Zeytincilik masaya yatırıldı

Bu haber 24 Eylül 2013 - 9:50 'de eklendi ve 572 kez görüntülendi.

zeytin132165461316841413Muğla İl Genel Meclisi tarafından il genelinde zeytin ve zeytinyağı üretimini arttırmak amacıyla çalışma başlatıldı.
Kadir Tamer
Muğla İl Genel Meclisi tarafından yakın takibe alınan zeytincilik ve zeytinyağı üretiminde ekonomik girdinin arttırılması için çalışmalar başlatıldı. Çalışmalar kapsamında İl Genel Meclisi İl Sanayi ve Ticaret Komisyon ile Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu Başkanı ve komisyon üyeleri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici’yi makamında ziyaret etti. İl Sanayi Ticaret ve Ulaştırma Komisyonu Başkanı Mükerrem Uyar, Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu Başkanı İbrahim Şimşek, üyeler Alper Çolakoğlu, Sebahi Yılmaz, Metin Duran, İl Müdürü Nazif Ekici’den il genelinde ki zeytin ve zeytinyağı üretimi hakkında bilgi aldılar.
Muğla İl Genel Meclisi’nde geçtiğimiz haftalarda meclise zeytin ve zeytinyağı üretiminin desteklenmesi için önerge verildiğini hatırlatan Mükerrem Uyar, “İlimizdeki zeytinyağı ve üreticilerin yaşadığı sorunları, sıkıntıların tespitinin belirlenebilmesi amacıyla komisyonlarımız tarafından çalışma başlatıldı. Bu çalışma çerçevesinde zeytin ve zeytin yağı üreticilerine nasıl destek olabiliriz, yaşanılan sorunların ortadan kaldırılması ve kamuoyunun bilgilendirilebilmesi için bugün İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz ile bir görüşme yaptık. Görüşmede il genelinde ki üretici ve üretim hakkında rakamsal envanterlere ulaştık. Buradan da Milas’ta bulunan zeytinyağı tesislerine giderek incelemelerde bulunacağız ve geniş çaplı bir rapor hazırlayacağız” dedi.
Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu Başkanı İbrahim Şimşek ise Muğla’nın zeytin ve zeytinyağı üretiminde önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, “İl genelinde üretilen zeytin ve zeytinyağının haneye küçük gelirin dışına taşımak, bölgeye zeytincilikten ekonomik gelirin nasıl daha fazla kazandırabiliriz onun araştırmasını yapıyoruz. Zeytincilik konusunda yapacağımız çalışmalar bölge insanımız için önemli” dedi.
Komisyon başkanları ile görüşen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici, yapılacak çalışmalar konusunda kendilerine düşen her konuda destek vereceklerini söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.