Zihinsel Engelliler ve Engelsizler!

Bu haber 08 Nisan 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.305 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Geçen hafta Muğla’nın veya Menteşe’nin bir “Festivali” daha oldu; 1. Geleneksel Otizm ve Spor Festivali… Aslında bu anlamlı etkinliğe “Şenlik” daha yakışırdı… Dilerim otizmin yarattığı olumsuzluklar kısa ömürlü, şenlik (şenlik demek hoşuma gidiyor) uzun ömürlü olur…

O şenliği Muğla’ya ve tüm “engellilere” kazandıran Muğla Zihinsel Engelliler Derneği’ne ise teşekkür etmeyeceğim. Kutlamayacağım da… Çünkü bu son etkinlikleri beni şaşırtmadı!

Kurulur kurulmaz “otizmli çocuklar” için Muğla’ya okul kazandıran; “otizmli çocukları, gençleriAnıtkabir’e, Çanakkale Şehitliği’ne götüren ve bu günlerde o çocuklarımızı, gençlerimizi bu yaz Akyaka’da çadırda kamp yaptırmaya hazırlanan ve kentsel mimarlık örneği bir “Muğla Evi”nde faaliyet gösteren tek derneği neden kutlayayım ki…

Derneğin yöneticileri Menderes Çetinözlü ve Sibel Matur’un öteki özverili yönetici arkadaşları ile birlikte yarattıkları başarılı sürecin yakın tanıklarındanım.

Onlardan daha çok şey bekliyorum. Allah onlara sağlıklı bir ömür versin…

xx        xx        xx

Ben Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerine teşekkür ediyorum.

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)’nın destekleriyle üç ay sürecek projeyle otistik rahatsızlığı bulunan çocuklarımızı, gençlerimizi sporla, halk oyunları ile tanıştırdıkları için…

Tabi merak da ediyorum; otizmli çocukların, gençlerin yaşam boyu, düzenli spor yapmalarının bir sakıncası mı var?

Doğrusu ben Menteşe Belediyesi’nden umutluyum… GEKA desteğinde gerçekleştirilmekte olan proje, süreli proje olmaktan çıkarılıp, Menteşe Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projelerinden biri haline getirilebilir…

1. Geleneksel Otizm ve Spor Şenliği bir bakıma GEKA destekli projenin ürünü olmuş. O Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi gençleri ve hocalarını yürekten kutluyorum.

xx        xx        xx

2 Nisan’da “Dünya Otizm Farkındalık Günü” çerçevesinde gerçekleştirilen 1. Geleneksel Otizm ve Spor Şenliği’nde AK Parti Muğla İl Başkanı İhsan Küreci otizmli çocuklarımıza, gençlerimize oyuncak otomobil dağıtmış. Etkinliği izleyen arkadaşlarımdan bunu duyunca farkında olmadan “Otomobillerin markası neydi?” diye sormuşum… (!)

Küreci burada yaptığı konuşmada, “Otizmle mücadele için farkındalık yaratmak kadar ailelerimize de büyük sorumluluk düşüyor. Bilindiği gibi Otizm üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlık. Bizlerin görevi toplumumuzun bu bireylerini bu tür rahatsızlığı olan ailelerimiz onları evlere hapsetmemeli…” demiş.

CHP ve MHP İl Başkanları bir şey dememişler. CHP İl Başkanı, AK Parti İl Başkanı’nın oyuncak otomobil dağıtacağını duyup gelmemiş olabilir mi? Belki de davet edilmemişlerdir! ..

AK Parti teşkilatlarının neredeyse tamamı oradaymış. Hal böyle olunca AK Parti etkinliği imajı oluşmuş. Olmamış!

xx        xx        xx

Sayın Küreci’nin sözlerine takıldım. “Ailelere büyük sorumluluk düşüyor” ne demek? O ailelerin sorumluluklarını ne zorluklarda yerine getirdiklerini bilen biri olarak sormak istiyorum; daha ne yapsınlar ki?

Sayın Küreci otizmin tanımını da yapmış. “.. sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlık..” demiş. İşte bu rahatsızlığa sahip olanlara “zihinsel engelliler” deniliyor. Bunun “geri zekâlılık” olduğunu sananlar var… O sananlar, geri zekâlılar da farkında değiller! Otizmliler sadece zihinlerinin bir bölümünü kullanamıyorlar… Hangimiz zihnimizin tamamını kullanabiliyoruz?

Kimse kendini engelsiz sanmasın… 5 duyusu yerinde, eli ayağı tutan o kadar çok zekâ fukarası; sosyal etkileşime ve iletişime geçemeyen “engelsiz” insanlar var ki aramızda… (!)

Senelerdir bu tür etkinliklerde “Engelli çocuklarınızı evlere hapsetmeyin” diye akıl verilir. Peki ne yapsınlar?!!

Sayın Küreci keşke “Bizlerin görevi toplumumuzun bu bireylerini bu tür rahatsızlığı olan ailelerimiz onları evlere hapsetmemeli” diye anlaması zor bir cümle kuracağına “Sorumluluklarını özveri ile yerine getiren ailelerin engelli çocuklarını sokağa çıkarabilmeleri için ‘engelli çocuk parkları’, ‘engelli spor alanları’, ‘engelli dostu kafeler, pastaneler, lokantalar’, ‘işlikler’ ve çalışma alanları oluşturmalıyız” deyiverseydi de alkışlasaydık!

Tabi hiç değilse duyarlılık gösterip etkinliğe gelmiş. Ötekilerini gören yok!

xx        xx        xx

Tabi birileri de çıkıp, “Bir engelli olduğun halde sen niye orada değildin?” diye sorabilir. Kalabalıktan; engelsizlerin sopalarıma takılıp, onların değil benim düşmemden korkuyorum!

Etkinlikte Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ile Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan varmış. Vali Amir Çiçek’in olmamasını yadırgadım.

Bu anlamlı şenlik geleneksel hale gelecekse herkesin orada olması gerekirdi… Büyükşehir Belediye Başkanı ile Menteşe Belediye Başkanı da yokmuş!

Onları Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Cumhur Çoban ve Menteşe Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Güven temsil etmiş. İyi ki belde belediye başkanları meclis üyesi seçilmişler!

Nereden baksan duyarsızlık, nereden baksan tutarsızlık…

xx        xx        xx

Etkinlikte Dernek Başkanı Menderes Çetinözlü yaptığı konuşmada, “Otizm ve yaşam projelerimizin devamlı hale gelmesi için ilimize engelli bakım evinin, engelli yaşam merkezinin oluşturulması, zihinsel engellilerin almış olduğu bireysel eğitim saatlerinin arttırılması ve bu konuda tüm kamuoyundan, kamu birimlerinden, belediyelerimizden destek ve katkı bekliyoruz.” dedi.

Bu konuda ilk adımı AK Parti İl Başkanı Sayın Küreci atıp, İl Milli Eğitim Müdürlüğü marifeti ile “bireysel eğitim saatlerini” arttırabilir. Tabi iş dönüp dolaşıp yerel yönetimlere geliyor…

Etkinlikte konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar da yaptığı konuşmada üniversite yerleşkesini engellilere uygun hale getirmeye başladıklarını söylemiş. Şehir merkezimiz de öyle olmalı, ama bu üniversitenin sorumluluğu değil… (!)

xx        xx        xx

Rektör Prof. Dr. Harmandar’ın etkinlikte yaptığı konuşmadaki şu sözleri beni çok etkiledi: “Bu kalabalık gösteriyor ki Muğla ilimiz engellilere karşı, otizme karşı duyarlılıkta en önemli il haline gelmiştir. Üniversite olarak, Tıp Fakültesi olarak engelli vatandaşlarımıza karşı her türlü tedbiri almakta kararlıyız. Üniversitedeki bütün binalarımızı engelsiz ulaşım şeklinde, yani herkesin engelli ne olursa olsun bütün insanlarımızın rahatça ulaşabileceği şekilde yeniden tasarlıyoruz. Bunun ihalesini yaptık.

Umarım o yapılacak işler arasında AKM fuayesinin benim bir görgüsüzlük ürünü kabul ettiğim o parlak, kaygan zemin de değiştirilir!

xx        xx        xx

Etkinliğin şenlik yürüyüşünde “Otizmin farkındayız.” pankartı taşıyanlar olmuş. Ben bu sözü “Otizm konusunda bilinçliyiz” diye algıladım. Bizim Hamle’de manşetten verdiği etkinlik haberine “Farkına vardınız mı?” başlığı attı.

Birde o “yağmur çocuklara, gençlere”, “Otistik” diyenler var. Böyle bir şey yok… Onlar otizmli çocuklarımız, gençlerimiz… Şenliğe katılanlar farkına vardınız mı onlar hepimizden çok daha insanlar…

Muğla Zihinsel Engelliler Derneği’ni yürekten kutluyorum. Farkındayız, güzel işler yapıyorsunuz. Yüreğinize sağlık…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.