Yörükler Şenlikte Buluştu

Bu haber 15 Haziran 2015 - 11:02 'de eklendi ve 615 kez görüntülendi.

manset561615516Muğla Yörük Obaları Derneği, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesi tarafından bu yıl 8’ncisi düzenlenen ‘Yörük Türkmen Şenliği’ Düzeyn Yaylasında binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

İlkay Yıldız
Muğla  Yörük Obaları Derneği, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesi tarafından düzenlene ve Kültür Turizm Bakanlığı, Muğla Valiliği ve Muğla Ticaret ve Sanayi Osası tafından destelenen 8. Muğla Yörük Türkmen Şenliği binlerce kişinin katılımı ile yapıldı. Bu Yıl Düzey Yaylasında yapılan şenliğe Muğla Valisi Amir Çiçek, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün,  Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik, Emniyet Müdür Hakan Çetinkaya, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Menteşe Kaymakamı Zeki Aslan, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, ilçe belediye başkanları, kamu kurum müdürleri,  diğer illerin Yörük Türkmen dernekleri ve binlerce vatandaş katıldı. Ayrıca Tatar Türkleri, Doğu Türkistan Irak Türkmen Cephesi, Suriye Türkmenleri, Türkmenistan, Azerbaycan Türk Boyları Konfederasyonu ’da şenlikte yer aldı.

Şenlik alanına kurulan Kıl Çadırlar büyük ilgi görürken vatandaşlar çadırlarda satılan, tespih, sekiz köşe kasket, yağlık, Yörük kıyafetleri ve çizmeler satışa sunuldu.  Şenlik alanında gün boyunca güreşler, halk oyunu gösterileri ve konserler düzenlenirken şenliğe katılanlar hem bu etkinlikleri izledi hem de piknik yaptı.

Şenlikte Konuşan Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, “ Bizler Muğla Yörük Obaları Derneği olarak ilimiz yurt içi ve yurt dışında en iyi şekilde temsil ettiğimize inanıyorum.   Bugün burada 600’ü aşkın derneğimize ait temsilciler, Yörük Beyleri, federasyonlar ve konfederasyonumuz var. Her yıl daha da büyüyerek geleneksel hale gelen şenliğimiz de Yörük kültürümüzü, göçebe hayatımızı, giyim kuşamından nice kültür değerlerimizin unutulmaması ve gelecek nesillere doğru aktarılması için çalışmaktayız. Özgürlük anlayışı ve asaletinin korunması olarak Yörükler Önce Anadolu’ya sonra da Balkanlara akınlar düzenleyerek yurt edinmek için bu topraklara sahip olmuşlardır” dedi.

Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, “ Biz insanlarımızı hepimizin ortak değeri olan kültürde bir araya getirmek ve ülkenin geleceğini sağlam temeller üzerinde geleceğe taşımak.  Muğla Oğuz Boylarının geldiği ve yerleştiği bir coğrafyadır. Ben Düğerekliyim yanı 24 Oğuz boyundan biri olan Bozokların Döğer kolunda geliyor. İsimlere baktığımız yine baktığımızda Oğuz boylarının yine uzantılarıdır.  Yani hepimiz kökümüze baktığımızda akrabayız kardeşiz ve birlikteyiz” dedi.

Son olarak konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek ise, “ Bu şenliğinizi kutluyorum. Bu şenliği sağlayan bu birlikteliği sağlayan özellikle Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanımıza, derneklerimize, yönetimine siz değerli Yörük Obaları Türkmenlerine huzurunuzda teşekkür ediyorum. Sekiz değil sayısız daha nice günlerde, yıllarda bir araya gelin diyorum. Türkmen dediğimizde Yörük Türkmen’e aklımıza neler gelir, en güzel şeyler gelir, Yörük Türkmen’i özgürdür, özgürlüğüne dokunursanız karşı gelir ama başkasının özgürlüğüne de saygısı vardır. Kendisine saygı gösterene saygı gösterir. Yörük Türkmen’i yine cesaretlidir, yılmaz, her zaman nerede olursa olsun o cesaretini gösterir. Yörük Türkmen’i anneleri, Yörük Türkmen’i evlatlarını iyi yetiştirir, vatanına, milletine, kültürüne saygılı bağlı yetiştirir. Yörük Türkmen’leri her şeyden önce mücadelecidir. Hiçbir zaman yılmamıştır. Tarihten beri hep mücadele etmiştir.  Yaşadığı yer ne olursa olsun ova da olsun, dağda olsun nerede olursa olsun yılmadan yaşamını devam ettirmiş ve nesline aynı örfü, aynı kültürü devam ettirmiştir. Yörük Türkmen’lerinin en önemli özelliği vefalıdır. Her zaman vefa göstermiştir. Yaşadığı yerin kıymetini bilmiştir, havanın kıymetini, çevrenin kıymetini, suyun kıymetini bilerek vefalıdır. Yörük Türkmen’lerinin yine önemlisi çevreyi sevendir, çevre dostudur o nedenle yaşadığı yerler dağ olsun, ister orman olsun, ister kıyı olsun ne olursa olsun o doğayı korumuş ve korumaya devam etmektedir” dedi.

  1. Yörük Türkmen Şenliği akşam saatlerine kadar konserler ve halk oyunları gösterileri ile devam etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.