100 yıllık cezaevi 'Demokrasi Müzesi' oluyor

100 yıllık cezaevi 'Demokrasi Müzesi' oluyor
Eklenme : 21.04.2021 21:48:00
Görüntülenme: 1062

Muğla'nın Datça ilçesinde bulunan ve 1901 yılından 2001 yılına kadar cezaevi olarak kullanıldıktan sonra atıl vaziyette kalan eski Datça Cezaevi, Datça Belediyesi tarafından restore edilerek 'Demokrasi Müzesi'ne dönüştürülecek. Bu yıl içinde restoran çalışmalarının tamamlanmasını hedeflediklerini kaydeden Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, "Burası insanların kendilerini anlatacağı, düşüncelerini dile getireceği bir alan olacak" dedi.

Muhittin Direk

Yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahip olan 8 kişilik kapasitesiyle Türkiye'nin en küçük cezaevi olma özelliğinin yanında 12 Eylül darbesinin ardından Bülent Ecevit'in tutuklu kaldığı dönemde hapis yatmak istediği cezaevi olarak da bilinen Kavakyanı mevkiindeki eski Datça Cezaevi'nde 2 yıl önce başlayan restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelindi.

2017 yılında kamulaştırıldı

Restorasyon çalışmalarının bu yıl içinde tamamlamayı hedeflediklerini kaydeden Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, tarihi cezaevinin 2017 yılında özel mülkiyetlerle birlikte 356 bin liraya kamulaştırıldığını söyledi. Kamulaştırma işlemlerinin ardından restore çalışmalarının başladığına dikkati çeken Uçar, "100 yılı aşkın tarihi olan Türkiye'nin 60 metre karelik en küçük cezaevini 'Demokrasi Müzesi' haline getireceğiz. Etrafında ki boş alanında Sınırsızlık Meydanı olarak düzenledik ve burayı nikahların yapıldığı, sosyal aktivelerin gerçekleşeceği alan olarak kullanacağız. Artık burası insanların kendilerini anlatacağı, düşüncelerini dile getireceği bir alan olacak" dedi. 

Bülent Ecevit başvuruda bulunmuştu 

100 yıllık geçmişi bulunan eski Datça Cezaevi'ne 12 Eylül İhtilali'nin ardından hakkında mahkumiyet kararı verilen Bülent Ecevit, cezasını burada çekmek için Sıkıyönetim Komutanlığı'na başvurmuştu. Bu başvurunun ardından eşi Rahşan Ecevit, cezaevine 250 metre uzaklıktaki pansiyonu, eşine yakın olabilmek için kiralamıştı. Sıkıyönetim Komutanlığı talebi kabul etmeyince, Ecevit'in bu isteği gerçekleşememişti. Datça Cezaevi, 2001 Temmuz'unda Adalet Bakanlığı tarafından tasarruf tedbirleri gerekçe gösterilerek kapatıldı.

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft