Yükselecek Demirel’i kaybettik

Bu haber 10 Nisan 2015 - 1:28 'de eklendi ve 1.673 kez görüntülendi.

yukslecekMuğlalı Şair, Yazar ve Gazeteci Yükselecek Demirel tedavi gördüğü Ukrayna’da hayata gözlerini yumdu.
Haber Merkezi
Muğlalı Şair, Yazar ve Gazeteci Yükselecek Demirel tedavi gördüğü Ukrayna’da hayata gözlerini yumdu. Ukrayna’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Yükselecek Demirel’in ani ölümü Muğla’da büyük üzüntü yarattı. Yükselecek Demirel’in cenazesinin Ukrayna’dan hava yolu ile bugün Muğla’ya getirilmesi bekleniyor.
Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Şair – Yazar – Gazeteci Yükselecek Demirel’in kaybı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Gümüş yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Muğlalı Şair, Değerli Büyüğümüz Yükselecek Demirel’i kaybetmiş bulunmaktayız. Kendisi şiirleri ile yazıları ile Muğla Sanat Hayatına ve Muğla Basınına çok değerli miraslar bırakmıştır. Bedenen aramızdan ayrılsa da o, şiirleri, kitapları ve eserleri ile her zaman bizlerle olacaktır. Muğlalı Şairimiz- Yazarımız Gazeteci Sayın Yükselecek Demirel’e Allah’tan Rahmet diler, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim.”
Ukrayna’da tedavi gördüğü sırada aramızdan ayrılan Muğlalı Şair-Yazar Yükselecek Demirel’in naşı yarın Muğla’ya getirilecek.
Yükselecek Demirel kimdir?
1945 yılında Göktepe Bucağında doğdu. İlkokulu Göktepe’de ortaokulu ve liseyi Muğla’da tamamladı. 1964 yılında Muğla halk evinin açtığı şiir yarışmasında birinci olduktan sonra şiire ağırlık vermeye başladı. Fethiye’de Beşkaza ve Muğla’da Ferayi Dergilerinde sık sık şiirleri yayınlandı, ilgi uyandırdı. Birçok gazetede sanat sayfası düzenledi. Ulusal basın gazetelerinde muhabirlik yaparak tahsiline katkı sağladı. Fethiye’de maliye memurluğu yaparken şair Oktay Kuşkonmaz’la iki elin sesi isimli ortaklaşa bir şiir kitabı bastırdılar. (1972). 1977’de İzmir halkevinin açtığı şiir yarışmasında birincilik kazandı. 1981 yılında Dost Türküsü ve 2001 yılında Közden Küle ve Can Kırıkları isimli şiir kitaplarını yayınladı. Kül Deste şiir kitabının yanı sıra, Damla Sanat Akşamları adlı programların yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Müşteba KARAMANOĞLU 10 Nisan 2015 / 02:18

Allah rahmet eylesin .Cennet mekan olsun .. Bir değerimizi büyüğümüzü yitirdik.
Edebiyat şiir kendisine ruh olmuş sanki kendisini değil sanat ve edebiyat için yaşıyordu ..
2000 li yıllardı Atapark önünde kitap standında eğitim ,sanat .kültür edebiyat üzerine kitap standı vardı Gün boyu stantda kıtapm satışı için beklerdim ..
Yüksel hocamız halk eğitim ve daha öncsinden tanırdım ..
Közden Küle şiir kitabını hazırlamış baskı yapılmış tanııtm ve okuyucuya köprü olma görevini bana vermişti . Gür ve güzel sesi ile Müşteba kitaplar tezgahta dursun alan olunca tanıtım ve okumak için alan olursa ver dedi ..
Sanırım 10 – 15 – Kitap bırakmıştı .. sonra Atapark stand Zeybek sineması giden ara sokak ta devam ettim ..
Stand açtığımız arkadaşın aynı yol üzerinde sahaf,cılık üzerine çalışmalarımız vardı ..isteyene kitaplardan vermiştik bir kısmı orada kalmıştı ..
Kendisini tanımaktan onur duyduğum üstadı rahmetle,minnetle,saygıyla,hürmetle ,şükranla anıyorum.