Ziyaretçileri gladyatör mezarları karşılayacak

Bu haber 08 Ekim 2015 - 3:52 'de eklendi ve 756 kez görüntülendi.

ZİYARETÇİLERİ GLADYATÖR MEZARLARI KARŞILAYACAK DÜNYANIN EN BÜYÜK MERMER ANTİK KENTİ OLARAK BİLİNEN VE TÜM DÖNEMLERİ İÇİNDE BARINDIRAN STRATONİKEİA’DA ZİYARETÇİLERİ 12 GLADYATÖR KARŞILAYACAK.Dünyanın en büyük mermer antik kenti olarak bilinen ve tüm dönemleri içinde barındıran Stratonikeia’da ziyaretçileri 12 gladyatör karşılayacak.

 

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nin girişine dönemin ünlü gladyatörlerinin mezarları konulacak. Antik kentin girişine 12 gladyatörün mezarları yerleştirme işlemleri sürerken, kentte süren kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan 1800 yıllık gladyatör mezarlarının kent girişine monte çalışmaları sürüyor.
Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Antik dönemden günümüze kadar birçok kalıntının bulunduğunu belirtti. Söğüt, “Bunlar içerisinde özellikle Antik Dönemle ilgili gladyatörlerin meşhur olduğunu, hatta burada 12 gladyatörün ismini biz biliyoruz. Daha önceki yıllarda kentte yaptığımız çalışmalarda mezarlar kazılmıştı. Bu mezar stellerini biz Muğla müzesinde sergiliyoruz. Hazırladığımız proje ile gladyatör mezarlarının da kent girişinde sergilenmesini istedik. Müzedeki gladyatör stellerinin mezarlarını da Stratönikeia Antik Kentinin karşılama merkezi ile otopark arasındaki alana yerleştirmek ve kente gelen ziyaretçilerin gladyatör mezarlarını görerek kente öyle geçmesini istiyoruz. Bu çok güzel bir proje olacak. Çünkü insanlar geldiklerinde gladyatör mezarlarını doğrudan buradan görmüş olacaklar. Böylelikle de kentin iyi bir şekilde tanıtımı yapılmış olacak” diye konuştu.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.