Yüksel Özden’e haksızlık mı?

Bu haber 24 Nisan 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.422 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Son zamanlarda Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden başta olmak üzere partinin yerel kurmaylarını eleştiriyorum.

Özellikle İl Başkanı Nihat Öztürk’e haksızlık mı ediyorum, bilmiyorum…

Aynı soruyu geçtiğimiz günlerde İl Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında “Ortaöğretim Kampusu” müjdesi verirken Milletvekili Özden için sordum.

Çünkü Ortaöğretim Kampusu veya Yerleşkesi Özden’in projesi idi…

Ama bizim işimiz bu!

xx        xx        xx

İktidar dururken, muhalefeti mi eleştirelim, diyeceğim ama muhalefet olarak Muğla Belediyesi bu köşeden nasibini fazlasıyla alıyor!

Adalet ve Kalkınma Partisi üç dönemdir iktidarda. Gelmiş geçmiş bütün iktidarların “yılan hikâyesiGöcek Tüneli, Seyfi Terzibaşıoğlu’nun 22. Dönem Muğla Milletvekili olduğu ilk dönemde gerçek oldu.

TOKİ Evleri o ilk dönemde geldi. Hatta o evlerin yapılabilmesi için “Seyfi Terzibaşıoğlu Yasası” bile çıktı! Güllük Limanı, Bodrum Gemi Yanaşma İskelesi Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının ilk dönemine sığdırdığı hizmetler oldu. Muğla, Tıp Fakültesi’ne Terzibaşıoğlu’nun o dönem girişimlerinin sonucu kavuştu.

Tıp Fakültesi bu gün faaliyette, ama iki dönem geçti hala hastanesi ortada yok!

Göcek Tüneli gibi Muğla’nın “yılan hikâyelerinden” olan ve 17 yıl önce yapımına başlanan Dalaman Akköprü Barajı’nın tamamlanması (14 Şubat 2012)  üçüncü döneminde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne nasip oldu.

Başka?

O zaman bu partinin milletvekillerini, yerel yöneticilerini eleştirmeyelim mi?

xx        xx        xx

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ikinci döneminde Muğla, Ankara’dan hangi yatırımı aldı?

Üçüncü dönemde hangi yatırım geldi?

Marmaris’in Taşlıca Köyü’ne köylünün içme suyu çilesinin sona ermesi için bir “gölet” yapıldı, o da su tutmuyor!

Dalaman Turizm Kenti Projesi, Türkiye’nin ilk sivil demiryolu; Denizli-Aydın-Yatağan-Güllük Demir Yolu Projesi, Yatağan Mermercilik Organize Sanayi Bölgesi hemen aklıma geliveren ikinci dönemde dillendirilmiş projeler…

Hani nerede?

xx        xx        xx

Partisinin ikinci, kendisinin ilk döneminde varlığını hissedemediğimiz Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden birbiri ardına ortaya koyduğu projelerle bizi umutlandırmadı değil… Hele genel müdürlük ve müsteşarlık deneyimi ile Muğla’ya gelen ve deneyimleri nedeniyle bütün bakanlıklarda selam alıp verdiği güçlü isimler olması gereken Milletvekili Ali Boğa’nın varlığı umutlarımızı daha da güçlendirdi.

Ama hala bir şey anlayamadık.

Neden? Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla’da ikinci parti olduğu ve bir tek ilçe belediyesine sahip olduğu için mi?

Bu soruyu soruyorum, çünkü Kavaklıderelilerin keyfi yerinde. Kavaklıdere’de yok yok! Bir tek fakülteleri eksik kaldı, onu da yaparlar…

xx        xx        xx

Muğla Tıp Fakültesi Hastanesi, İkinci Etap TOKİ Evleri, Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Muğla ile birlikte Yatağan, Ula ve Kavaklıdere’ye Sandras’tan içme suyu getirilmesi, Muğla ile birlikte Yatağan ve Ula’ya Doğal Gaz getirilmesi, 3 bin kişilik kapalı spor salonu, olimpik yüzme havuzu, Ortaöğretim Kampusu…

Bunlar partisinin üçüncü, kendisinin ikinci döneminde Milletvekili Özden’in ortaya koyduğu projeler, vaatler…

Tabi daha üçüncü dönem sona ermedi! Umutsuz olmayalım. Ki İl Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar geçen hafta düzenlediği basın toplantısında umutlarımızın yeşermesini sağladı. Ortaöğretim Kampusu’nun Karadağ’da TOKİ Evleri yakınında 200 dönümlük arazi üzerinde yapılacağını, Orman Teşkilatı ile olan sorunların giderildiğini belirten Çınar, bir ay sonra ihaleye çıkılacağı müjdesini verdi. Demek ki Milletvekili Özden unutmamış, girişimlerini sürdürmüş.

xx        xx        xx

İl Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar’ın verdiği bilgiye göre, Ortaöğretim Kampusu projesinde 417 bin derslik, 4 çok amaçlı salon, birer konferans, kapalı spor salonu ve kapalı yüzme havuzu, 500’er kişilik birer kız ve öğrenci yurdu, 5 basketbol sahası, 3 voleybol sahası, 3 tenis kortu, 2 mini futbol sahası, bir koşu parkuru ve gerektiğinde Muğlalıların da kullanabileceği 108 bin m2 toplanma alanı yer alıyor.

Ortaöğretim Kampusu hizmete girdiğinde şehir merkezindeki ortaokul ve liseler ne olacak?

Bu sorunun yanıtı Muğla’nın Ortaöğretim Kampusu’na sahip olması ve hatta olmasından çok daha önemli…

Bu konuda düzenlediği basın toplantısında kendisine soru yöneltilmedi, ama İl Müdürü Çınar şöyle dedi:

Buralarda okul yapılmasından itibaren şehir içindeki bunalmışlığı, liseleri taşıyarak çözmüş olacağız. Bu boşalan okullarımızı da ilk ve ortaokullarımıza paylaştıracağız. Okul öncesi binaları da yaparak, 3 yaşından itibaren çocuklarımıza eğitim vereceğiz. Bunu da beş yıllık stratejik planımıza koyduk.

Tabi o gün geldiğinde Muğla’nın en büyük gayrimenkul zengini olacak olan bir müdürlüğün müdürü müdürlüğünün penceresinden bakınca böyle bir planlama yapabilir!

Peki, siyaset ne diyor?

xx        xx        xx

Siyaset ne der bilmiyoruz.

Ama kampus hizmete girip okullar oraya taşındığında geride kalacak binalar arazileri ile birlikte Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne tahsis edilirse Muğla gerçek anlamda bir “Üniversite Şehri” ve üniversitemizde İngiltere’nin ünlü Kembrich (Cambridge) Üniversitesi’nin Türkiye’deki benzeri bir Şehir Üniversitesi olacaktır…

Muğla, Ankara’dan daha ne istesin ki…

Korkarım boşalacak okullar birilerinin iştahını kabartacaktır. O zaman kimse Muğla İl Milli Eğitim Müdürü’ne “Ne yapalım?” diye sormayacaktır.

Bu anlamda Muğla Milletvekillerine, yerel siyasete ve Rektörlüğe bu günden önemli bir görev düşüyor.

Kız Meslek Lisesi’nin (tarihi eski lise binası) hala bina arayan Mimarlık Fakültesi’ne verildiğini, İmam Hatip Lisesi ile Endüstri Meslek Lisesi alanına iki yeni fakülte açıldığını düşünebiliyor musunuz?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Zeytin Dalı 24 Nisan 2013 / 09:57

Sayın Özcan Bey bunlar çok güzel projeler. Mademki size göre Ak Parti Muğla’ya, Muğla’dan yeteri kadar oy alamadığı için yatırımlarına da yeteri kadar özen göstermiyor, peki sizce Muğlalı bu Ak Parti’ye niye hala oy vermekten korkuyor? 10 yıl geçti her taraf kara çarşaf olacak, irtica, şeriat felan geliyor dendi ama ben Ak partinin kalkınma hamlelerinden başka birşey göremedim de… Yoksa muhalefet muhalefet olsun diye hala ak olana kara, kara olana ak mı diyor?

MESUT SARIOĞLU 24 Nisan 2013 / 11:52

Göcek Tüneli iyi oldu ama bu bölgenin insanın cezalandırıldığını düşünüyorum.Karadeniz Bölgesi bir uçtan bir uca tünel ama hepsi parasız.
Ortaöğretim Kampüsüne sıcak bakmıyorum.Bunun batıda uygulamaları yapılmış.Sonuçlarının olumsuz olduğu görülmüş ve vazgeçilmeye başlanmış.Biz neden denenen şeyleri tekrar deniyoruz anlamakta güçlük çekiyorum.
Ben de bir eğitimciyim.Milli eğitim müdürü ile ilgili düşüncelerinizi de merak ediyorum.Pek iyi düşünen yok gibi.