Zehirli mantara dikkat

Bu haber 26 Ekim 2014 - 18:56 'de eklendi ve 996 kez görüntülendi.

zehirlimantarMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mantar Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu son zamanlarda yurdun değişik yerlerinde yaşanan mantar zehirlenmelerine dikkat çekerek, “Zehirli ve yenen mantarlar birbirine benzer olduğundan karıştırma riski yüksektir. Ayrıca bu mantarlar ayni ortamda yan yana bile yetişebilir. Risk bu nedenle oldukça fazladır” dedi.
Özcan Özgür
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mantar Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu son zamanlarda yurdun değişik yerlerinde yaşanan mantar zehirlenmelerine dikkat çekerek, “Zehirli ve yenen mantarlar birbirine benzer olduğundan karıştırma riski yüksektir. Ayrıca bu mantarlar ayni ortamda yan yana bile yetişebilir. Risk bu nedenle oldukça fazladır.” dedi.
Ülkemiz mantar florasının, kısaca doğada yetişen yenen ve zehirli mantarlar yönünden oldukça zengin olduğunu, ülkemizde yaklaşık 2 bin 500 tür mantar çeşidi ve yenen türlerin yanında 100 civarında zehirli mantar türü bulunduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu “Sonbahar yağmurlarından hemen sonra ortaya çıkan mantar zehirlenmeleri insan sağlığı açısından önemli bir sorun oluşturmakta.” diyerek şunları söyledi:
“Sonbahar yağmurları ile birlikte mantarların doğada bol miktarda yetişmesi zehirlenme riskini artırmaktadır. Her yıl 20’den fazla hatta bazı yıllarda 100 den fazla vatandaşımız yedikleri mantardan zehirlenerek hayatını kaybetmektedir. Nitekim 1988 yılında adana ve mersinde sadece kasım ayında 100 den fazla vatandaşımız yaşamını yitirmiştir. Geçen haftadan beri önce Balıkesir, sonra Ordu ve Konya’da olmak üzere, maalesef çok sayıda vatandaşımız yaşamını yitirmiştir.”
Mantar zehirlenmelerinin temelinde bilgi eksikliğinin yattığına dikkat çeken
Prof. Dr. Işıloğlu özellikle zehirli mantarlar konusunda halk arasında dolaşan bilimsel temelden yoksun bazı yanlış inanışların bu durumu olumsuz olarak etkilediğini belirterek şöyle devam etti:
“Zehirli mantarları hafif zehirli, zehirli ve öldürücü zehirli olarak üçe ayırıyoruz. Öldürücü zehirli olan mantar türü sayısı 10 civarındadır. Bu öldürücü mantarların en önemli türü ülkemizde de yetişten dünyanın en zehirli mantarı olan İngilizcede deadly angel yani ölüm meleği olarak ta bilinen ‘Amanita phalloides türüdür. Bu zehirli mantar türünde 21 farklı zehirli madde bulunmaktadır. Zehirlenme 3 aşamada ortaya çıkmaktadır. 1. Aşama mantarın yenmesinden genellikle 8 saat sonra görülen ve karın ağrısı kusma ve diare şeklinde ortaya çıkar. 2. Aşama yalancı iyileşme dönemidir. 3. Aşama hepatik fazdır. Bu aşama hasta açısından çok ızdıraplı bir dönemdir ve karaciğer zehirin etkisi ile parçalanır. Bu hepatik evreden sonra genelde ölüm görülür. Öldürücü zehirli bir mantarın yenmesi durumunda maalesef genellikle yüzde 90 oranında ölüm görülmektedir. Bu bağlamda bir kişinin zehirli mantarı ancak bir defa yeme şansı vardır.”
Bir mantarın yenir mi, yoksa zehirli mi olduğunu %100 bilmeden yemenin Rus ruleti oynamaktan daha tehlikeli olduğunu belirten Prof. Dr. Işıloğlu “Kısacası mantarlar doğadan rastgele toplanıp tüketilmemelidir. Doğadan toplanan mantarların kesinlikle tüketilmemelidir. Çünkü doğada yetişen mantar zehirli mi değil mi bunu ayıran kriter yoktur. Zehirli ve yenen mantarlar birbirine benzer olduğundan karıştırma riski yüksektir. Ayrıca bu mantarlar ayni ortamda yan yana bile yetişebilir. Risk bu nedenle oldukça fazladır. Yenen ve zehirli olan mantarı ayırt etmek için ancak uzman olmak gerekir. Bu nedenle doğadan toplanan mantarlar rastgele tüketilmemeli bunun yerine kültür mantarı tercih edilmelidir.” diye kaydetti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.