Zeytinlik mi; bozuk orman sahası mı?

Bu haber 15 Mart 2015 - 17:55 'de eklendi ve 907 kez görüntülendi.

zeytinlikUla’nın Gökova Mahallesi’nde yaşayan Tahir Sun adındaki vatandaş, atalarından kalma 224 adet zeytin ağacı ile kendisinin aşıladığı 131 adet delicenin bulunduğunu belirterek, “Orman 2-B’lik olan bu araziyi ‘bozuk orman sapası’ olarak Mehmet Gökçe’ye tahsis etti.

Haber Merkezi

Ula’nın Gökova Mahallesi’nde yaşayan Tahir Sun adındaki vatandaş, atalarından kalma 224 adet zeytin ağacı ile kendisinin aşıladığı 131 adet delicenin bulunduğunu belirterek, “Orman 2-b’lik olan bu araziyi ‘bozuk orman sapası’ olarak Mehmet Gökçe’ye tahsis etti. Şimdi Gökçe bu zeytinleri kesip, yeni ağaçlandırma yapacak. Bunun için kredi alacak. Bu cinayete biri dur demeli” dedi.

Orman teşkilatının bugün ‘bozuk orman alanı’ olarak nitelendirdiği yaklaşık 9 dekar arazinin gerçekte atalarının orman içinde yarattığı bir ‘zeytinlik’ olduğunu savunan Tahir Sun, “Burada atalarımızdan kalma 224 adet yaşlı zeytin ağacı bulunmakta. 131 adette benim aşıladığım delice var. Bunu sadece ben değil, orman yönetiminin kayıtları da söylüyor. Daha önce benimle ilgili ormana şikayet yapılmıştı. O zaman gelen görevliler benim sadece zeytinleri aşılayıp, diplerini temizlediğim için tutanak tutmuştu. Aşılama ve temizlik yaptığım için de cezalandırılmıştım. Böylede olsa oranın zeytinlik olduğu kayda geçmişti.” diyerek şöyle devam etti:

“Bu yer amenajman haritalarında 2/B sahasına bitişik gösteriliyor. 2/B’yi kaçırdık, ama bütün köy biliyor, bu arazi atalarımızdan beri bizim tarafımızdan bakılıyor. 9 dekarlık bu araziyi şimdi Orman Yönetimi içindeki zeytinleri görmezden gelip ‘Bozuk orman alanı’ diye nitelendirerek, kendisi Fethiye’de oturduğu halde, köyümüzde evi var diye Mehmet Gökçe adında şahsa tahsis edildi. Şimdi bu şahıs burada ağaçlandırma yapacak, bunun için muhtemelen kredi alacak ve atalarımızdan kalan zeytinlik de ortadan kalkacak. Tahsisi sonradan duyduk. Madem böyle bir şey vardı, önce bize sorulmalıydı. Biz bu haksızlığın giderilmesini istiyoruz. Arada olan asırlık zeytin ağaçlarına olacak.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.