Yola Katılım Payı Yok! « Hamle Gazetesi

Yola Katılım Payı Yok!

Bu haber 21 Şubat 2013 - 0:27 'de eklendi ve 2.612 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Yurttaşlar “CHP’li Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan yol katılım payı almıyor, ama yine CHP’li Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün ‘Ben alırım’ diyor. Bu yol katılım payını ödeyelim mi ödemeyelim mi?” diye soruyor.

Biz de soruyu Makine Mühendisi Ahmet Karaosmanoğlu’na sorduk.

Makine Mühendisi Ahmet Karaosmanoğlu yaptığı açıklamada Muğla Belediyesi’nin vatandaşlardan yol katılım payı almaya çalışmasının doğru olmadığını söyledi. Karaosmanoğlu, “Açtığım dava devam etmektedir. İnanıyorum ki Muğla Belediyesi yanlışın neresinden dönersek kardır diye düşünür ve uygulamadan vazgeçer.” dedi.

xx        xx        xx

Dede Korkut öykülerinden Deli Dumrul anlatımını bilenler bilir.

Bir gün Deli Dumrul susuz derenin üzerine bir köprü kurar. Geçer köprünün başına, geçenden beş akçe, geçmeyenden on akçe almaya başlar. Deli Dumrul’un “geçenden otuz, geçmeyenden döverek kırk akçe” aldığını anlatan öyküler de vardır.

Bizimki o hesap!

xx        xx        xx

Geçen Ocak ayı başında Konak Belediye Meclisi, CHP’li Başkan Hakan Tartan‘ın önerisiyle yol katılım payını kaldırdı. Böylece CHP’li Konak Belediyesi Türkiye’de yol katılım payını kaldıran ilk belediye oldu.

Bizim Ahmet Karaosmanoğlu ise Muğla Belediyesi’nin yol katılım payı talebine karşı geçen yıl dava açtı. Belki de Karaosmanoğlu, bu anlamda Türkiye’de ilk dava açan kişi oldu! Dava kendisinin de belirttiği gibi sürüyor.

Keşke Muğla Belediyesi o zaman, dava açılır açılmaz yol katılım payı almaktan vazgeçseydi de, Türkiye’de yol katılım payını kaldıran ilk belediye başkanı bizim belediye başkanımız olsaydı.

Nerdeeee?.. Bizim belediyemiz, Ahmet Karaosmanoğlu’nun açtığı davanın sonucunu bile bekleme gereği duymadan tahsilât talebini inatla sürdürüyor!

 xx        xx        xx

Tabi CHP’li var, CHP’li var…

CHP’li Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ise vatandaşların tepkisine yol açan, ‘kaldırım parası’ veya ‘yol parası’ diye bilinen belediye altyapı hizmetleri için vatandaşlardan katkı payı alınmasını öngören uygulamayı 2009 yılında ilk kez gündeme getirip kaldırılmasını istemişti.

Bu payı almak istemediğini, çünkü yol, kaldırım yapmamın belediyenin asli görevi olduğunu belirten Tartan, alınmadığı zaman ise İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma açtığına dikkat çekmişti…

Bizim belediye başkanımız da “Müfettişler uyardı. Bu parayı almamız gerekiyor.” demişti, ama alınmasın diye de bir girişimi olmamıştı!

O günlerde Başkan Tartan’ın açıklamaları ve girişimleri sonucu konu TBMM gündemine de taşınmış ve bazı milletvekilleri de bu yönde önergeler vermişti.

xx        xx        xx

Bu arada Büyük Şehir Yasası gündeme geldi.

Büyükşehir Yasası‘nın TBMM‘de onaylanmasının ardından yasaya eklenen maddede “Belediyelerce veya belediyelere bağlı müesseselerce inşa, tamir ve genişletilmeye tabi tutulan yolların iki tarafında bulunan veya başka bir yola çıkışı olmaması dolayısıyla bu yoldan yararlanan gayrimenkullerin sahiplerinden meclis kararı ile yol harcamalarına katılma payı alınabilir.” ifadesine yer verildi.

Yani, yurttaşların önüne konulan “alınır” ifadesi ortadan kalktı.

O Deli Dumrul vari yasanın kaldırılması için ciddi mücadele veren Konak Belediye Başkanı CHP’li Hakan Tartan, Bütünşehir Yasası’nın yürürlüğe girmesi ile birlikte, gereğini yaptı ve “toplandığı zaman vatandaşın tepkisine, alınmadığı zaman ise belediye başkanlarının soruşturma geçirmesine neden olan altyapı katılım bedellerinin artık isteğe bağlı olarak uygulanacağını” açıkladı.

Bizim Belediye Başkanımız da CHP’li, ama “Ben toplarım kardeşim” diyor!

xx        xx        xx

CHP’li Hakan Tartan’ın mücadelesi anlattığımız gibi oldu.

Balıkesir’in MHP’li Belediye Başkanı İsmail Ok ise bu anlamda halktan alınmış olan paraları iade etmesi sonucunda hakkında soruşturma kararı çıkmıştı. Ancak Balıkesir Belediye Başkanının Danıştay 1. Daireye yapmış olduğu itiraz başvurusuna Danıştay’dan olumlu cevap verilmişti. Danıştay, Balıkesir yollarına yapılan yatırımların Doğal Gaz Boru Hattı çalışması sonucu yıpranmasından dolayı yenilenmesinin sonucu olduğu, bunun da 2464 sayılı yasanın 86.maddesinin gereklerini oluşturmadığı yönünde bir karar vermişti. Böylece Balıkesir Belediye Başkanının haklılığı ortaya çıkmıştı.

Bizim Ahmet Karaosmanoğlu’nun açtığı dava da bu yönde benzerlik taşıyan bir dava…

 xx        xx        xx

Muğla Belediyesi’nin katılım payı talebinin (bu gün artık uygulanıp uygulanmaması belediye başkanlarının kararına bırakılan) 2464 Sayılı Yasanın 86. Maddesine dayandırıldığına dikkat çeken KaraosmanoğluBu Danıştay 1. Dairenin 2012/1555 Sayılı kararı bir kez daha haklılığımı ortaya çıkarmıştır.” diyerek şöyle devam etti:
Muğla Belediyesi talep etmekte olduğu hizmet katılım bedellerinin gerekçesi olarak 2008-2010 tarihleri arasında yapılan uygulamaları göstermektedir. Bu tarihler arasında yolların ve kaldırımların tamir ve yenileme işlemleri Muğla kanalizasyon tesisi inşaat faaliyetleri nedeniyle bozulan yol ve kaldırımlar olduğu için bu sebeple yapılan uygulamalara katılım bedellerinin talebi 86.madde kapsamı içerisine girmez 87. madde kapsamı içerisine girer.

Bu da, katılım paylarının ancak o gayrimenkulün hangi yoldaki kanalizasyon şebekesine bağlı olduğuna göre alınır. Kanalizasyon sisteminin faaliyete geçtiği, yani halkın hizmetten yararlandığı tarihten itibaren istenilebileceği 87. maddede açıklanmıştır.

Zira, Muğla Belediyesi 2000-2008 yılları arasında Muğla kaldırım ve yollarını yenilemiş olup 86. madde kapsamı içine girecek herhangi bir şart oluşmamıştır. 2000-2008 yılları arasında Muğla’daki tüm yol ve kaldırımların yenilendiği Belediye ihale kayıtlarından görülecektir. Bu nedenle 86.maddeye göre halktan katılım payı istenemez. Görüldüğü gibi Muğla Belediyesinin Kanalizasyon çalışmalarından dolayı bozulan yolların bedelini halka yükletmesi yanlıştır.

xx        xx        xx

Muğla Belediyesi, Ahmet Karaosmanoğlu’nun bu iddialarına ne yanıt verir bilmiyorum.

CHP’li Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ın ne dediğini biliyoruz…

Karaosmanoğlu da MHP’li Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok’un uygulaması ile ilgili Danıştay’ın verdiği kararı örnek göstererek, “Açtığım dava devam etmektedir. Bu karar benim açtığım davaya birebir emsaldir. İnanıyorum ki Muğla Belediyesi yanlışın neresinden dönersek kardır diye düşünür ve bu uygulamadan vazgeçer.” diyor.

Baştaki sorunun yanıtı mı?

KaraosmanoğluBenim düşüncem Muğlalıların bu parayı yatırmamaları gerektiğidir” diyor…

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.