Yörükoğlu Mahallesi’nde kaliteli silaj üretimi « Hamle Gazetesi

Yörükoğlu Mahallesi’nde kaliteli silaj üretimi

Bu haber 05 Kasım 2015 - 0:25 'de eklendi ve 671 kez görüntülendi.

Yörükoğlu Mahallesi’nde kaliteli Silaj üretimi (2)Muğla’nın Menteşe İlçesi Yörükoğlu Mahallesinde kaliteli silaj yapımı konusunda tarla günü düzenlendi.

Verda Kartal

Muğla’nın Menteşe İlçesi Yörükoğlu Mahallesinde kaliteli silaj yapımı konusunda tarla günü düzenlendi.

Tarla gününe İl Müdürü Nazif Ekici, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mesut Durmuş, Menteşe İlçe Müdürü Ersan Erken, teknik personel, çevre mahallelerin muhtarları ile çiftçiler katıldı. Yörükoğlu Mahalle Muhtarı Servet Özyörük mahallesinde yapılan çalışmalardan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Menteşe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ersan Erken, Menteşe İlçesi’nde silaj kalitesinin arttırılması konusunda çalışmalarının hızla artacağını ifade etti.

Bitkisel Üretim ve Bitki Salığı Şube Müdürü Mesut Durmuş ise, hatalı silaj yapımından kaynaklanan hayvan zehirlenmelerinin yaptığı zararın boyutunun yanı sıra çevreye verdiği zararın çok büyük olduğunu bu sebeple örtü ile yapılan kaliteli silajın verime de etkisinin olduğundan söz etti.

Son olarak konuşan İl Müdürü Nazif Ekici ise, bakanlığın hayvancılığı her alanda desteklediğini, hayvancılık yapan çiftçilerin kendi yem bitkisini yetiştirmelerinin işletmenin kar etmesi açısından önemli olduğunu vurguladı. Ekici, hayvancılık yapan üreticilerin hayvan besleme konusunda bilinçli olmalarının önemine değinerek kaliteli silaj yapımı konusunda çalışmaların tüm ilde hızla devam edeceğini söyledi.

Konuşmaların ardında Osman Şen isimli çiftçinin tarlasında örtü kullanılarak ve silaj kalitesi arttırılarak silaj yapımı Ziraat Mühendisi Süreyya Can ile Ziraat Mühendisi Hakan Çağatay Başaran tarafından uygulamalı olarak anlatıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.