Yöneticilerin Göreve Başlaması

Bu haber 08 Ağustos 2018 - 2:16 'de eklendi ve 1.495 kez görüntülendi.
İdris Koçidriskoc@hamlegazetesi.com.tr

İdris Koç

Kurumlarda yönetici ile yönetici yardımcısı, uzman personel ve diğer personelin göreve başlama usulleri birbirinden farklıdır. Geçen hafta yönetici yardımcısı, uzman personel ve diğer personelin göreve başlama usullerini yazmıştım. Bu hafta yöneticilerin göreve başlamasını ele alalım.

Yöneticilerin göreve başlaması söz konusu olduğunda üç türlü göreve başlama usulü söz konusudur:

Devir-Teslim Töreniyle Göreve Başlama

Görevi devralacak yönetici, görevi devredecek yönetici tarafından bina önünde karşılanır ve makama ya da tören yerine birlikte çıkılır. Eğer göreve başlama törenine üst yönetici de katılacaksa, halef-selef yöneticiler üst yöneticisini bina önünde karşılayarak birlikte makama ya da tören yerine geçerler.

Devir-teslim töreni yardımcıların, birim amirlerinin ve personelin katıldığı bir ortamda; halef-selef iki yönetici arasında yapılır. Görevi devreden yönetici, yeni yöneticiye devir-teslimi sembolize eden kurum bayrağını teslim eder. Bir veda konuşması yaparak halefine başarılar diler. Yeni atanan yönetici de selefine hizmetlerinden dolayı teşekkür eder; şükran plaketi ve çiçek sunar. Görevi devreden yöneticinin biraz uzun, devralan yöneticinin ise kısa konuşması usuldendir. Karşılıklı konuşma ve hediyeleşmelerin ardından tören sona erer. Program sonunda görevi devralan yönetici, selefini aracına kadar eşlik etmek suretiyle uğurlar.

Üst Yöneticinin Göreve Başlatması

Selef yöneticinin daha önce görevden ayrılmış olması nedeniyle devir-teslim töreninin yapılamadığı durumlarda uygulanan göreve başlama usulüdür. Yeni atanan yönetici, üst yöneticisini makamında ziyaret ederek onunla tanışır. Daha sonra üst yönetici, atanan yöneticiyi yanına alarak birlikte kuruma gelinir. Vekil yönetici ile diğer yetkililer, üst yönetici ile yeni yöneticilerini bina önünde karşılar ve birlikte makama çıkılır.

Üst yönetici, vekil yöneticiye hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek yeni yöneticiyi kurum personeli ile tanıştırır ve ona yeni görevinde başarılar diler. İkram ve ağırlamadan sonra yeni yönetici, üst yöneticisini bina önünden uğurlar. Uğurlanmanın ardından göreve başlayan yönetici makamına oturur ve göreve başlama yazısını kendisi imzalayarak fiilen göreve başlar.

Devir-Teslim Töreni Yapılmadan Göreve Başlama

Bir diğer göreve başlama usulü de törensiz göreve başlamadır. Bu durumda ataması yapılan yönetici, makama vekâlet eden yöneticiyi arayarak göreve başlama tarihini bildirir. Bu bilgilenme vekil yöneticinin, atama haberini aldıktan sonra atanan yöneticiyi telefonla arayarak ne zaman göreve başlayacağını sorması şeklinde de olabilir. Yeni atanan yöneticinin göreve başlama tarihini öğrenen vekil yönetici hazırlıklarını buna göre yapar.

Atanan yönetici, göreve başlama günü vekil yönetici tarafından bina önünde karşılanır ve birlikte makama çıkılır. Atanan yönetici, vekili tarafından hazır bulunanlara tanıtılır ve göreve başlama yazısı imzalanır.

Göreve başlamanın ardından tanışma için üst yöneticiden randevu alınır ve üst yönetici makamında birlikte ziyaret edilir. Vekil yönetici, yeni yöneticilerini üst yöneticiye takdim eder. Göreve başlayan yönetici, kendisini tanıtır ve üst yönetici de yeni yöneticiye başarılar diler.

İl/ilçe müdürlerinin göreve başlama usulü bu şekildedir. Bu görüşmenin mümkünse göreve başlama günü içinde yapılması ve üst yöneticinin (vali, kaymakam, C. başsavcısı, bölge müdürü, il müdürü vs.) gecikmeksizin ziyaret edilmesi önemlidir.

Göreve başlayan yönetici, ilk hafta içerisinde servis ve birimleri tek tek makamına alarak personeli ile tanışmalı ve çalışmaları/sorunları hakkında bilgi almalıdır. Bu tanışma sırasında yönetici yardımcısının ona eşlik etmesi ve gerekli durumlarda yöneticisini bilgilendirmesi önemlidir.

Göreve başlayan yönetici, ilk haftalarda ve aylarda diğer kurumların yöneticileri (nezaket ziyareti) ve astları tarafından (tebrik ziyareti) ziyaret edilecektir. Ziyaret edilen yönetici, diğer kurumların yöneticilerinin nezaket ziyaretlerini aynı süre içinde iade etmelidir.

Örneğin göreve başladıktan iki hafta sonran İl Sağlık Müdürü tarafından ziyaret edilen Milli Eğitim Müdürü, ziyareti takip eden iki hafta içinde İl Sağlık Müdürüne iade-i ziyarette bulunmalıdır. Ancak ast kişilerin (okul müdürlerinin) tebrik ziyaretlerini iade zorunluluğu yoktur.

Son bir hatırlatma: Zamanında yapılmayan ziyaret, ziyaret değildir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.