Zehir soluyoruz

Bu haber 02 Ekim 2015 - 1:02 'de eklendi ve 1.198 kez görüntülendi.

havakirliligiAnadolu Enerji Sempozyumu’nun üçüncüsü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde gerçekleşti. Sempozyumun ilk gününde Türkiye’de ki enerji tüketimi, kullanılacak kaynakların yanı sıra halen Muğla’da çalışmaları devam eden doğalgaz çalışmaları hakkında bilgiler verildi. Muğla’da ki doğalgaz çalışmalarını gerçekleştiren Ak Mercan Şirketler Grubu Genel Müdürü Yunus Kesgin, sempozyumda yaptığı konuşmasında kış aylarında günlük kükürtdioksit oranının en yüksek olduğu 5 ilden birinin Muğla olduğunu belirterek, “Muğla kış aylarında adeta zehir soluyor. Doğalgaz kullanımıyla bu sorun tamamen ortadan kalkacak” dedi.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 3. Anadolu Enerji Sempozyumu’na ev sahipliği yaptı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde başlayan ve 2 gün sürecek sempozyumda 22 oturum gerçekleşecek ve 240 bildiri yayımlanacak.

Türkiye’de ki enerji tüketimi ve yeni enerji kaynaklarının ele alındığı sempozyumda Muğla’da devam eden doğalgaz çalışmaları hakkında bilgiler sunuldu. Muğla’da devam eden doğalgaz çalışmaları hakkında bilgi veren yüklenici firma Ak Mercan Şirketler Grubu Genel Müdür’ü Yunus Kesgin, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Muğla’da kış aylarında havadaki kükürtdioksit oranının sınır değerinin 5 kat üzerine kadar çıktığını söyledi. Bunun insan sağlığına ve çevreye büyük bir olumsuzluk yarattığına dikkati çeken Kesgin, Muğla’nın doğalgaz kullanmaya başlaması ile yaşanan hava kirliliğinin tamamen önüne geçileceğini kaydetti.

Konuşmasında Yatağan ve Menteşe İlçesi’nde devam eden doğalgaz çalışmaları hakkında bilgi veren Yunus Kesgin, “Sizlere birazda Muğla’nın hava kalitesinden bahsetmek istiyorum. Muğla adeta zehir soluyor diyebiliriz. Bunu vatandaşlardan da duyuyoruz. Tabi vatandaşlarımızdan duymaktan ziyade somut örnekleri de burada sizlere aktarmak istiyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Muğla’da 2 tane hava ölçüm istasyonu bulunuyor. Bunlardan biri Muğla merkezde (Menteşe) diğeri ise Yatağan İlçesinde bulunmaktadır. 2007-2014 yılları arasını değerlendirdiğimizde günlük kükürtdioksit oranını aşan 5 il arasında Muğla’nın da bulunduğunu görüyoruz” dedi.

Yunus Kesgin konuşmasına şöyle devam etti:

“Dünya Sağlık Örgütü’nün havadaki kükürtdioksit oranı ile verdiği sınır değer 125 kg/m3’dir. Ancak elde edilen verilere göre Yatağan da 2012 yılında 703, 2013 yılında 554, 2014 yılında 397 kükürtdioksit oranı tespit edilmiştir. Muğla merkeze baktığımız zamanda burada da farklı bir fotoğrafın olmadığını görüyoruz. Yapılan ölçümlerde Menteşe’de 2012 yılında 451, 2013 yılında 553, 2014 yılında 288 kükürtdioksit oranı tespit edilmiş. Bu değerler oldukça yüksek. Isınma amaçlı kullanılan kömür yüksek hava kirliğine neden oluyor. Valiliğimizin kurduğu çevre kurulu almış olduğu kararla her sokakta doğal gaz hattı bulunacaktır. Kullanımı zorunlu halde uygulamaya geçilmiştir. Muğla’nın havası için böyle bir karar almak güzel bir durum. Doğalgaz çalışmalarının tamamlanması ve doğalgaz kullanımına geçilmesi ile birlikte Muğla’da kış aylarında yaşanan hava kirliliğinin tamamen önüne geçilecektir.”

Enerji tüketiminde büyük artış

Sempozyumun açılışında konuşan Muğla Sıtkı Koçman’ı Rektörü Mansur Harmandar, ise Türkiye’de enerji tüketiminde büyük artış yaşandığını kaydetti.

Dünyada ve Türkiye’de enerjiye olan gereksinime dikkati çeken Harmandar, enerjinin daha güzel bir hayat ve refah seviyesi yüksek bir toplum için olmazsa olmazlardan olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin enerjiyi en pahalı kullanan ülkelerden olduğunu belirten Harmandar, “Ülkemiz maalesef enerji bakımından sınırlı imkanlara sahip. Yeteri kadar doğal kaynaklarımız yok. Bu nedenle enerjiyi daha verimli kullanmalıyız. Enerjiyi daha verimli kullanabilmek için özellikle bilim insanlarının çözüm üretmesi gerekiyor. Ülke olarak neredeyse dünyada enerjiyi en pahalı kullanan ülkelerden birisiyiz” dedi.

Hayatı kolaylaştırmak için enerjinin ulaşılabilir ve ucuz olması gerektiğini ifade eden Harmandar, “Ülkemizde de enerjiyi çeşitlendirmemiz gerekiyor. Biz bilim insanları, yöneticiler ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek enerjiyi nasıl daha fazla üretir ve halka nasıl daha ucuza sunabiliriz ve nasıl tasarruflu kullanabiliriz bunun çalışmasını yapmalıyız. Bu nedenle bu sempozyumun sonuçları çok önemli” diye konuştu.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.