının getirdiği sokak için kurulmuş dernekler, devleti sokaktan idareye kalkıştı.

Bu başıbozukluk gidişi, temelli senatörler ile CHP destek oluyordu. Bu konuda yüzlerce misal vardır. Bu derneklerden ( Töp der ) yani öğretmenler derneği ile Disk yani Devrimci işçi sendikası önde giden gibi görünüyordu. Bunların ağa babaları 27 Mayıs ihtilali ile adı duyulan Ahmet Yıldız, İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan, Danıştay, CHP iktidarı özellikle Ecevit dönemi, hazineden o günün parası ile on milyonlar tahsis edilen halk evlerinde eğitimler yapılıyordu. Suç işlemiş kişileri Ortadoğu Teknik Üniversitesinde aylarca saklayan Rektör Erdal İnönü, üniversitelerdeki olayları önlemek istemeyen rektörler yerleşke içine polisi sokmuyordu. 1 Mayıs da İstanbul Taksim olayının tertipçisi, konvoya bayram tebriki gönderen Başbakan Ecevit, orada Türk bayrağı olmadığını bilmez olur mu? Konvoy içinde yürüyen 17 CHP milletvekilinin olduğunu bilmez olur mu? İstanbul Belediyesi atölyelerinde kamyonlarca hazırlanan pinar sopalarından haberleri yoktur denebilir mi?

1980 öncesi karanlık günlerde Ankara'da bir genel kurulda kavga vardı. Kavganın sebebi dernek, Leninci mi olsun, yoksa Maocu mu olsun gibi görünse de, aslında Anadolu'nun her yerinde komünizm ama hangisi, kavgasının hesaplaşması yapılıyordu. Ankara valisi, kavganın suç sayıldığı gerekçesi ile derneği kapatma kararı almıştır. Kararı hükümete bildirip, Türkiye geneline tatbik etmesi beklenirken, Danıştay yürütmeyi durdurma kararı almıştır. Bu karar üzerine Töp Der, Muğla da bile büyük ilan afişi asmıştır.( HAKKIMIZI SIKA SIKA ALACAĞIZ ) Aynı akşam Nazım Hikmet, tahrik konuşmasını yapıyordu. Nasıl olsa ihtilal olacak, aydınlar, emekçilerle, köylülerle birleşerek intikam alacak. Daha neler neler. Polis iki bölük olmuş görev yapmıyor.

Kendilerinin komünist olduğunu açıkça TV'lerden söyleyenlere, banka soyanları dane dane görüntüleyen devletin kanallarını önlemek yerine daha da teşvik ediyorlardı. Bu ortamda askerlerin tam suçüstü baskın edip yönetimi ben aldım diyeceği yerde, Adalet Partisi iktidarını bekliyor. Ekonominin düzelmesini bekliyor.

12 Eylül harekatını yapanlar, suçluyu biliyordu. Bir tek AP'li suçlu bulunmadı. Geldiler, temelli senatörlüğü, 27 Mayıs bayramını, Töp der'i, Disk'i, kapattılar. Bütün dernekler ve siyasi partiler kapatıldı.

Parti başkanları Zincirbozan'a götürüldü, yalnız Demirel hariç idi. Bu karardan Demirel çok mağdur oldu. Çünkü eğer gözaltına alınmazsa siyasi hayatı bitecek. Onun çaresini buldu torpil etti, tahrik etti ve nihayet gözaltına alındı. İhtilali yapanlar ordu asları idi. Nasıl olsa kısa zamanda normal hayata dönülecekti. Çünkü yapılan harekat birilerinin ikbali için değildi. 27 Mayıs'ın tam aksine Kenan Evren okullarda din dersi koyacağını bile ilan etmişti. Turgut Özal'ı ekonominin başından almadı. Demirel biraz yakın durabilseydi, adamlar başkanlık sistemini bile getirebilirdi.

12 Eylül harekatını en çok destek olan Celal Bayar olmuştur. ÜLKE GİDİYOR. Askerlere destek olun diyerek sağ cenahı yönlendirmiştir. Şimdi bakıyoruz da, Ergenekon ve Balyoz sanıklarına destek olanlar 12 Eylül'den hesap sormaya kalkıyorlar. Neden 2010'da yapılan anayasa değişikliğine hayır demiştiniz? Şimdi nimetinden yararlanmak için kuyruğa girdiniz. Kenan Evren o tarihten beri ülkenin her yerinde saygı ile karşılandı. Hiç kendisine suikast yapılır diye düşünen bile olmadı. Benim fikrim hiç değişmedi. 27 Mayıs'ı yapanlardan kısmen olsun milleti kurtardılar. 27 Mayıs'ı bir ikbal için destek olanların çanlarına ot tıkadılar. Hala o çan kısık çalıyor. Ama yeterli değildir. İlle de 27 Mayıs'ın suçlularını sorguya çekmelidir.

Vatan haini diyerek idam edilenler için anıt mezar yapıldı. Bu mezarı yapanların devamı her gün binlerce çoğalmaktadır. Kim hiyanet yapmışsa hesabını dünyada iken vermelidir.

82 ANAYASASINI YAPANLAR KİMLERDİ?

82 Anayasası için kurucu meclis seçimini her vilayetten valiler, usulüne göre temsilci seçmiştir. Mesela bizim Muğla'da vali sol görüşlü olmasına rağmen basın olarak bizim teklif ettiğimiz adayı tercih etmiştir.

Milli Güvenlik Konseyine 40 kontenjan ayırmışlar. Bunların seçimi de emirle olmamıştır. İllerden gelen 120 üye ile 160 üyeli kurucu meclis 82 Anayasasını hazırlamıştır.

61 Anayasasındaki en önemli olan egemenlik kayıtsız şartsız milletten kısmen alınarak sırça köşktekilere verilen maddeleri dokunmadılar.

Neden?

İşte asıl  sorulacak olan budur...

Kurucu meclis listesini vermek için yerim dar geldi.

Gerek olursa gelecek günlerde listeyi de veririz.

 

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft