Yörük şenliği 1 Haziran’da yapılıyor

Bu haber 29 Mayıs 2014 - 0:06 'de eklendi ve 979 kez görüntülendi.

yoruksenligiMuğla’da 7. Yörük Türkmen Şenlikleri Pazar günü Yılanlı Yaylası’nda gerçekleşecek. Şenlik öncesi basın açıklaması yapan Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, şenliğe 5 ülke ve 45 ilden katılım olacağını söyledi.

İlkay Yıldız

Muğla’da 7. Yörük Türkmen Şenlikleri Pazar günü Yılanlı Yaylası’nda gerçekleşecek. Şenlik öncesi basın açıklaması yapan Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, şenliğe 5 ülke ve 45 ilden katılım olacağını söyledi.

Muğla Yörük Obaları Dernek binasında yapılan açıklamada konuşan Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, Yörük ve Türkmen kültürünü yaşatılması ve geleneklerin gelecek kuşaklara aktarılmasının temel gayeleri olduğunu söyledi. Yörüklüğün bir etnik olgu değil, geleneksel bir meslek olduğunu kaydeden Akcan, “Kendi yaşam tarzı ve kültürünü oluşturması bakımından Yörüklük, toplumsal bir olgu ve kültür olarak farklı bir hayat tarzı oluşturmuştur. Yörüklük milli bünyemizde ve milli kültürümüzde önemli bir yer işgal etmektedir. Kültürel kimliği kaybeden bir millet yıkılmaya mahkumdur. Bu şenliğin düzenlenmesinde maddi ve manevi katkıda bulunan Muğla Valiliği, Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanlığı, Menteşe Belediye Başkanlığı, Muğla İl Turizm Kültür Müdürlüğü, Yılanlı Orman İşletme Müdürlüğü, Muğla Sanayi ve Ticaret Odası olmak üzere kültürüne sahip çıkanlara teşekkür ederiz” dedi.

Şenlik alanına yaşanacak trafik yoğunluğunu önlemek için Muğla Büyükşehir Belediyesinin  17 adet otobüs tahsis ettiğini söyleyen Başkan Akcan, şehir merkezinden 6 , Yatağandan 2, Bozüyük ve Bayırdan 2, Kafaca ,Yeşilyurt, Yerkesik, Ula, Kızılyaka, Karabörtlen ve Kızılağaçtan 1 er araç olmak üzere Pazar sabah saat 7.30’dan itibaren vatandaşların şenlik alanına taşınacaklarını sözlerine ekledi.

Şenlikler kapsamında yerel ve ulusal sanatçılar, derneğin genç, yetişkin erkek ve yetişkin bayan halk oyunları ekipleri, misafir halk oyunları ekipleri, davul zurna ince saz ekiplerinin gösteriler yapacağını belirten Başkan Orhan Akcan, “ Şenliğimize hemşerilerimiz olan TRT İzmir Radyosu sanatçısı Makbule Kaya, TRT İzmir Türk Dünyası Dans ve Müzik topluluğu sanatçısı Tahsin Duru, Kırım Tatar Türklerinden bir sanatçı, yerel sanatçılar İbrahim Ethem Yağcı, İsmail Uzunoğlu, Arif Sümbil, Ergün Demir, Mustafa Bozdağ, Ceyda Tekeli, Yusuf Avcar birer konser gerçekleştirecekler” dedi.

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.