Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

"Siz dışarıdan, biz içeriden bir türlü yıkamadık"

Eklenme : 28.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1421

CUMHURİYET KUTLAMALARI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız için artık geri sayım başladı.

Cumhuriyetimizin 98. yılını kutlayacağımız bu özel gün öncesi 28 Ekim ve 29 Ekim tarihlerine ilişkin Google da aramalar yapılıyor.

Haber vermekte geç kaldık, ama bugün öğleden sonra tatil. Yarın bayram olduğuna göre elbette tatil. Nezle, grip gibi hastalığa yakalananlar yaşadı. Onlar dün doktora gidip rapor almış olmalılar; Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi dört gün tatil. Ya bir tura katıldılar ya da Muğla'da gidilecek yer çok, şu anda siz bu yazıyı okurken onlar sahilde yürüyüş yapıyorlar.

Rapor alamadınız mı?

Olsun sizde bugün öğleden sonra yürüyüşüne yetişirsiniz...

Yok hayır bilemediniz, "Nerede o Cumhuriyet kutlamaları?" demeyeceğim.

Çok şükür hala bu memleketin "Cumhuriyet çocukları" var...

xx           xx          xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi Kutlama Programı'nı resmi web sitesinde hafta başında saat 21.00'de paylaştı. "Cumhuriyetimizin 98. yılında sizleri Muğla'mızda cumhuriyet coşkusunu birlikte yaşamaya davet ediyoruz." ifadesinin yer aldığı program şöyle:

29 Ekim; Atatürk Meydanı/Marmaris Onur Akın Konseri.

30 Ekim; Pazaryeri Meydanı Kadıköy Mahallesi/ Seydikemer Selcan Kökçen Şahin Konseri 31 Ekim; Cumhuriyet Meydanı/Köyceğiz Selcan Kökçen Şahin Konseri.

Koskoca Büyükşehir Belediyesi'nin elinden bu geliyor demek ki...!

Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'ncü yılına 2 yıl kaldı. İki yıl sonra ne yapacaklar acaba? Muğla'nın 13 ilçesinde 13 konser mi?

xx           xx           xx

Öteki ilçelerimizde neler var bilmiyorum, ama Menteşe Belediyesi, Büyükşehir'e göre dolu dolu program hazırlamış. Başkan Bahattin Gümüş'ü tebrik ediyorum.

Menteşe Belediyesi de kutlama programını web sitesinden hafta başında saat 13.00 gibi "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Menteşe'de Coşkuyla Kutlanacak" başlığı ile paylaştı.

Program bugün (28 Ekim) saat 19.30'da Fener Alayı ile başlıyor. Bugün saat 20.30'da da Cumhuriyet Meydanı'nda Yeni Türkü konseri yer alıyor. Yarın (29 Ekim) da Menteşe Belediyesi Topluluğu, Celal Cem Dengiz'in yazıp Önder Çakır'ın yönettiği "Menteşe'nin Millî Mücadele Yılları (Saklı kalmış bir destan)" oyunu ile Ahmet Zeybek Kültür ve Sanat Merkezi'nde 14.00'te sahne alıyor.

Bu arada Prof. Dr. Muammer Tuna günün anlam ve önemine binaen 29 Ekim Cuma Günü saat: 17.00'de Konakaltı Kültür Merkezi'nde "Atatürk ve Cumhuriyet" konulu bir konferans verecek. Sınırsızlık Meydanı'nda saat 11.00'de MUFSAT tarafından "Karma Fotoğraf Sergisi" açılacak.

29-30-31 Ekim tarihleri arasında saat:15.00'de ise Akyol Muğlaspor Tesislerinde U12 Futbol Şenliği gerçekleştirilecek.

xx           xx          xx

Tabii ben ille de eksik gedik bulacağım ya... Fener Alayı neden 29 Ekim'de değil de 28 Ekim'de?

Menteşe Belediyesi'nin kutlama programındaki etkinlikler gayet güzel, ama program akışı için güzel diyemiyorum.

Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı gün tiyatro...! Bir önceki veya bir sonraki gün olabilirdi...

Aklım almıyor...

"İstenmeyen aş ya karın ağrıtır ya baş" diye bir söz vardır... Bu konuda da yorum yapmayacağım, ama "samimi olmak lazım" demekle yetineyim.

İki yıl sonra sadece Cumhuriyetimizin 100'ncü kuruluş yıldönümü değil, aynı zamanda Muğla'nın da Aydın Vilayetinden ayrılarak "İl" oluşunun 100'ncü yılı...

Cumhuriyet'in kuruluşunun 98. yıldönümü kutlama etkinliklerini 13 ilçemizden üçüne konser sığdırarak geçiştiren bir Büyükşehir Belediyesi'nin 100. yıldönümü kutlama etkinliklerini nasıl geçiştireceğini çok merak ediyorum...

xx           xx          xx

"SİZ DIŞARIDAN, BİZ İÇERİDEN BİR TÜRLÜ YIKAMADIK"

Çok yaygın bir mecaz sözdür; "Siz dışarıdan, biz içeriden bir türlü yıkamadık"...

Kimine göre Osmanlı kimine göre Cumhuriyet döneminde söylenmiştir. Doğrusu da "Siz Dıştan Biz İçten Yıkmaya Çalışıyoruz Ama Hâlâ Dimdik Ayakta" şeklindedir

Çarpıtılmış olan doğrusu ise "Siz Dıştan Biz İçten Yıkmaya Çalışıyoruz Ama Hâlâ Dimdik Ayakta" sözünün sahibi Keçecizade Fuad Paşa'dır. Paşa'nın Osmanlı Devleti için yabancı bir devlet temsilcisine "Siz dıştan biz içten yıkmaya çalışıyoruz yine yıkılmıyor" dediği rivayet olunur. Fuad Paşa'nın bu sözü söylediği İbnülemin Mehmet Kemal İnal'in "Son Sadrazamlar" adlı 4 ciltlik eserinde Fuat Paşa'ya dair aktardığı nükteler arasında geçmektedir.

Bu söz Fuad Paşa'nın hazırcevap ve nüktedan şahsiyetini yansıtmaktadır. Fuad Paşa, aslında Osmanlı İmparatorluğu'nun "en güçlü devlet" olduğunu aktarmak için "En kuvvetli devlet, bizim devlettir. Zira siz dışarıdan, biz içeriden yıkmağa çalışıyoruz, yine yıkılmıyor" demiştir. Bu söz Paşayı "vatan haini" yapmıştır...

xx           xx          xx

O dönemde elbette Osmanlı'yı yıkmak isteyenler vardı, ama o hayallerinden bugünde vazgeçmeyen malum devletler vardı. Ancak Osmanlı döneminde bugünkü kadar "içerden yıkmaya çalışanlar" yoktu. Hatta hiç yoktu. Yani Fuad Paşa bir vatan haini değildi... Sadece yanlış bir yorum kurbanıydı...

Tanzimat döneminin önde gelen Osmanlı devlet adamlarından Sadrazamlık (Başbakanlık) ve Hariciye Nazırlığı (Dışişleri Bakanlığı) görevlerinde bulunmuş Keçecizade Mehmet Fuad Paşa (1814-1869) aynı zamanda açık sözlü ve pervasız olabilen, hatta bazılarınca laubali diplomat olarak da nitelenen Fuad Paşa, babasına benzer şekilde aklından geçenleri çekinmeden nükteli bir söylemle aktarabilen bir yapıya sahipti.

Fuat Paşa o sözüyle Osmanlı Devleti'nin Tanzimat sonrası içine düştüğü ahvali ve şeraiti aktarırken hem Avrupa'nın gerçek niyetinin bilincinde olduğunu belirtmekte hem de Osmanlı bürokrasisi adına özeleştiri ve tenkit yapmaktadır. Fuad Paşa'nın İngiltere Büyükelçiliği Tercümanının "Bu millet ve devlet batıyor" sözüne "Bu millet ve devlet asla batmaz" şeklinde karşılık verdiği bilinmektedir.

Rivayet odur ki Keçecizade Fuad Paşa Padişah Abdülaziz'e 1867 yılında gerçekleştirdiği Avrupa seyahatinde eşlik ettiği sırada kendisine yöneltilen "En güçlü devlet hangisidir?" sorusuna "Şüphesiz ki Devlet-i Aliye-i Osmaniye'dir. Çünkü yıllardır siz dışarıdan, biz içeriden yıkmaya çalışıyoruz ama bir türlü yıkılmıyor" şeklinde cevap vermiştir...

xx           xx           xx

Evet yıkamadılar... Vazgeçmediler de...

Ancak Türk Milleti de ne Atası'nın "Yurtta barış, Dümya da barış" düsturundan ne "Laiklik" ilkesinden ne "Bağımsızlık benim karakterimdir" diyen Ata'sından, ne Ata'sının gençliğe emanet ettiği Cumhuriyeti'nden vazgeçmedi... Vazgeçmeyecek de...

Cumhuriyetimizin 98. yılı kutlu olsun...

---------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Haklı bir siyasi davaya en büyük zararı, muhalefetin acımasızca saldırması değil yandaşlarının aptalca savunması verir... --Alexander Hamilton

ÇİVİ

Bill Gates Bodrum Kalesini karış karış gezdi. Arkadaşım, "İnşallah restorasyondan önceki halini görmemiştir" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft