Yönetimde şeffaflık ve hesap verme sorumluluğu…

Bu haber 01 Mart 2019 - 0:00 'de eklendi ve 3.004 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek‘in Temmuz 2018 – Şubat 2019 arasındaki faaliyetlerinin yanında hedeflerini anlattığı “Kazanımlar Hedefler” başlıklı sunumundan dün bir parça söz ettik.

Geçen sene 19 Temmuz da Üniversite yerleşkesinde Muğla basını olarak ilk kez bir araya geldiğimizde “iddialı, kendinden emin, kollektif çalışmaya yatkın, vizyon ve misyon sahibi” bir rektörle karşıkarşıya olduğumuzu fark etmiştik.

Rektör Çiçek‘in “Yönetimde şeffaflık ve hesap verme sorumluluğundan hareketle21 Şubat Perşembe günü günü gerçekleştirdiği “Kazanımlar Hedefler” başlıklı sunumunda bulunamadım. Ancak üniversitemiz bütün etkinliklerini internetten “canlı yayın” vermeye başlamış.

Alttaki linki google’dan tıklayıp baştan sona izlemeniz mümkün. Oradan izledim ve o gün orada bulunmadığıma üzüldüm. Övünecek bir şeyimiz olmasına o kadar çok ihtiyacımız var ki…

Rektör Çiçek’in bu sunumunda da “kararlılığı” görülüyor.

İnşallah yeni seçilecek belediye başkanları da “yönetimde şeffaflık ve hesap verme sorumluluğuna” sahiptirler… Bakarsınız hepsinin meclis toplantılarını, etkinliklerini canlı yayınlarda izleriz…

 

xx           xx           xx

Üniversitenin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencileri ve öğretim elemanlarının hazırladıkları açılış dinletisi ile başlayan program, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek’in sunumu ile devam etmiş.

Atatürk Kültür Merkezi (AKM), 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Salonu‘nda akademisyenlerle birlikte idari personelin ve öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleştirilen sunumda; Kurumsal Yönetim, AR-GE, Eğitim, Kampüs Yaşamı, Kampüs Gelişimi, Toplumla Etkileşim ve yakın gelecekteki “Hedefler” başlıkları altında kapsamlı bir değerlendirme yapılmış.

Sunumu sırasında sık sık “AR-GE Üniversitesi” hedefinin altını çizen Rektör Çiçek, “olmazsa olmazlarına” dikkat çekerken, “Akademik camia, bilgilerini bir ürüne, bir teknolojiye, faydalı bir şeye dönüştürmek zorunda.” diyerek şöyle anlatmış:

Eğitim öğretim üniversitesi kavramının ortadan kalktığını herkes gördü. İki üç sene önce eğitim öğretim üniversitesi mi ARGE üniversitesi mi olsak diyorlardı. Böyle bir şey yok. Artık ARGE Üniversitesi olmazsanız gelecek zamanda ayakta kalmanız pek mümkün görünmüyor. ARGE Üniversitesi için ilk 6 ayda hazırlık ve zemin oluşturulması faaliyetlerinde bulunduk. Büyük sanayi işbirlikleri olacak. Sosyal alanlarda da.. Hedefimiz üç, üçbuçuk yıl sonra 10 ARGE Üniversitesinden biri olmak. Olunmıyorsa bile şu anda aday 5 üniversite var onlardan biri olmak ta hedefimiz. Biz tüm hareketlerimizi bu hedefe yönelik yapıyoruz.

 

xx           xx           xx

Rektör Çiçek sunumunda “Hedefleri” en sona bırakmış.

Aslında kendisinin en büyük hedefinin sunumunda da görüleceği gibi, döneminde ARGE Üniversitesini kurmak… Bunun için yeni hedefleri arasında TEKNOPARK ve “Sürdürülebilir Üniversite” de var.

Rektör Çiçek‘in 8 ay önceki basın buluşmasında ortaya koyduğu hedeflerden biri de “Muğla’daki Fen Liseleri ile işbirliği” idi. O işbirliği gerçekleşmiş. Dünya‘da bir ilk olan bu uygulamanın TÜBİTAK‘a proje olarak sunulacağını belirten Rektör Çiçek şöyle anlatmış:

Biz üniversite olarak çevremizle etkileşim sağlamalıyız. Milli Eğitimle protokol yaparak

ön protokolle ön denemeler yapıyoruz. Fen Lisesi öğrencilerini Fen Fakültesi hocalarımızla biraraya getireceğim. Onların labaratuvarlarında çalışmalarını sağlayacağım. İkişer öğrencinin olduğu her çalışma gurubu için  2 yıllık bir proje bu. Gerçek araştırmanın olduğu ortamda aakademisyenlerle bir şeyler yapmalarını sağlayacağız. Kendi orjinal fikirlerini proje haline getirsinler. Buradan geleceğin genç mucitlerini ürün olarak çıkaracağız. Dünya da bir ilk bu… TÜBİTAK’a proje olarak sunacağız.

 

xx           xx           xx

Anlaşılan ARGE Üniversitesi‘nin altlıkları oluşturulmaya başlanmış ve o yerleşkede henüz bizim göremediğimiz bir hızlı gelişim, dönüşüm yaşanıyor. Muğla‘daki yerel yönetimlerin, Ticaret ve Sanayi Odaları‘nın, yatırımcı şirketlerin katılım ve katkıları ile kurulan TEKNOPARK‘ın da ilk etabının Ağustos‘a kadar gerçekleştirileceğini belirten Rektör Çiçek bu konuda da şu bilgileri vermiş:

TEKNOPARK’ın faaliyete geçirilmesi sağlanacak. Bilginin üretime dönüştüğü önemli kıstaslardan biri bu. Çoğu gelişmiş şehirlerin TEKNOPARK’ı var. Uzun yıllardır çalışılıyor. İhalesi yapıldı eski BESYO var, onun yanında Marmaris-Denizli karayolunun kesiştiği nokta.. Orada kepçeler kazmaya, çalışma başladı. Ağustos ayı gibi ilk etabı bitecek. Artık TEKNOPARK’ımız olacak. Öğretim üyelerimiz ürünlerini burası üzerinden de piyasaya sürebilecekler. Başka şirketlerle ortak çalışmalar yapabilecekler. Bu iş başladı. Sağlıklı yürütülmesi için bize çok iş düşüyor. Bunun için Teknoloji Transfer Ofisi de yeniden yapılandırılıyor. 3-4 ay sonra bu da hazır.

 

xx           xx           xx

Rektör Çiçek, yönetim olarak geride bırakılan süreçte öğrenciyi merkeze çekerek, tüm başlıklarda çok önemli mesafeler kat edildiğini aktarmış. Rektör Çiçek, “Bir kere benim üniversiteye bakışım, üniversitede olmazsa olmaz üç temel ayak var. Bunlardan bir tanesi öğrencilerimiz. Sonra sürdürülebilir bir üniversite ve olmazsa olmaz üçüncü ayak, bu iki temel ayağın stabil olması için olmazsa olmaz ayak spor, kültür ve sanat faaliyetleridir.” demiş.

4 fazdan oluşan bir planın ilk fazının tamamlandığını, gelecek süreçte ise Projelerin Hayata Geçirilmesi, Büyük Sanayi İşbirlikleri fazlarının tamamlanıp, nihai hedef olan ‘AR-GE Üniversitesi’ne ulaşılacağının altını çizen Rektör Çiçek çalışanlarına “Biz sürdürülebilir bir Ar-Ge Üniversitesi olmak istiyoruz. Tüm çalışanların bu amaç doğrultusunda çalışmasını istiyorum. Göreve geldiğimiz günden bu yana yaptığımız tüm yenilikler, çalışmalar bu doğrultuda gerçekleştirildi” diye seslenerek şöyle devam etmiş:

BAP (Blimsel Araştırma Projesi) Yönergesi yenilendi. Tez öğrencilerine burs imkanı sağlandı. Yüksek Lisan öğrencisine 1000 TL,  Doktora öğrencisine 1500 TL veriyoruz. Yüksel Lisans ve doktora öğrencilerimizin sayısının çok olması gerekiyor. Muğla da yaşam pahalı olduğu için sayıları az. Arttırılmalı. Garsonluk yapmasınlar. Burs alarak çalışmalarına odaklansınlar. Kampus içinde barınma olanağı yarattık. Lojmanlardan dönüştürdüğümüz Öğrenci Evlerinde 3 kız bir dairede, 3 erkek bir dairede kalıyor. Bu imkanlara başka üniversiteden de öğrenci gelecektir…

 

xx           xx           xx

ARGE Üniversitesi‘ni hayata geçirmek için ne gerekiyorsa yaptıklarını ve yapacaklarını belirten Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çelik, akademisyenlerin bilimsel araştırma projelerinin kabul sürecini hızlandırmak için “İnsan Araştırmaları Etik Kurulu”nu yapılandırdıklarını belirtirken kurul üye sayısını da iki katına çıkardıklarını söylemiş. Bunun yanında MÜPKOM Proje Başvuru ve Proje Yönetim Desteği birimi de oluşturulurken, “Proje Avcısı” uygulaması başlatılmış. Bu uygulama ile akademisyenler güncel projelerden, hibelerden ve piyasadan haberdar oluyorlar.

Buarada geçen 8 aylık sürede, 4 Tematik Alan Çalıştayı yapılmış ve 274 araştırmacının biraraya geldikleri bu çalıştaylarda 103 proje teklifi ortaya çıkmış. Bütün bunların yanında “Araştırma Labaratuvar Merkezi” de oluşturduklarını belirten Rektör Çiçek sözlerini şöyle sürdürmüş:

2017 yılında dış kaynaklı bir tek proje bulunurken, 2018 yılında geçen süre içinde 21 dış kaynaklı proje aldık. Araştırma Labaratuvar Merkezimizi faaliyete geçirdik. Bir ay içinde faaliyete geçecek. Araştırma Merkezleri Güçlendirildi… ARGE Üniversitesi oluşturmakta önemli olan ‘Sosyal Alanlarda’ ve ‘Fen/Mühendislik Alanlarında’ koordinatörlükler oluşturuldu. Buralardaki faaliyetleri takip ediyoruz. Envanter Bilgi Sistemi (EBİS) de hayata geçirildi. Tüm sistem, tüm labaratuvarlar artık herkesin malıdır. Teknoloji Transfer Ofisi de önemli. 4 ay sonra bu birim de çalışmaya başlayacak. Araştırmacılarımız fikirlerini ürüne çevirip paralar kazanacaklar. Onlar para kazanırken, biz de üniversite olarak prestij sahibi olacağız. Bunlar patent alacaklar.

 

xx           xx           xx

Görünen o ki geçen 8 ayda övünülen ve tercih edilen bir üniversitenin tesisi için önemli adımlar atılmış. Yarın yeni hedeflere, projelere bakalım.

——————————                                                                            ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Kaybetmeyi ahlaksız bir kazanca tercih et. İlkinin acısı bir an,ötekinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer. (Alıntı)

ÇİVİ

Recep Tayyip Erdoğan dün Erzurum’da “Bay Kemal Muğla’da suyu ucuzlatabildin mi?” diye sormuş.

Beni Gerçekten Bi Gülmek Aldı: )))))

——————————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.