Zeytin sineği ile mücadele başlatıldı

Bu haber 10 Ekim 2017 - 0:31 'de eklendi ve 2.098 kez görüntülendi.

Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından il genelinde zeytin sineği popülasyonunu düşürmek amacıyla çalışma başlatıldı. Milas İlçesi’ne bağlı Ören Mahallesi’nde başlayan çalışmalar çerçevesinde çiftçi toplantısı düzenlendi. İl Müdürlüğü tarafından ayrıca Ören Mahallesi’nde 3 üreticiye ait zeytin bahçesine zeytin sineği besi tuzağı asılıp haftalık zeytin sineği sayımları yapılarak popülasyon takibi başlatıldı.

Kadir Tamer

Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, zeytin verimliliği ve zeytinyağının kalitesini düşüren zeytin sineğine yönelik il genelinde mücadele çalışması başlatıldı. Başlatılan çalışmalar çerçevesinde Milas İlçesi’nde üreticilere zeytin sineğinin zararları ve nasıl mücadele edileceği konusunda bilgiler verildi.

Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Milas, Yatağan ve Menteşe ilçelerinde yaklaşık 2 bin dekar alanda 90 zeytin üreticisi ile yürütülen ‘Zeytin Entegre Mücadele Programı’ kapsamında, Milas İlçesi’ne bağlı Ören Mahallesi’nde üreticiler ile bir araya gelindi. İl ve İlçe Müdürlüğü personelinin yanı sıra Mahalle Muhtarlığı ve örnek çiftçilerin organizasyonu ile gerçekleştirilen toplantıda; üreticiye, zeytin sineği mücadelesinde ilaçlama sayısının azaltılması için uygulanması gereken biyoteknik mücadele yöntemleri anlatıldı.

Yaklaşık 15 zeytin üreticisinin katılımıyla gerçekleştirilen eğitimde zeytin sineğinde ilaçlamaya karar vermede zeytin sineği yoğunluğunu takip etmek ve zeytin sineği popülasyonunu düşürmek için kitlesel mücadele tuzağı olarak besi tuzağı uygulaması anlatıldı.

Çalışmalar çerçevesinde Ören Mahallesinde, zeytin üretim sezonu boyunca, zeytinlerin yağlanmaya başladığı Temmuz ayından itibaren 3 üreticiye ait zeytin bahçesi uygulama bahçesi olarak belirlenmiş ve zeytin sineği besi tuzağı asılıp haftalık zeytin sineği sayımları yapılarak popülasyon takibi yapıldığı açıklandı. Diğer ilçelerde de yürütülen çalışma sonuçlarında en yüksek popülasyonun Milas İlçesi Ören Mahallesinde ve Eylül ayı sonunda olduğu gözlendiği belirtilirken, gözlem sonuçlarına göre muhtarlık vasıtası ile ilaçlama duyurularının yapıldığı açıklandı. Toplantıda zeytin sezonun devam etmesi nedeniyle sinek gözlemelerinin devam etmesi ve hasada 1 ay kala ilaçlamalara son verilmesi gerektiği üreticilere anlatıldı.

Uygulamaların yapıldığı bahçe sahibi örnek çiftçilerinde katıldığı toplantıda, zeytin sezonu boyunca yapılan çalışmalar gözlemlenirken, ilaçlama sayısının azaltılması için besi tuzaklarının her ağaca 1 adet olacak şekilde asılarak yapılacak kitlesel biyoteknik mücadelenin önemi, çalışmaların başarısı ve artıları açısından diğer üreticilere tavsiye edildi.

Zeytin sineği besi tuzağı; DAP (Diamonyum Fostat-18-46-0) gübresinin, yüzdelik oranla (50 gr. gübre/1 litre su) suda eritilip pet şişelerin yarısına kadar doldurularak üst kısmında karşılıklı olarak açılan 5 mm çapında 2 delikle, ağzı kapalı olarak ağaçların güneyine 1,5-2 m. yüksekliğe asılmasıyla uygulandığının anlatıldığı toplantıda uygulamalı olarak tuzakların nasıl yapıldığı uygulamalı olarak tatbik edildi.

Konu ile ilgili olarak Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Kaliteli ve pestisit kalıntısı bulunmayan güvenilir ürün elde edilmesi, doğal düşmanların korunması ve desteklenmesi, üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması ve yaygınlaştırılması gerekmektedir. Kültür bitkilerinde zararlı türlerin popülasyon dinamikleri ve çevre ile ilişkileri dikkate alınarak uygun olan bütün mücadele yöntem ve tekniklerinin uyumlu bir şekilde kullanılmalıdır. Zararlı popülasyonlarının ekonomik zarar seviyesinin altında tutan zararlı yönetim sistemi, Entegre Mücadeleyi oluşturmaktadır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.