Zihinsel engelli öğrenciye darp iddiası

Bu haber 06 Aralık 2016 - 0:20 'de eklendi ve 756 kez görüntülendi.

(ÖZEL HABER) ÖĞRETMENİNDEN DAYAK YİYEN OTİZM HASTASI ÖYKÜ HAYATA KÜSTÜ YÜZDE 94 ZİHİNSEL ENGELİ OLAN ÖĞRENCİYİ ÖĞRETMENİ DARP ETTİMuğla’da bulunan engelliler okulunda özel eğitim gören 19 yaşındaki engelli öğrenci Öykü Şenol öğretmeni tarafından darp edildiği iddia edildi. Şenol’un ailesi 8 ay önce gerçekleşen olayın ardından yüzde 94 zihinsel engeli bulunan kızlarının hayata küstüğünü söyledi. Yaşanılan olayla ilgili olarak adli ve idari soruşturma başlatıldı.

 

Bodrum’da 14 yıl yaşadıktan sonra Muğla’ya taşınan Şenol ailesi otizm rahatsızlığı bulunan 19 yaşındaki kızları Öykü Şenol’un özel eğitim gördüğü engelliler okulunda bir öğretmeni tarafından darp edildiğini iddia etti. Bodrum aşığı olan mental reterdasyonlu Öykü’yü her hafta sonu Bodrum’a getiren aile, kızlarının yasadığı kabus dolu olaylardan kurtulmasını istiyor.

İddialara göre, Muğla’da bulunan Zihinsel Engelli Eğitim Uygulama ve İş Eğitim Merkezinde okuyan Öykü, 8 ay önce öğretmeni tarafından sınıfta kafasından, kolundan ve boynundan darp edildi. Yüzde 94 zihinsel engeli bulunan Öykü, okulda yaşadıklarını bir süre sonra ailesine anlattı. Bunun üzerine aile darp raporu alarak savcılığa suç duyurusunda bulundu. Okul yönetiminden bu olayı sorumlu tutmayan Şenol ailesi öğretmeni suçladı. Özel öğretmenliğin zor bir meslek olduğunu ifade eden aile, mağdur başka öğrenciler de olduğunu iddia etti.
Kızım öfke nöbetleri geçirdi
Öykü Şenol’un annesi Elif Şenol olayın ardından öğretmenin kızına baskı yaptığını ileri sürerek, “Okulumuzun idarecileri bu konuda çok sağduyulu. Bir sepetin içerisinde birkaç tane çürük elma olabilir. Bu yüzden komple sepeti atamazsınız. Birkaç tane öğretmenimiz bu olayın üzerini örtmek için yoğun psikolojik baskı uygulamaya başladı. Kızımız üzerinde ciddi baskılar yapılmaya başlandı. Kızım okul içerisinde öfke nöbetleri geçiriyor. Okula giderken korktuğunu söylüyor. Her gün okuldan geldiğinde öğretmeni hakkında konuşuyor. Bu da kızımın nasıl psikolojik etkilendiğini gösteriyor. Birçok tedavi ve ilaç değişimleri yaşandı. Psikiyatriste 3 ayda bir giderken şimdi her ay gidiyoruz. Hiçbir iş yapmak istemiyor. Spor yapan kızım spora bile gitmiyor. Oyunlara katılmıyor. Hiçbir işle uğraşmıyor” şeklinde konuştu.
Kızının yüzde 94 zihinsel engelli olduğunu söyleyen anne Şenol, öğretmenin üzerine su serptiği için Öykü’den şikâyetçi olduğunu ifade ederek, “En son Cuma günü o öğretmen ve etrafındaki birkaç öğretmen kızımı kışkırtarak, üzerine giderek sinirlendiriliyor. O sinirle otizm hastası bir birey o günkü nöbetçi öğretmene su atıyor. Bunun üzerine öğretmenimiz karakola giderek kızımızdan şikayetçi oluyor. Cezai ehliyeti olmayan zihinsel engelli bir çocuğu şikayet ediyor. Su serptiği için darp etti beni diyor. O gün içerisinde karakola gidip ifade vermek zorunda kaldık. Bu öğretmen zihinsel engelliler okulunda çalışıyor. Özel bir eğitimcisiniz neler yaşayabileceğini bilmeniz gerekir. Biz bunun gibi birçok psikolojik baskıya maruz kalıyoruz” dedi.
Bütün velilerin sesi olmak istedik
Öykü’nün babası Hakan Şenol ise 14 senedir Bodrum’da yaşadıklarını belirterek, “Kızım Bodrum’da bulunan Yahşi Eğitim Okuluna gidiyordu. Yahşi Eğitim Okulunda hiçbir sıkıntı yaşamadı ve çok mutluydu. Buradaki öğretmenlerimiz çok anlayışlı ve ılımlılardı. Ama Muğla’da idareciler ve bazı öğretmenleri tenzih ederek söylüyorum. Bir öğretmenin yaptığı bu olayı okula veya Milli Eğitim Müdürlüğüne mal etmek gerekmiyor. Zihinsel engelli çocuk sahibi olmak bizim seçimimiz değil, bize Allah tarafından verilmiş bir lütuf. Ama o meslek seçimini gerçekleştiren öğretmenin seçimi kendisine ait. Ben mühendisim ve bu mesleği kendim seçtim. Eğer bu mesleği beceremiyorsa yapmayacak. Çocuklar bizi zorluyor gibi bahanelere gerek yok. Burası bir engelliler okulu, normal bir okul değil. Bu gibi eylemleri yapan öğretmenler bu formasyonu bilmeyen öğretmenler. Halen normal okul olmadığının engelliler okulu olduğunun farkında olmayan öğretmenler. O okulda mağdur olan ama sesini çıkaramayan veliler var. Bu durumları ifade edemeyen valilerin de sesi olmak istedik” diye konuştu.
Kendince yaşadıklarını anlatan Öykü ise öğretmeninin kendisini dövdüğünü kafasına, boynuna vurduğunu anlatarak ‘yeter’ diye bağırdı.
Adli ve idari soruşturma başladı

Öte yandan, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri adli sürecin devam etmesi nedeniyle herhangi bir açıklama yapamayacaklarını, konuyla ilgili olarak idari yönden de soruşturmanın devam ettiğini bildirdi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.