Yüksel Özden ve İlçe Başkanı

Bu haber 12 Temmuz 2014 - 0:19 'de eklendi ve 1.292 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in en büyük projesi “Yerin altındakilerle üstündekileri buluşturmak” olmuştur.

Bu anlamda önemli projelere imza attı. Milas’ta “İkiz Türbeler” O’nun sayesinde anımsandı. Selçuklu dönemi izlerini taşıyan İkiz Türbeler ile hemen yanındaki cami ve misafirhanenin restorasyonuna geçen yıl başlandı.

Bu çalışmanın tamamlanmasının hemen ardından aynı yerdeki iki medrese ile oradaki yaşamın sürmesini sağlayan ekonominin kaynağı zeytinyağı işliklerinin restorasyonuna geçilecek. Kaynak meselesi tabi… Bakarsınız birinci etap bitmeden ikinci etapta başlar…

xx        xx        xx

Şeyh Bedrettin tarafından yaptırılan Şeyh Camii’nin bahçesinde kaderlerine terk edilen mezarlıkların farkına Prof. Dr. Namık Açıkgöz varmıştı. Prof. Dr. Açıkgöz’ün o mezarlarla ilgili feryadı da Milletvekili Özden’i harekete geçirdi. Mezarlar bakımlı hale getirilirken, cami ayrıntılı bir onarımdan geçirildi. Çok güzel oldu. Yine caminin bahçesindeki Muğla’nın ilk kütüphanesi restore edildi.

Kütüphane bilindiği gibi Hoca Mustafa Efendi’nin kurduğu kütüphane…

Şimdi o kütüphane Muğla İl Halk Kütüphanesi’nden Türkiye’nin dört bir yanına dağılan el yazması eserlerin hiç değilse fotokopilerini hala bekliyor…

xx        xx        xx

Yerin altındakilerle üstündekileri buluşturmak” sevdası sayesinde önce mescit olarak yapılıp, sonra cami haline getirilen tarihi Saburhane Camii de kaç seneler sonra onarıma alınabildi.

Bu gün artık Muğla’nın Mahallesi olan Yeşilyurt’ta Pisili Dede Ereni’nin yolunun asfaltlanması sağlanırken, yine Milletvekili Özden tarafından bu gün Yatağan’ın mahallesi haline gelen Bozüyük’te Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferinde yaptırdığı söylenen cami ve hamamın restorasyonları da gündeme alınmıştı.

İkiz Türbelerden sonra beni peşinden sürükleyen ise “Şahidi Külliyesi”nin oluşturulması ve Kurşunlu Camii’nin duvarlarının yıkılması “düşüncesi” olmuştur…

Mevlevi Şahidi Hazretlerinin adının verildiği caminin hemen batısında yaşamını sürdürdüğü söylenen ev yer almaktadır. Cami ile evin arasında bir sokak bulanmaktadır. İşte o tarihi ev restore edilecek, duvarı yıkılarak cami ile bütünleştirilip orada bir “külliye” yaratılacaktı…

Olmadı… Kurşunlu Camii’nin duvarının yıkılması ve kenarındaki havuzlu park ile bütünleşmesi de sağlanamadı. Ama ben hala umutluyum…

xx        xx        xx

Milas’taki İkiz Türbeleri iki kere gördüm. Milletvekili Özden sayesinde…

Kendisiyle ilk gidişimiz bu günlerdeydi. Ramazan idi. İftarı orada yapmıştık.  Milas Müzesi’nden gelenlerle restorasyonu iftar sofrasında konuşmuştuk.

Kitabesinden, İkiz Türbelerin Hicri 1025-1035 arasında yapıldığı anlaşılmaktaydı. İkiz Türbe‘nin hemen yanında bulunan aynı döneme ait caminin imamlığını ise cemaati kalmamış olsa da halen bu gün 89 yaşında Abdullah Demir yapıyor.

Geçen sene iftarda yine buluştuk. O ziyarette restorasyon başlamıştı. Bu Ramazan’da buluşma olmadı. Restorasyon ne durumda gidip göremedik. Ama daha Ramazan da bitmiş değil…

Restorasyon ne durumda bu sene göremedik, ama Allah sağlıklı ömür versin hacı Abdullah Demir restorasyonunun tamamlanmasını görmeyi bekler gibi yaşamaya devam ediyor. Seneye 90 yaşında olacak. İnşallah restorasyonun tamamlandığını görmek O’nun 90’ncı yaş kutlaması hediyesi olur…

xx        xx        xx

Milletvekili Özden ile birlikte İkiz Türbelere gidiş gelişlerimizde baba ocağı Kıran’a bir cami kazandırmak niyetinde olduğunu söylemişti. Ben de “Aman kubbeli yaptırmayın. Burası Menteşe toprakları. Selçuklu mimarisinde olduğu gibi ahşap çatı daha güzel olur.” demiştim. Sayın Özden de “Öyle olacak zaten” demişti.

Öyle de olmuş… Açılış davetiyesindeki fotoğrafını gördüm. Güzel ve gerçekten estetik olmuş…

Kıran Camii’nin ibadete açılışı bugün gerçekleştirilecek.

xx        xx        xx

Kıran Camii’nin yapıldığı alanda geçen sene iftar yemeği düzenlenmişti. Ev sahibi Milletvekili Özden olunca Kıran Kıran olalı görülmemiş bir kalabalık oluşmuştu.

Kıran bir daha o kalabalıkları görür mü bilmem, ama Yarın caminin ibadete açılışı vesilesiyle o kalabalık ikinci defa yaratılmış olacaktır.

Kıran’da geçen Ramazan iftar yemeğinin ardından davetiler memleketlerine, evlerine dönerlerken o zaman Merkez ilçe Başkanı olan Av. Mustafa Çelebi ile AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkanı Yardımcısı Erdoğan Ünal arasında ne oldu ise bir tartışma yaşanmış ve neredeyse yumruklu kavgaya dönüşecekti.

O günlerde Erdoğan’ın Merkez İlçe Başkanlığı konuşuluyordu…

xx        xx        xx

Benim bu gün asıl merak ettiğim ise, geçtiğimiz günlerde Ankara’nın istemi ile İlçe Başkanlığı’ndan istifa eden Mustafa Çelebi Öretmen Evi’ndeki “Vefa Yemeği” ne katılamadığı gibi Kıran’da bugün yapılacak iftar yemeğine de katılamayacak mı?

Mustafa Çelebi ne yapar bilmiyoruz, ama bakarsınız bu gün Kıran’a caminin ibadete açılışı ve iftar yemeği için gelenler yeni Menteşe İlçe Başkanı’nı tebrik ederler!

O İlçe Başkanı, Erdoğan Ünal olmazsa Nazlı Gökalp olacaktır. İşte bu noktada çiçeği burnunda AK Partili Yusuf Kayacık’ın adı da öne çıkarılıyor.

Yusuf Kayacık’ın ilçe başkanlığı bizim meslek açısından renkli bir dönem olacaktır. O yüzden mi bilmem gazetecilerin çoğu kendisini destekliyor. Olursa Muğla basını haber sıkıntısı çekmez…

Bana sorarsanız Sayın Kayacık’ın Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığını saymazsak, siyasette yönetim deneyimi bulunmamaktadır. Yani Kayacık herkes gibi birkaç dönem sırasını bekleyecektir!

xx        xx        xx

Birkaç gündür sosyal medyada yeni ilçe başkanı ile AK Parti Menteşe’de yeni bir dönemin başlayacağı söyleniyor. O ilçe başkanının kim olduğu da söylenmiyor!

O dönem nasıl ve kim, kimler tarafından başlatıldı, bilmiyoruz. Bildiğimiz bir şey varsa onunda bu gün yarın İlçe Başkanlığı’na ya Erdoğan’ın veya Gökalp’ın milletvekillerinin uzlaşıları ile atanmış olmaları olacağıdır.

Bu uzlaşı da özellikle Milletvekili Özden’in etkisi büyük olacaktır. Yeni ilçe başkanının belirlenmesinde 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu etkili olabileceğini de gözden ırak tutmamalı.

İl Başkanı Nihat Öztürk’ün baştan beri yönetim kurulu üyesi Erdoğan Ünal’ı desteklediği bilinse de, kendi geleceğini sağlama almak için Yusuf Kayacık’ın adaylığını destekleyebileceği de söyleniyor.

Ancak herkesin bildiği Yusuf Kayacık Ankara’ya önerilen iki isimden biri olmaz. Olursa tek isim olarak önerilmek ister.

Anlayacağınız Muğla’da AK Parti’nin nabzı bu gün Kıran’da atacak. Bakalım neler olacak?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.