Zurna Festivali Muğla’da Yapılıyor

Bu haber 30 Kasım 2013 - 9:51 'de eklendi ve 983 kez görüntülendi.

zurnafestivali12346465136541312Muğla Belediyesi, düzenlediği Muğla Ulusal Zurna Festivali ile dünyada bir ilki gerçekleştiriyor.
Haber Merkezi
24-25 Aralık Tarihlerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan Muğla Ulusal Zurna Festivali’ne İzmir, Aydın, Muğla- Milas-Dibekdere, Trabzon, Kırıkkale-Keskin, Gaziantep, Erzurum, Sinop, Lüleburgaz, Kırklareli, Manisa, ve Bayburt’tan, Türkiye’nin önde gelen 12 zurna üstadı katılacak.
Muğla Belediyesi’nin düzenlediği Zurna festivalinin sanat danışmanlığını ise Yrd. Doç. Dr. Ercan Kılkıl ve Öğr. Gör. Ünal Yürük yapacak. Yrd. Doç. Dr. Ercan Kılkıl “ Düzenlenen bu festivalde Türkiye’de kullanılan kaba zurna, orta kaba, Selanik, orta zurna, cura zurna gibi bütün zurna çeşitleri kullanılacak. Festivalimize katılan zurna üstatlarımıza ise profesyonel bir orkestra eşlik edecek. 24-25 Aralık tarihlerinde Muğlalılar için tam bir müzik şöleni olacak” dedi.
Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün düzenlenen festival ile ilgili olarak şunları söyledi:
“Bu festivalle dünyada bir ilki gerçekleştiriyoruz. Halk kültürümüzün en önemli değerlerinden birisi olan zurna kültürünün yaşatılması ve gençlerimize bu enstrümanı sevdirmek için önemli bir etkinlik olacak. Ayrıca bu işe gönül vermiş ustalarımıza da hak ettikleri saygıyı göstermek için de bir fırsat olacak. Emeği geçen ve katılacak olanlara teşekkür ediyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.