Yüksel Özden Rektör Adayı Mı?

Bu haber 07 Nisan 2018 - 2:28 'de eklendi ve 4.935 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Arkadaşımız Nejat Altınsoy önceki günkü yazısında, politikanın ısınmaya başladığından ve “yerelde anketlerin başladığından” söz etmiş. Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’in adaylığını açıklayan tek belediye başkanı olduğunu duyurmuş.

Benim Karaçelik’in adaylığını açıkladığından haberim yoktu.

Arkadaşımız Bekir Tosun da geçenlerde vatzaptan “Senin istihbaratında düşüş görüyorum” diye mesaj atmıştı.

Haklı galiba…

Gerçi Hasan Karaçelik’in yeniden aday olduğunu açıklamış olması da bir sürpriz değil…

Kimse merak etmesin CHP’li dokuz belediye başkanının dokuzu da yeniden aday olacaktır.

Elbette AK Partili üç belediye başkanı da “devam” diyeceklerdir. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın nereden, ne adayı olacağını da ayrıca ele alırız…

 

xx        xx        xx

Nejat arkadaşımızın yazısının facebooktaki paylaşımının altına Harita Mühendisi Özden Ahmet Akgüç yorumda bulunmuş. Şöyle demiş:

Önemli olan kimlerin Belediye Başkanı adayı olacağı değil.

Adayların Muğla için ne gibi projeleri olduğudur.

Muğla’da ikinci bir Üniversite, OSB’leri, üçüncü hava limanı, kireç fabrikasının Muğla çukurunun dışına çıkarılması, Karabağlar’ın kışın su altında kalmasına bir çözüm, imar planı bekleyen sahil köylerinin durumları ve Kayaköy için, iyi bir proje gibi projesi olan adaylar var mı, ona bakmak lazım.

Bu sözleri “Beni Bi Gülmek Aldı” diye mi kullansam diye epey düşündüm.

Belediye Başkanları elbette yeniden aday olmaları halinde vaatlerinden neleri hayata geçirdiğini, yeniden adaylık sebeplerini açıklamalılar.

Ancak onlardan üniversite, hava limanı, OSB beklemek biraz haksızlık olmaz mı?

 

xx        xx        xx

İkinci bir üniversite Fethiye’de yolda gibi görünüyor.

Tabi hiç belli olmaz. Bakarsınız Hamdi Yücel Gürsoy herkesten önce davranıp, herkesi şaşırtabilir.

Doğrusu ben halihazırda bir özel okulun tamamına, bir özel okulunda hisselerinin çoğunluğuna sahip olarak “eğitimin farkında olanHamdi Yücel Gürsoy’un Muğla’nın ilk özel üniversitesini de açabileceğini veya açılışına öncülük edebileceğini bekliyorum.

Muğla’nın ikinci Devlet Üniversitesi ise olsa olsa Fethiye’de kurulur…

Bunun için Fethiye İşletmecilik Fakültesi’nin Kurucu Dekanı Prof. Dr. Erdoğan Kavcar’ın yanında Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve geçen hafta yapılan oda seçimini yeniden kazanamayan Fethiye Ticaret Odası eski Başkanı Akif Arıcan’ın oradaki yüksek öğretim yapılanmasında büyük emekleri oldu.

Bir bakıma üniversitenin temellerini attılar…

Sanıyorum Sosyal Bilimler Fakültesi de kuruldu mu üniversite açılır…

 

xx        xx        xx

Yeni Rektör Bayram Akça Mı?” başlıklı yazımın ardından “Bayram’ın rektörlüğünü ilan ettin” diyenler olduğu gibi “Erdoğan Gavcar’a da yakışır” diyenlerde oldu.

Evet, O’na da yakışır…

Ama bana Erdoğan hocamın rektörlüğü Fethiye’ye yakışıyor gibi geldi.

Çünkü oraya büyük emek verdi. Bu emeğin bir karşılığı olmalı. Bir an önce “Sosyal Bilimler Fakültesi” kuruluşuna da onay çıkmalı ve “Fethiye Üniversitesi” kuruluşu gerçekleşmeli.

Elbette başına da Rektör olarak Erdoğan Gavcar hocam geçmeli…

Fethiye’ye üniversite, üniversiteye Erdoğan hocam rektör olarak yakışır.

Ancak bu iş belediye başkanlarının değil, asıl milletvekillerinin işi gibi…

Siyaset her şeye kadirdir.

Birde bakmışsınız 2019 seçimleri Muğla’ya, Fethiye’de ikinci üniversiteyi kazandırmış…

 

xx        xx        xx

İstihbaratımız gerçekten zayıflıyor galiba…

Muğla’daki oda seçimleri Fethiye’de başladı. Geçen hafta sonunda yapılan seçimden Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan sandıktan yenik çıktı. FETSO’da yeni Başkanı Osman Çıralı oldu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Fethiye Şubesi’nin önceki gün yapılan kongresinde ise Başkan Şaban Arıkan rakibi Ahmet Karabulut’a karşı 6 oy farkla yerini korudu.

DTO Marmaris Şubesi’nde de bir efsane yıkıldı.

Hasan Mengi yerini koruyamadı. Marmaris’te yeni DTO Şube Başkanı Halil Bağlı oldu.

DTO Bodrum Şubesi’nde de benzer durum yaşandı. Yılların Oda Başkanı Gündüz Nalbantoğlu rakibi Orhan Dinç’e karşı yarı yarıya fark yiyerek kaybetti. Ancak oy kullanımında usul yanlışlığı yapıldığı gerekçesiyle DTO Bodrum Şubesi Başkan Yardımcısı Arif Yılmaz‘ın İlçe Seçim Kuruluna itirazı sonrasında seçim önceki gün iptal edildi.

Tek liste ile yapılan Bodrum Ticaret Odası seçimlerinde Başkan Mahmut Kocadon güven tazelerken, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer de iki listeli seçimde Mustafa Yüksel ekibine karşı yerini korudu…

 

xx        xx        xx

Bekir Tosun’un dediği gibi istihbaratımızda düşüş var.

Oda seçimleri ile ilgili daha önce yazdığım yazıda, MUTSO Başkanı Bülent Karakuş ile Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal’ın rakipsiz seçime gittiklerini yazmıştım.

Marmaris için yanılmışım. Sadece ben değil herkes yanıldı.

Son anda Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hasan Gökmen’in 37 yaşındaki oğlu Mustafa Gökmen son anda “Ben de varım” dedi. Marmaris Ticaret Odası seçimleri bugün yapılacak. Bugün sandıktan Mustafa Gökmen çıkarsa, Muğla’da en genç oda başkanı olacak.

MUTSO seçimleri ise yarın. Şu ana kadar MUTSO Başkanı Karakuş’a karşı “Bende varım” diyen olmadı. Bakalım yarın ne olur…

TOBB’a bağlı odaların seçimlerini bir başka yazıda yine ele alırız.

 

xx        xx        xx

Tekrar başa dönersek ben Bayram Akça’yı rektör ilan etmedim.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcılarından Prof. Dr. Bayram Akça’nın evliliğe attığı büyük adımı bu köşeden paylaşırken yazıma “Yeni Rektör Bayram Akça Mı?” başlığı attım. Yani “Olur mu?” diye sordum.

Pek çok insan “Olur” dedi. Bana göre de olur… Ki o yazımda “Yakışır” demiştim. Muğlalı bir dostumu yakıştırmayıp ta kimi yakıştıracağım. Kaç yıldır tanıdığım biri. Ona inanmam doğal değil mi?

Ben o yazımda şu ifadelerde bulunmuştum;

Ben daha önce sevgili Akça’nın kendisine ‘Aday mısın?’ diye sorduğumda, ‘Bu işleri konuşmak için erken’ diyordu. Sadece O değil, kimse ‘Adayım’ demiş değil. Nasıl olsa üniversitede seçim olmadığından aday olduğunu söyleyen olmayabilir. YÖK’e başvurduklarında öğreniriz.

Üniversite çevresinde Fethiye İşletme Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Erdoğan Gavcar ile Tıp Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan’ın adı geçiyor. Kendisi bize hiç hissettirmedi ama Prof. Dr. Namık Açıkgöz de adı geçenler arasında bulunuyor.

Tabi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muğla dışından birini atayacağını söyleyenler de var.

Duyduk ki, Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Başar Semiz ve Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar ile son iki dönem Muğla Milletvekilliği yapan Prof. Dr. Yüksel Özden’in adları da geçmekte imiş…

Ne diyelim hayırlısı… Muğla dışından biri gelmesinde…

Osman Gürün, Mehmet Kocadon ve Oral Karakaya’nın Büyükşehir adaylığından, onlara Milletvekili Av. Akın Üstündağ ile eski İl Başkanlarından Süleyman Uslu’nun da eklendiğinden söz edecektim. Yerim kalmadı. Sonra bakarız…

——————————                                                                       ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Düşmanı bağışlamak, dostunuzu bağışlamaktan daha kolaydır.

ÇİVİ

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı banka promosyonlarını yine personeline dağıttı ve dedi ki;“Biz de lüks araba almasını biliriz ama bu para personelimin hakkı!”

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

———————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Remzi gungor 07 Nisan 2018 / 10:32

Özcan bey merhaba yazılarınızı her gün okuyorum.Mugla haberlerini Bodrum dan ayrıntılı takip ediyorum.Elinize sağlık. Yazınızda Bodrum Ticaret oda Başkanı Mehmet Tosun güven tazelemiş yorumunda Mahmut Kocadın olacak heralde yanlışlık oldu.Hatirlatayim dedim.Saygılarımla.