Zeytinciliği Muğla’da masaya yatıracak kimse yok mu?

Bu haber 17 Aralık 2015 - 23:10 'de eklendi ve 884 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Barışın simgesi sayıldı tarih boyunca. Hatta bazen politik kavramların içinde hayat buldu ve çatışan, kapışan ülkeler zaman zaman bir birlerine uzattılar ve bir nebzede olsa köprüler kurmak istediler.

Zeytindir, kutsal ve barışın simgesi olan.
Bilindiği gibi zeytin ağacı tarihte kutsallığın, bereketin, bolluğun, sağlığın simgesi sayılmıştır yüzyıllardır.
İzmir doğumlu Homeros zeytin yağını ‘sıvı altın’ olarak tanımlamıştır.
Atinalı devlet adamı ve şair olan Solon ( M.Ö 640-554) ise, zeytin ağacının korunması için ilk kanunları çıkaran kişidir.
Helenistik çağda zeytin ağacı kutsal sayılıyor ve bu ağacı kesenler ya ölümle cezalandırılıyor ya da sürgüne gönderiliyordu.
Hipokrat ise zeytinyağının şifa verici olduğunu açıklamış ve derman olarak sunmuştur.
Zeytin şiirlerde de gövde bulmuş. Mesela N. H. Ran bir şiirinde…
Yani öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı
Yetmişinde bile, mesela zeytin dikeceksin.
Hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil.
Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için.
Yaşamak yani ağır bastığında.. diye devam eder şiiri.
Kısacası kutsal ve sağlık iksiri zeytin ve zeytin yağı.
Gaz ve elektriğin olmadığı dönemlerde yağdanlıklar da alev alev yanarak barışa katkı sunduğu kadar karanlıkları da aydınlık etmiştir zeytin yağı.
İlimizde zeytinin küspesi yakıt olmuş. Pirina İlçemiz Milas ‘da ısınmada en önemli enerji kaynağıdır. Ben biliyorum enerji gereksinimini bazı fabrikalar ucuza mal olduğu için pirinadan karşılamaktalar. Pirina çevre dostu bir yakıt.
İlimizde zeytincilik önemli geçim kaynağı. Üretimde önemli bir pastaya sahip velev ki, üretici sahipsiz. Nasıl budama yapacağını, verimli hasadın nasıl olacağını, ayrıca da toprağını hangi gübre ile güçlendireceğini bilmiyor. En önemli hususlardan biriside hasat sonrası yağını saklama ve muhafaza koşulları hakkında sağlıklı bilgileri yok. Tarım Bakanlığınca bu hususların göz ardı edilmemesi gereklidir diyorum.
Sene 2006 idi sanırım. Sayın Valimiz Temel Koçaklar İl Genel Meclisinin konukları olarak, bir sanayici, İktisat Politikası Profesörü Kenan Mortan ve Antalya’dan benim çok yakın akrabam gelmişti. Hepsi kendi alanlarında birer sunum gerçekleştirdiler.
Ben de il genel meclisinin bu toplantısına akrabam için gitmiştim. Gerçekleştirilen sunumları dinledim sanayici konuk ilimizde sanayi işletmelerinin nasıl kurulması gerekli olduğunu ve neler yapılmasının elzem olduğunu kendi deneyimlerinden aktardı. Benim akrabamda Antalya ‘da seracılık, sera çiçekçiliği ve fidecilikle marka olmuş ilk işletmelerden birisine sahipti. Buradaki sunumda modern tarım uygulamalarını ve bu uygulamalarının hayata geçirilmesi için neler yapılması gerekli olduğunu anlattı. Kenan Mortan da zeytincilik üzerine konuşma yaptı. Zeytin ve yan ürünlerinin neler olabileceği anlattı. Bunları dinledik güzel de, sonrasında Muğla ‘da yaprak kıpırdamadı.
Sayın Kenan Mortan zeytincilik ve yan ürünlerinin Muğla ekonomisine değer katacağını söyledikçe içimden ya bunu söyleyecek ve de icraatını yaptıracak kimse Muğla ‘da yok mu demiştim. Sesli düşünüyorum ilimizde Ticaret Odası var, Üniversite var, Valilik makamı var. Varda var. Zeytincilik üzerine bir eylem planı yapılabilir ve Muğla ekonomisine değer katılabilir.
Zeytincilik üzerine Muğla’nın hedeflerini ortaya koymak zor mu?
Muğla’nın zeytin yağının dış pazarlara açılması zor olmasa gerek. Sayın Zafer Karadağ sürekli Çin’den sesleniyor ve Muğla’nın ürettiği zeytin yağı için uygun pazar Çin’dir diyor. Duymuyoruz. İlgilenmiyoruz vs.
Zeytin Muğla ekonomisi için önemli.
Zeytin çıktılarını çeşitlendirmek gerekli.
Zeytinden sabun yapmak.
Aromalı zeytin yağı yapmak.
Kozmetik sanayi için kullanmak ve pazarlamak.
Zeytinin yaprağından ekstratını çıkarmak iç ve dış piyasaya sunmak. Ürün çeşitlendirmesi yapmak ve Muğla’nın kültürü olarak sunmak gerekli. Ben bir dönem Bodrum Mandalinası için çok yazılar döşedim ve sonuçta da Bodrum mandalinasından Bodruma özgü ürün olarak reçelinin ortaya çıkmasından bir nebzede olsa katkı sunmuş oldum. Mesela Yunanlılar içkilerin içine aromatik bitkiler koyarak ürün çeşitlendirmesi yapmaktalar, bizlerde zeytin yağında bunu yapabiliriz. Aromatik hale getirdiğimiz.
Gelin biz anlaşalım. İlimizde Zeytincilik en önemli tarım faaliyetlerinden birisi ve bunu kabul ederek, Tarım İl Müdürlüğü, Ticaret Odası, zeytincilik üzerine pazarlama faaliyetleri yapan kurumlar (vb)bir araya gelip konuyu masaya yatırıp enine boyuna tartışıp bir yol haritası belirlemelidir. Hatta zeytincilik üzerine üniversitesi koordinasyonunda bir çalıştay düzenlenmeli ve zeytinciliğe Muğla ekonomisi sahip çıkmalıdır.
Benim bir önerimde daha var. Muğla Üniversitesinde Arıcılıkla ilgili ön lisans programı var ve ilgi gören bir bölüm. Çok güzel. Zeytincilikle ilgili bir bölüm kurabiliriz. Ülke ekonomisine katkı sunmuş oluruz ki neden olmasın. Ben de kulaklara kar suyu kaçırmış olayım. Neden olmasın ki?
Zeytin barıştır sevgidir ve Dünya barışı için tüm ülkeler birbirlerine zeytin dalı uzatmalarını isterim.
Ben galiba zeytini çok ama çok seviyorum.
Zeytinciliği Muğla’da masaya yatıracak kimse yok mu?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.