Zehirlenmenin nedeni kolibasili « Hamle Gazetesi

Zehirlenmenin nedeni kolibasili

Bu haber 19 Kasım 2015 - 23:47 'de eklendi ve 837 kez görüntülendi.

53 ÖĞRENCİ YEDİKLERİ YEMEKTEN ZEHİRLENDİ MUĞLA’NIN DATÇA, ULA VE YATAĞAN İLÇELERİNDE TAŞIMALI EĞİTİM GÖREN 53 ÖĞRENCİ YEDİKLERİ YEMEKTEN ZEHİRLENDİ.Muğla’da Kasım ayının ilk haftasında okullara ve işyerlerine yemek servisi yapan bir firma tarafından hazırlanan yemekten zehirlenen 157 kişinin salatadan kolibasiliden dolayı hastanelik olduğu ortaya çıktı. Yaşanılan olayla ilgili olarak soruşturma başlatıldığına dikkati çeken Muğla Valisi Amir Çiçek, konunun yargıya taşındığını söyledi.
Kadir Tamer
Muğla’da Kasım ayında okullara ve işyerlerine yemek servisi yapan bir firma tarafından hazırlanan yemekten zehirlenen 157 kişinin kolibasiliden dolayı hastanelik olduğu ortaya çıktı.
5 Kasım gecesi Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Gölcük Mahallesi, Karabörtlen Mahallesi, Yatağan, Kavaklıdere ve Datça ilçesinde bulunan okullar ile kent merkezi Menteşe’de bazı firma çalışanları akşam saatlerinde mide bulantısı ve kusma şikayeti ile hastaneye başvurmuştu. Yaşanılan bu olayın ardından yapılan ilk incelemelerde aralarında öğrencilerinde bulunduğu 157 kişinin il genelinde bazı okul ve iş yerlerine yemek servisi yapan özel bir firmadan yemek yediği tespit edildi. Bu tespitin ardından firma tarafından hazırlanan ve o günün menüsü olan bulgur pilavı, salata ve etli patatesten örnekler alındı. Alınan örneklerin laboratuvar ortamında incelemeleri tamamlandı.
Muğla Valisi Amir Çiçek, yapılan incelemelerin ardından menüde yer alan salatada kolibasili tespit edildiğini ve aralarında öğrencilerinde bulunduğu 157 kişinin bu nedenle hastanelik olduğunu söyledi.
İnsan sağlığının her şeyin üstünde olduğunu belirten Vali Çiçek, “Okullara yemek temin eden fabrikadan alınan numunelerde, söz konusu gün verilen salatada kolibasili tespit edildi. Fabrikaya 4 gün kapatma cezası verildi. Ayrıca firma hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Yaşanılan olayı yargıya taşıdık. Gerekirse, yargı kararının sonucuna göre ihale de iptal edilebilir. İnsan sağlığı her şeyin üstündedir” diye konuştu.
Olay
5 Kasım tarihinde Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Gölcük Mahallesi, Karabörtlen Mahallesi, Yatağan, Kavaklıdere ve Datça ile Menteşe ilçesinde aralarında öğrencilerinde bulunduğu 157 kişi mide bulantısı ve kusma şikayeti ile hastanelere akın etti. Yapılan ilk tetiklerde 157 kişinin yedikleri yemeklerden zehirlendikleri tespit edildi. Yedikleri yemekten zehirlenenlerden 41’i Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 61’i Yatağan Devlet Hastanesi, Kavaklıdere Devlet Hastanesi’nde 19, Datça Devlet Hastanesi’nde 36 kişi tedavi altına alındı. Aralarında ilkokul öğrencilerinde bulunduğu 157 kişi tedavilerinin tamamlanmasının ardından taburcu edilmişlerdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.