Yoksa Kayaköy kurtuluyor mu? « Hamle Gazetesi

Yoksa Kayaköy kurtuluyor mu?

Bu haber 20 Ekim 2009 - 0:00 'de eklendi ve 908 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Fethiye, henüz kendisi olmasa da Ölüdeniz’i, Babadağ’ı ve Göcek’i ile bir “marka”, önemli bir çekim merkezi.
Fethiye’nin en önemli değerlerinden biri de Kayaköy…
Kayaköy, sadece Fethiye için değil, Muğla için, Türkiye için de “evrensel” bir değer.
Neredeyse 25 yıl önce Mimarlar Odası’nın farkına vardığı bu değeri ne yapacağımıza, nasıl kullanacağımıza bir türlü karar veremedik…
Ama bu arada o görkemli, gizemli köy, gözlerimizin önünde zamana, yağmura, rüzgara yenik düşüp, ‘toz’ olup, avuçlarımızın arasında akıp gidiyor…
 
xx           xx           xx
Kayaköy, 11. yüzyılda Rumlar tarafından Likya uygarlığına ait “Karmylassos” kenti üzerinde kurulmuş. Rumlar tarafından kurulan köyün adı “Levissi”dir.
Burada Rumlar tarafından bir köy kurulmuş olmasına bakmayın; “Karmylassos” Yunan değil, Anadolu şehridir.
Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’dan öğrenenler bilirler; adının içinde çift ‘s’ geçen yerleşmeler Yunan değildir.
Aslına bakarsanız, Rumların “Yunan” olup olmadığını da araştırıp, tartışmakta yarar var. Rumlar da Anadolulu… Anadolu’da işgalin dışında Yunan hiç olmadı, ama Rumlar; Levissililer Yunanistan’a Anadolu’dan gittiler.
Ki, Levissi sözcüğünde de çift ‘s’ var!
Ama, Anadolu uygarlıklarının getirdiği “kültür” ortak değerimiz. Bizler, kalanlar ve gidenler; o ortak kültürün şekillendirdiği, kimliklendirdiği insanlarız.
 
xx           xx           xx
Levissililer Yunanistan’a 1923 Lozan Mübadelesi ile göçmek zorunda kaldılar. Yunanistan’da Levissi’nin (Kayaköy) benzerini yapmışlar. Yunanistan’a gidişimde görmeyi çok istemiştim olmadı. Oradaki yerleşmelerine “Neo Levissi” adını vermişler.
Onlar gittikleri yerde Levissi’yi yeniden inşa etmişler, biz onlardan kalanı ayağa kaldıramadık!..
Burayı ilk keşfeden Mimarlar Odası, hayl ayakta kalabilen iki kilise ile yaklaşık 800 yıkık dökük yapıyı restore edip, “Türk-Yunan Dostluk Köyü” olarak yaşamaya kavuşturulmasını önermişlerdi. Projeye Türk-Yunan Dostluk Derneği de sahip çıkmıştı.
Nedense olamadı…
Zaman içinde buraya turizmcilerin ilgisi de arttı. Büyük bir “tatil köyü” olarak ayağa kaldırılması istendi. “Dünya Dostluk Kenti” olmasını önerenler de çıktı.
Son proje önerisi Muğla İl Genel Meclisi’nden çıktı.
 
xx           xx           xx
Öneri sahiplerini ve öneriye sahip çıkan İl Genel Meclisi’nin CHP’li, AKP’li, MHP’li üyelerini kutluyorum.
20-25 yıl önce Mimarlar Odası ve dönemin Fethiye Belediye Başkanı Özer Olgun ile birlikte Muğla İl Genel Meclisi de sahip çıkabilseydi, bu gün Kayaköy ayağa kalkmış, bütün dünyanın ilgi odağı yerleşme olur muydu, bilemiyorum.
Muhtemelen olurdu…
 
xx           xx           xx
“Kayaköy Minyatür Türkiye Projesi”ni gündeme MHP İl Genel Meclisi Grubu getirdi. Öneri, Turizm ve Gençlik Spor Komisyonu’na havale edildi. Komisyon ciddi bir çalışma yaptı. Çalışma sırasında Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kayaköy evlerinden 50’sini restore ettirip, kültür turizmine kazandırmaya hazır olduğu anlaşıldı.
İl Genel Meclisi’nde, Turizm ve Gençlik Spor Komisyonu’nun CHP’li sözcüsü Cemalettin Gürpınar tarafından okunan ve oybirliği ile kabul edilen rapora göre, büyük bir turizm potansiyeline sahip ve ciddi sayıda yatak kapasitesine olanak verecek olan Kayaköy de mini bir Türkiye oluşturulması mümkün görülmekte. Bunun için alt yapısı devlet tarafından gerçekleştirildikten sonra, arzu eden her ile verilecek 10-15’er yapı idarenin vereceği proje doğrultusunda aslına uygun olarak restore edilecek. Her ilin tanıtımı restore ettirdiği yapılarda folkloru, mutfağı, el sanatları, örf ve adetleri ile tanıtılacak.
Böylelikle Kayaköy ayağa kaldırılırken, Türkiye’nin özgün tanıtımı da yapılmış olacak…
Olur mu?
Bu da olmazsa hiçbir şey olmaz!
 
xx           xx           xx
Peki bundan sonra ne olacak?
Bu konuda açıklama yapılmadı…  Yapılırsa, paylaşırız. Ancak yapılması gereken belli. Sanıyorum öncelikle projenin Vali Dr. Ahmet Altıparmak ve Kültür Turizm Bakanlığı tarafından sahip çıkılması, ardından Muğla Valiliği ile öteki illerin valiliklerinin, Muğla İl Genel Meclisi ile öteki illerin il genel meclislerinin ilişkiye geçmesi gerekiyor.
Tabi Muğla’nın 6 milletvekilinin ve basınının da duyarlılığı gerekiyor.
Daha ne duruyoruz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.