You’ll Never Walk Alone

Bu haber 03 Mart 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.503 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hafta sonunda Muğla’da iki önemli etkinlik vardı; Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda AK Parti’nin Muğla Milletvekili Adaylarının belirlenmesi için temayül yoklaması… Kışla Parkı’nda Menteşe Belediyesi ve Muğla Karadenizliler Derneği işbirliğinde geleneksel Hamsi Şenliği’nin ikincisi…

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Muğla Valisi Amir Çiçek’in hazır bulunup, kendi elleri ile pişirip, hemşerilerine balık-ekmek ikramında bulundukları etkinlikte Muğla’nın sağıyla soluyla her iki yakası bir araya getirilmiş oldu. Dernek Başkanı Celal Karakaş’ı bir kere daha kutluyorum. Anlamlı ve “hemşerilik bilincinin oluşturulması” yolunda güzel bir etkinlik olmuş.

xx        xx        xx

Havanın yağışlı olmasına rağmen büyük ilgi gören Hamsi Şöleni’nde 5 bin ton hamsi, tava ve ızgara olarak tüketilmiş. Karadeniz oyunları ile birlikte Ege ve Güney Doğu oyunlarının da sergilendiği ve zaman zaman birlikte oynandığı şenliğe ev sahipliği yapan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ü ve servisi sorunsuz gerçekleştiren Reyhan Pastanesi’nin sahipleri Süleyman Reyhan ve Orhan Yusuf Reyhan kardeşleri de kutlamak gerekiyor. Tabi bu işler öyle parasız pulsuz olmuyor. Sponsorları da kutlamalıyız. Etkinliğin ana sponsoru olan Milas medyasının önde gelen isimi Nazmi Doğru dernek tarafından “Karadeniz hemşerisi” ilan edilmiş. Nazmi Doğru hem hemşerilik, hem de sponsorluk plaketlerini Vali Amir Çiçek’in elinden almış.

Umarız gelecek şenlikte Muğla’nın Milletvekilleri ile öteki ilçelerin belediye başkanlarını, öteki partilerin il başkanlarını ve şenliğin bir Büyükşehir Etkinliği haline geldiğini de görürüz…

xx        xx        xx

AK Parti Muğla Milletvekili adaylarını belirlemek için hafta sonunda (Pazar günü) Atatürk Spor Salonu’nda temayül yoklaması gerçekleştirildi. O güne kadar aday adaylarının içinde en çok çalışan eski İl Başkanı Nihat Öztürk, en gösterişli kampanya yürüten de partinin en yeni üyelerinden Yusuf Kayacık oldu.

Kayacık’ın kampanya sloganı ise “Asla Yalnız Yürümeyeceğiz.” şeklinde oldu. Seçime bir gün kala cep telefonlarına gönderdiği mesajında da “Her zaman her yerde söylediğimiz gibi; Asla Yalnız Yürümeyeceğiz” deniliyordu.

Allah kimseyi yalnız yürütmesin… (!)

xx        xx        xx

O sloganı ilk gördüğümde şaşırmıştım…

Sözün orijinali; You’ll Never Walk Alone… Dilimize Gezi Parkı olaylarında “Asla Yalnız Yürümeyeceksin” şeklinde girmişti. Şarkı 1945’de Rodgers and Hammerstein müzikalinden bir parçadır ve ilk defa bir Broadway müzikalinde seslendirilmiştir. Daha sonraları önce Gerry and the Pacemakers (1963) elinde bir hit haline dönüşmüştür. Parçayı dönemin ünlü Rock&Roll, blues ve R&B sanatçıları başta olmak üzere Frank Sinatra ve Pavarotti’nin aralarında bulunduğu pek çok sanatçı seslendirmiştir.

Şarkı sonraki yıllarda Liverpool taraftarlarının kimine göre şarkısı, kimine göre marşı haline geldi…

Futbol dünyasında “Seyirci” deyince ilk akla gelen kulüptür Liverpool ve onun taraftarıKop adını verdikleri kale arkası tribününde toplanırlar.. Bu kale arkası da bir ayrı efsanesidir zaten, futbol dünyasında… Kop ve onun şarkısı; “You will never walk alone..

xx        xx        xx

Futbol dünyasında “Seyirci” deyince ilk akla gelen kulüp nasıl Liverpool olmuş ise, artık Türkiye’de de Beşiktaş Futbol Kulübü ve taraftarı “Çarşı” akla geliyor.

Öyle ki “You will never walk alone..” sözü, Liverpool‘u geçen hafta Türkiye’de Beşiktaş’ın önünde dizleri üzerine çökmekten alıkoyamadı!

Beşiktaş Liverpool’u penaltılarla devirdi. 6-4 ile UEFA Avrupa Ligi’nden uğurladı…

Asla yalnız yürümeyeceksin… BeşiktaşÇarşı” ile yürüyor. Beşiktaş geçen hafta Liverpool‘un karşısında ise 70 milyon ile yürüyordu…

You will never walk alone..” sözünün Yusuf Kayacık tarafından “Asla Yalnız Yürümeyeceğiz” şeklinde kullanılmasını şaşırmamın nedeni, o sözün Gezi Eylemlerinde ve Muğla’da termik santrallerin özelleştirilmesine karşı gerçekleştirilen eylemlerde “Asla Yalnız Yürümeyeceksin” şeklinde kullanılmış olması idi! Daha dün Özgecan kızımızın vahşice katledilmesine karşı yapılan protestolarda da “Asla yalnız yürümeyeceksin” nidaları göğe yükselmişti…

Acaba AK Parti’nin de benzer sloganı olabilir mi diye araştırdım. Hayır, öyle bir slogan yoktu… Sadece AK Parti Konya teşkilatı Cumhur Başkanlığı seçiminde “Asla Yalnız Yürümeyeceksin Uzun Adam” nidasıyla bir kısa film yapıp, Temmuz 2014’te internete yüklemiş… (!)

xx        xx        xx

AK Parti Muğla İl Başkanlığı tarafından Atatürk Spor Salonu‘nda düzenlenen temayül yoklamasında bin 650 delege, 34 milletvekili aday adayından temayüle alınan 27’si için oy kullandı. Eski Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu ile Milletvekilleri Yüksel Özden ve Ali Boğa’nın yanında eski il başkanı olarak Nihat Öztürk (yönetmelik gereği) temayüle alınmadı.

Bir yıl partililiğin sonunda Milletvekili Aday Adayı olan Yusuf Kayacık 27 aday adayının içinde kaçıncı sırada çıkar?

Merak eden çok, ama bu sorunun yanıtını alamayacağız. Çünkü oy kullanılan sandıklar açılmadan Ankara’ya götürüldü. Partililer arasında kırgınlık olmasın diye sonuç da açıklanmayacak!

Önceki gün kulislerde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun Demokrat Parti’de (DP) birlikte politika yaptıkları Yusuf Kayacık’a “Temayülden çıkabilirsen seni aday gösteririm.” dediği konuşuluyordu. O sıra aklıma Beşiktaş geldi…

Varsayalım Kayacık temayülden çıktı; “AK Parti’de yalnız yürümediğini” gösterdi ve kesin listede de aday gösterildi… Beşiktaş’ın geçen hafta 70 milyon ile yürüdüğü gibi Kayacık da 866 bin 665 Muğlalı ile veya o zor (!) AK Parti’nin son genel seçimdeki 172 bin 804, son yerel seçimdeki 160 bin 804 seçmeni ile yürüyebilir mi?

Soruyu temayül yoklamasının yapıldığı yerde, DP kökenli bir AK Parti yöneticisine sordum. “Partimize en son gelen Demokrat Partili Yusuf arkadaşımız oldu…” diye karşılık verdi!

xx        xx        xx

Önceki gün benim en çok ilgimi çeken, temayül oylamasının yapıldığı sandıkların açılmadan Ankara’ya götürülmesine kimsenin tepki göstermemesi oldu. Bu bir parti terbiyesi olarak kabul edilebilir. Peki, kaçıncı sırada yer aldıklarını asla bilmeyecek olan aday adayları o yarışa neden katıldılar? Anlayamadım… “Alışkanlık” diyenler oldu…

AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci, oylama sürerken gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm aday adaylarının kaliteli isimlerden oluştuğunu söyleyerek, “Temayüle katılan aday adaylarının hepsi de Muğla’nın sorunlarına vakıf. Hepsine şans diliyorum.” diyordu.

Yoğurdum kara diyen olmaz… Salonda her şeye rağmen Yüksel Özden’in yine liste başı olabileceği beklentisi hakimdi… Kendisinin bir başka Büyükşehir’den aday gösterilmesinin doğru olacağını savunanlar da vardı. Bir ortak görüşte “Aday adaylarının içinde Yüksel Özden ile Seyfi Terzibaşıoğlu ve Mehmet Yavuzdemir dışında karizmatik isim yok” şeklindeydi.

Doğrusu ben de Küreci’ye şans diliyorum. Çünkü yapılacak kesin sıralama sonucu olası bir başarısızlığın faturası ‘bu haksızlık olur’ ama kendisine kesilecektir. Ki “AK Parti bu haliyle 1 milletvekili çıkarır” diyen AK Partililer gördüm…  Elbette bundan Süleyman Soylu da nasibini alacaktır!

xx        xx        xx

Orada görüştüklerimden izlenimim, AK Partililer artık her yere aday olanlardan bıkmışlar. Muğlalı olmayanların adaylığına tepkililer… Sanıyorum önceki gün onları sandığın dibinde bıraktılar.

Kıyasıya yarışan isimler ise Milas’tan Bülent Demir, Fethiye’den Muhsin Eryılmaz, Bodrum’dan Yeşim Soylu Avcı oldu. Bu üç isme oldukça gerilerden de olsa Mestan Yayman eklenebilir. Yayman’ın eski havası yoktu…

Tabi hemen hemen her ilçe salona öncelikle kendi ilçelerinin adayları ile katıldılar. Bazı aday adaylarının ortak anahtar liste çalıştırdıkları gözlenirken, güçlü görünen isimlerin rakiplerinden kesik yedikleri izlendi… Bu kesme biçmeler etkili oldu ise Yusuf Kayacık’ın işine yarayabilir!

Salondaki bir önemli noktada Nihat Öztürk’ün taraftarlarının sandığa “Milletvekillerini istemiyoruz, Nihat Öztürk’ü istiyoruz” şeklinde ‘matbu’ korsan pusulalar attıklarının gözlenmesi oldu. Ayrıca salonda her şeye rağmen Yüksel Özden’in yine kesinleşmiş liste başı olabileceği beklentisi hakimdi. Kendisinin bir başka Büyükşehir’den aday gösterilmesinin doğru olacağını savunanlar vardı. Bir ortak görüşte “Aday adaylarının içinde Yüksel Özden ile Seyfi Terzibaşıoğlu ve Mehmet Yavuzdemir dışında karizmatik isim yok” şeklindeydi.

xx        xx        xx

Pazar günü sandıktan kimlerin önde çıktığını bilemeyeceğiz. Zaten bu temayül yoklaması tek belirleyici değil. Şimdi sırada Ankara’da yapılacak “mülakat” görüşmeleri var.

Ben mi? Hür Düşünce Platformu’nda iyi kötü günlerimiz oldu. Ben Yusuf Kayacık’ı destekliyorum!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
günaydın 03 Mart 2015 / 13:01

hamsi 5 bin ton değil 5 ton olacak herhalde menteşe belediyesi kimin parasını kime harcıyor sorarlar adama(gerçi şimdiye kadar kimse sormadı) meclis üyeleri sorsunlar bakalım menteşe belediyesinin parası çoksa yaylayollarına harcasınyaylada insanlar evlerine giremiyorlar halkın kullandığı yollara harcasın belli kesime hoş görünmek için harcamasın

reşat öztepe 03 Mart 2015 / 13:03

GOCUMAN; Yazının başlığını görünce şaşırdım. Zira Türkçeyi bile zar zor konuşan ve tleffuz edebilen bendeniz’i affedin. yazıyı okuyunca anladım ki orijinalini koymuş terimin. Orijinal kişilik sahibi olanlar orijinal ;isimler kullanır.Ak Parti İlklerin partisidir. Sıralama çok iyi yapıldığı takdirde 3 Vekil gönderir,Halkçı geçinen Ulusalcı geçinen Ssoyal emokrat geçinen CHP Muğla İktidarında neler yapıldığını seyretmekle kalmayıp da halka yanlış olduğunu izah edebilirsek işlem başlamışm olur. sevgi ve saygı.

Hamle Gazetesi 03 Mart 2015 / 18:20

Uyarınıza teşekkür ederiz. Sehven 5 bin ton yazılmış. Doğrusu 5 ton ve bedeli Belediye tarafından ödenmiş değil. Etkinliğin sponsorları var. Kaldı ki onların başında gelene de ödül verildiğini yazımızda paylaştık. (Özcan Özgür)