Yunan adalarına vize 30 Nisan’da

Bu haber 25 Nisan 2013 - 21:09 'de eklendi ve 940 kez görüntülendi.

yunanadalari1122324564121Yunan Adaları’na geçişlerde vize kolaylığı için girişimler sonuç verdi. Yunanistan’ın AB nezdinde yaptığı girişimler sonunda geçen yıl üç ay devam edebilen vize kolaylığı bu yıl 30 Nisan- 31 Ekim tarihleri arasında uygulanacak.
Haber Merkezi
Yunan Adaları’na geçişlerde vize kolaylığı için girişimler sonuç verdi. Yunanistan’ın AB nezdinde yaptığı girişimler sonunda geçen yıl üç ay devam edebilen vize kolaylığı bu yıl 30 Nisan- 31 Ekim tarihleri arasında uygulanacak. Bodrum’dan Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Rodos, Samos, Midilli ve Sakız Adaları’na seyahat etmek isteyenlerin gidecekleri feribot şirketine üç gün önceden müracaat etmelerinin yeterli olacağı öğrenildi. Komşu limanlardan toplam 2 ayı geçmemek koşulu ile tek girişte 15 gün kalınabilecek.
Yeşil Marmaris Turizm ve Seyahat Acentesi Limited Şirketi Bodrum Şube Müdürü Erdinç Tekeli, geçtiğimiz Temmuz ayında Yunanistan’ın Rodos Adası’ndan başlayan vize kolaylığının bu yılda devam edeceğini belirtirken şu bilgileri verdi:
“Türk ve yabancı turistler konsolosluklar yerine artık Yunan Adaları’ndaki liman kapılarından vize alabilecekler. Ancak vizesiz seyahat edecek Türkiye, Rusya, Ukrayna, Belarus, Ürdün ve İran olmak üzere birçok ülkenin vatandaşının karşı limanda zor durumda kalmamaları için seyahatten üç gün önce bize pasaportun fotoğraflı sayfasının fotokopisi, gidiş-dönüş gemi bileti, 2 adet vesikalık fotoğraf, Yunan vizesi başvuru formu (http://www.yunanistankonsoloslugu.com/yunanistan-vize-basvuru-formu.pdf linkinden ulaşılabilir), otel rezervasyonu ve vize ücretinin yatırılması gerekiyor.”
Yunanistan’ın bu uygulama ile ilk kez çok giriş çıkışlı iki aylık vize uygulamasını başlatmış olacağını belirten Muğla İl Genel Meclisi’ni Turizm Komisyonu Üyesi, Marmaris İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Erden, ancak bunun shengen vizesi anlamına gelmediği uyarısında bulundu. Erden, “Bununla birlikte vize kolaylığı her iki tarafa canlılık getirecek. Çünkü Türkiye’ye tatile gelen Yunan Adalarına, Yunan Adalarına tatile gelenler de Türkiye’ye geçilebilecek. Ancak geçen yıl Kos Adası’nda gümrükte vize almak isteyenler uzun kuyruklar oluşturmuş ve sorunlar yaşanmıştır. Umarız bu sene bu konuda da önlem alınmıştır. Şimdi bu uygulama ile her iki yaka birbirine daha da yakınlaştı.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.