Zammın yeni tanımı: ‘Güncelliyoruz’ « Hamle Gazetesi

Zammın yeni tanımı: ‘Güncelliyoruz’

Bu haber 02 Temmuz 2019 - 0:53 'de eklendi ve 1.337 kez görüntülendi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ulaşım ücretlerine zam yaptı. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada ‘Zam’ ibaresi yerine ‘güncelleme’ tanımının kullanılması dikkat çekti. Ulaşım ücretlerine yapılan zam her kesimden büyük tepki gördü.  Üniversite öğrencilerinin Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar Türkiye gündemine girerken,  konu ‘Öğrenci Düşmanı Muğla’ olarak Türkiye gündeminde ikinci sırada yer aldı.

Muhittin Direk

Muğla Büyükşehir Belediyesi ulaşım ücretlerine zam yaptı. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada ‘Zam’ ibaresi yerine ‘Güncelleme’ tanımının kullanılması dikkat çekti. Yapılan yazlı açıklamada yapılan zammın toplu taşıma araçlarında yükselen giderler ve yakıt fiyatlarının etken olduğu belirtildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklama da şu görüşlere yer verildi:

“Özel Toplu Taşıma Esnafı ve Oda Başkanlıklarınca yapılan talep,  27.06.2019 tarihli UKOME Genel Kurulunda görüşüldü ve maliyet artışlarına göre sunulan fiyat güncelleme listesi kurulda kabul edildi. Kurulumuzca toplu taşıma ücretlerinde en son 2018 yılında güncelleme yapılmıştı. Ülke genelinde son zamanlarda toplu taşıma işletme giderlerinde hafife alınamayacak oranda artışlar yaşanmış olup, akaryakıt ve sigorta fiyatlarındaki artış, yıllık enflasyon artışı, araçların bakım – onarımlarındaki artış, işçilik, kasko ve yedek parçada yaşanan artışlar ve Motorlu Taşıtlar vergisine gelen zamlar, toplu taşıma ücretlerinde zorunlu olarak düzenleme yapılmasını gerekli kılmıştır. Toplu taşıma esnafının ayakta kalabilmesi, sürdürülebilir ve maliyeti karşılanabilir toplu taşıma sisteminin tesis edilmesi maksadıyla, toplu taşıma fiyat tarifelerinin güncellenmesi zorunlu hale gelmiştir.  Muğla İli Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) 27.06.2019 tarihinde yapılan toplantısında, Muğla il genelinde 2019 yılında Toplu Taşıma Araçlarında uygulanacak fiyat tarifesinde düzenleme yapılmıştır. Bu kapsamda, Muğla İl genelinde uygulanan şehir içi en kısa mesafe olan 0-10 Km. arası ücret tarifelerinden, 1,95 TL olan indirimli ücret tarifesi; 2,35 TL, 2,55 TL olan sivil ücret tarifesi ise;  3,05 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenen yeni toplu taşıma ücretleri 01 Temmuz 2019 tarihi itibariyle geçerli olacaktır”.

Sosyal medyadan tepki

Ulaşım ücretlerine yapılan zammın kamuoyunda duyulması üzerine vatandaşlar ve Muğla’da öğrenim gören öğrenciler büyük tepki gösterdi. Dakikalar içinde Twitter Türkiye gündemine giren konu ‘Öğrenci Düşmanı Muğla’ olarak Türkiye gündeminde ikinci sırada yer aldı. Vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin öğrenci ücretlerine yaptığı indirimi hatırlatarak İstanbul indirime gidebildiğini anlatan tiwetler attı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
gerçek CHP'li 02 Temmuz 2019 / 21:06

Kemal Kılıçdaroğlu Muğla Büyükşehir adayı belirlemesinde çok büyük yanlış yapmıştır. Yaptığı yanlışın faturasını Muğla halkı ödemektedir. Türkiye genelinde CHP’li belediyeler halkın giderlerini azaltmak için çalışırken Muğla Büyükşehir Muğla halkının giderlerini çoğaltmak için çalışıyor. Ulaşım zammına evet diyenler halkın içine nasıl çıkacaklar. Hedefimiz bir 1 sloganının değiştirilmesi gerekiyor. Yeni sloganın Hedefimiz Muğla halkının giderlerine bir kuruş dahi katkı yapmamak olsun.