İdris Koç

İdris Koç

BAY PROTOKOL
İdris Koç'un ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Görgüsüzlükler Ya Da Görgü Süslüler

Eklenme : 26.01.2022 00:00:00
Görüntülenme: 793

Görgü, görmek fiilinden türetilen bir isimdir. "Gör" fiil köküne isim yapma eki "gü" getirilirse görgü, isimden isim yapma eki olan ve olumsuzluk bildiren "süz" getirilirse de görgüsüz elde ediliyor.

Görgünün köken anlamını daha iyi açıklayabilmek için ise "bakmak" ve "görmek" arasındaki farkı ortaya koymak lazım. Bakmak; bakışı bir şey üzerine çevirmek anlamına gelir ki bu doğal bir eylemdir. Görmek ise gözün görmesi yoluyla bir şeyin varlığını seçmektir. Dolayısıyla bu seçme eyleminde bir istek ve dikkat vardır. Bunun içindir ki her bakan, göremez.

İşte görgü; bir istek, dikkat, tercih ve hassasiyet ile bakışın neticesinde elde edilen bir kültürdür. Bireysel bir değer ve toplumsal bir tercihtir.

Görgü; bir toplumun ya da bir kimsenin, yaşayarak ve deneyerek elde ettiği birikimdir. Görmüş, geçirmiş olma durumudur. Bu birikimin bir neticesi olarak toplum tarafından benimsenen ve uyulması gereken genel davranış kurallarıdır.

Dolayısıyla da toplum içinde nasıl davranılacağını bilmeyen yani görgüsü olmayan kimseye de "görgüsüz" denir. Görmemiş, davranışları kaba saba ve bilgisizce davranan insanlara "görgüsüz" denir. Bu yönüyle görgüsüz insanlar aynı zamanda nobrandır, sert ve gönül kırıcıdır.

Görgüsüz; "Nasılsınız?" diye hâl hatır sorduğunuzda hemen işinden, kazancından, sahip olduklarından bahsetmeye başlar.

Görgüsüz; kendisi masaya oturmadan pahalı cep telefonunu ve son model arabasının anahtarını masaya atar.

Görgüsüz; toplu taşıma araçlarından ya da asansörden inenleri beklemeden binmeye çalışır. Sıraya geçmeyi, sırasını beklemeyi bilmez.

Görgüsüz; makam ve itibar sahibi kişilerden mahalle arkadaşı, kahvede oyun arkadaşı gibi bahsetmeyi sever.

Görgüsüz; "Size ne kadar da yakışmış." dediğinizde, "Ay öyle mi, şu paraya aldım." Ya da "Şuradan aldım." diyerek kendince havasını atar.

Görgüsüz; çocuğunun okuluyla, sınavda aldığı puan ile övünür. "Biz..." ile başlayan cümleler kurarak çocuklarının marifetlerini(!) anlatmaktan zevk alır.

Bu listeyi istediğimiz kadar uzatabiliriz. Öyle ki buradan bir kitap bile çıkar. Görgüsüzlük konusunu burada farklı bir boyuta taşımak istiyorum.

Modern görgüsüzlük...

Arada kalanların, başkalarına özenerek arafta davranışlar sergileyenlerin davranışları... Altyapı olmadan lüks üstyapıya sahip olanların, sonradan görmelerin yaşam tarzları... Çalışma, emek ve alın teri nedir bilmeden kendisine bağışlanan şeyler ile varlığını hissettirmeye çalışanların son dönem yaşantıları...

Kullanma kılavuzunu okumadan bir aleti kullananların, o şeye dair bilgiye sahip olmadan o şeye sahip olanların pervasızlığı...

Örnek mi?

AVM'ler görgüsüzlerle dolu. Sokaklar, yollar, okullar, kurumlar görgüsüz insanlarla dolu. Sosyal medya çarşı pazar adeta...

Yeni çıkan ve satışa sunulan ne varsa ona koşanlar, "moda" diye yutturulan ne varsa almak için sıraya girenler...

Bilgisizliğini, ezikliğini, yetersizliğini, beceriksizliğini ve bir şeylerin yokluğunu kendince icat ettiği görgü süsü ile örtmeye çalışanlar...

Olmayanı var gibi göstermeye çalışan sahtekârlar...

Maşallah(!) görgüsüz'süz kalmıyoruz.

Her yerin ve her ortamın kendine göre görgüsüzleri var. Her devrin kendine göre görgüsüzleri var. Bir sonraki yazıda da modern dönemin görgüsüzlüklerinden bahsedelim. Tabi ki nefesimiz yetişirse...

26.01.2022

 

SONRAKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft