Yörük Türkmen Şenliği 25-26 Mayıs’ta

Bu haber 15 Mayıs 2013 - 20:56 'de eklendi ve 1.084 kez görüntülendi.

yorukler32134646132Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Akcan, 6. Yörük Türkmen Şenliği’ne, 38 il ve 8 ülkeden yaklaşık 35 bin kişinin katılacağı söyledi.
Haber Merkezi
Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, 25-26 Mayıs 2013 tarihlerinde düzenlenecek 6. Yörük Türkmen Şenliği’ne, 38 il ve 8 ülkeden yaklaşık 35 bin kişinin katılacağı bildirdi. Akcan, dernekte düzenlediği basın toplantısında, Yılanlı mevkiindeki Muğla Yörük Ormanı’nda kutlanacak şenliğe herkesi davet etti.
Bu yılki şenliğe Suriyeli Türkmenler, Irak Türkmen Cephesi, Azerbaycan, Doğu Türkistan, Yunanistan ve Kırım’dan misafirlerin yanı sıra Türkiye’nin 38 ilinden katılım olacağını kaydeden Dernek Başkanı Akcan, “Bu yılki etkinliğimiz için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz’le ortak proje geliştirdik. Şenliğimiz iki gün sürecek. 25 Mayıs’ta gençlerimize yönelik sportif etkinliklerimiz olacak. Türkmenlerin Orta Asya’da başlattığı ilk güreş olan karakucak yapılacak. Gösteri amaçlı güreşimizi, 20 öğrencimizle başlatacağız. Halat çekme, boçya, tırtıl, yumurta taşıma ve çuval yarışmaları yapılacak. Geçen yıl Gaziantep’te ilki olan Yörük Türkmen Kültürü konulu istişare toplantısının ikincisine ev sahipliği yapacağız. 26 Mayıs’ta da Yörük Türkmen Şenliğimiz’i gerçekleştireceğiz.” dedi.
Orhan Akcan, şenliğin yapılacağı yer noktasında yaşanan belirsizliğin aşıldığını da belirterek, “Yılanlı’daki şenlik alanında mühürler kaldırıldı, anahtarları teslim aldık. Mühür aşamasında çok sıkıntılar çekmiştik. Aslında bu mühür bize değil, tüm Yörük Türkmenlerine yapıldı. Biz ilimizi nasıl temsil edelim diye uğraşırken bu tür sıkıntılarla da karşılaştık. Türkmenistan’da bu yılki Nevruz bayramında Muğlamız’ı ve ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiğimize inanıyoruz. Bu yılki şenliğimizin hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.
Açıklamanın ardından Muğla’da görev yapan gazetecilerin şenlikte daha rahat görev yapabilmeleri için hazırlanan “Basın” yazılı Yörük poşuları gazetecilere hediye edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.