Yücelen’de başarılı çene kemiği operasyonu « Hamle Gazetesi

Yücelen’de başarılı çene kemiği operasyonu

Bu haber 03 Eylül 2019 - 13:55 'de eklendi ve 709 kez görüntülendi.

Tatilini geçirmek için Dünyanın İncisi Marmarisi seçen Lübnan’lı turist Al Zein Darine ( 32 ), motor kazası geçirdi. Çenesinde kırık bulunan Dairine vakit kaybetmeksizin Özel Yücelen Hastanesi Plastik, Reksontruktif ve Estetik Cerrahisi bölümüne gönderildi. Dairine, yapılan müdahale ile eski sağlığına kavuştu.

Plastik, Reksontruktif ve Estetik Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihan Tuncel Kale’nin yaptığı çene kemiği düzeltme operasyonuyla sağlık bulan Lübnan’lı turist, “Bir tur şirketinden arkadaşımla motor kiralamıştık, İçmeler civarında bir dönemeci döndüm sonrasını çok fazla hatırlamıyorum. Gözlerimi açtığımda hastanedeydim. Doktorum Nihan Hanım çenemde kırık olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini bildirdi. İlk geldiğime göre oldukça iyiyim, arkadaş ve dostça benimle ilgilenen herkese şükranlarımı sunuyorum ” dedi.

Lübnan’lı turist Al Zein Darine’nin tedavisi hakkında bilgi veren Op. Dr. Nihan Tuncel Kale, “Alt çene kırığının, kemiğin hangi bölgesinde olduğuna, kırığın tek veya çok parçalı olup olmadığına, hastanın yaşına göre ve eşlik eden ilave sorunlara göre kırığın nasıl tedavi edileceğine karar verilir. Alt çene, yüz ve kafa bölgesinin hareket özelliği olan tek kemiğidir. Konuşmamızı sağlayan hareketli özelliği sayesinde konuşabilmemizde çok etkilidir. Ayrıca burun ile birlikte nefes yolumuzun açık kalmasında çok önemli. Bu kemikte sorun olduğu zaman konuşamadığımızı, yemek yiyemediğimizi ve hatta ağır yaralanmalarda ağızdan nefes alamadığımızı düşürsek bu kemiğin değeri daha iyi anlaşılır. Alt çene kemikleri güçlü kemikler olduğu için kırıklarında plak-vida sistemleriyle kırıkları birbirine sabitlemek en sık uyguladığımız yöntemlerden biridir. Hatta birçok hastada ilave olarak veya tek başına kırık hatları hareket etmesin diye, birkaç hafta alt ve üst çeneyi birbirine bağlama işlemi de uygulanmaktadır. Bu hastalarda dişlerin bağlandığı 1-3 hafta içinde bir pipet yardımıyla ağız boşluğunun yan tarafından sıvı gıdalar ile beslenmesi sağlanır. Bu süreçte yüksek enerjili sıvı gıdalar sayesinde hastanın açlık çekmemesi sağlanır. Bir miktar kilo kaybı olmakla birlikte bu kilo kaybı yakından takip edilir risk oluşturmaz. Ameliyat sonrasında ilk haftalarda yumuşak gıdalar ile başlanır, 4-6 hafta sonra yavaş yavaş sert olmayan normal gıdaya geçilir” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.