YSK’yı protesto için yollara düştü

Bu haber 11 Nisan 2014 - 19:47 'de eklendi ve 638 kez görüntülendi.

yskyiprotesto61561516Muğla’nın Yatağan İlçesinde yaşayan 36 yaşındaki Ender Yatağan, yerel seçimlerde Ak Parti’nin Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığı itirazın reddedilmesini protesto için Ankara’ya yürüyor.

Haber Merkezi

30 Mart yerel seçimlerinde Yatağan’da yaşanan olaylar ve CHP ile AK Parti arasında çok az bir fark çıkması sonrası önce İlçe Seçim Kurulu’na daha sonra İl Seçim Kurulu’na başvuruldu. Yapılan itirazların reddedilmesi sonrası AK Parti İl Yönetimi tarafından Yüksek Seçim Kurulu’na bazı sandıkların tekrar sayılması için itiraz yapıldı. YSK, AK Parti İl Başkanlığı’nın Yatağan’daki seçimler için yapılan itirazı kabul etmedi.

Yüksek Seçim Kurulunun bu kararına tepki gösteren torna tesviye ustası 36 yaşındaki Ender Yatağan, Yatağan’dan Ankara’ya kadar protesto yürüyüşü başlattı. Yatağan’dan akşam saatlerinde yaya olarak başladığı yürüyüşte Menteşe ilçesine gelen Ender Yatağan, Ankara’ya kadar hiçbir araca binmeden yürüyerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşmayı hedefliyor.

Ender Yatağan, protestosu hakkında şunları söyledi:

“Yatağan’ın hak ettiği yerde olmadığı için, hak ettiği yeri kaybettiği için tek başıma bu protesto yürüyüşünü başlattım. Hiçbir partiye üye değilim. AK Parti’de buna dahil. Kayıtlı olmasam da Ak Partiliyim. Sayın Başbakan çok değer verdiğim bir insan. Bu hak davamı Ankara’ya kadar sürdüreceğim. Yürüyüşüm Yatağan’da başladı, Kale, Tavas ve Denizli üzerinden devam edeceğim. Çok mecbur kalmadıkça hava şartları müsait olduğu sürece bir araca binmeyeceğim ve yaya devam edeceğim. Protestomun amacı, seçim sonunda 30 oy fark varken, ortalığı karıştırdılar. Yüksek Seçim Kurulu’na yapılan başvuru sonrası YSK herhangi bir iç açıcı açıklama yapmadı. Mevcut Belediye Başkanı mazbatasını alsa da hâla acaba diye bir çelişki var.”

Ankara’ya ne zaman varacağı konusunda bir tarih koymadığını belirten Ender Yatağan, “Hava şartları ve hava muhalefetine göre 20 günde varırım, 30 günde de varırım. Ankara’ya vardığımda Sayın Başbakanımızla görüşmek istiyorum. İlk talebim Yatağan’da yapılan seçimin tekrarı olacak. Ağrı’da seçimler 1 Haziran’a ertelendi. Aynı şekilde Yatağan içinde talepte bulunacağım.”

Ender Yatağan’ın yürüyüşüne AK Parti İl yönetiminden bazı partililer destek vererek şehir dışına kadar eşlik etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.