Yılda 8 milyon getiren Ölüdeniz 2milyon 690 liraya gitti

Bu haber 02 Temmuz 2014 - 23:41 'de eklendi ve 762 kez görüntülendi.

8melyonnMuğla’da Valiliğin kurduğu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı vakfının yüzde 50 hisseye sahip olduğu MUÇEV tarafından sahillerdeki günü birlik alanların tartışmalı biçimde kiraya verilmesine devam ediliyor. Valilik elinde yılda 8 milyon lira gelir getiren Ölüdeniz günübirlik alanları yapılan ihale ile 2 milyon 690 bin liraya kiraya verildi.

Özcan Özgür

Muğla’da Valiliğin kurduğu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı vakfının yüzde 50 hisseye sahip olduğu MUÇEV tarafından sahillerdeki günü birlik alanların tartışmalı biçimde kiraya verilmesine devam ediliyor. Valilik elinde yılda 8 milyon lira gelir getiren Ölüdeniz günübirlik alanları yapılan ihale ile 2 milyon 690 bin liraya kiraya verildi.

Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Filiz Ersan, “AKP Hükümetinin fırsatçılık yapıyor” dedi.

Fethiye’de yılda yaklaşık 8 milyon lira gelir getiren dünyaca ünlü Ölüdeniz ve Belcekız plajları yıllık 2 milyon 690 bin liraya bir özel şirkete verildi. Bu iki plaj ve Fethiye Saklıkent Kanyonu, daha önce Valilik bünyesindeki Muğla El Sanatları (MELSA) şirketi tarafından işletiliyordu. Muğla’nın büyükşehir olması üzerine MELSA CHP’li Büyükşehir’e verilirken MELSA’nın işlettiği alan Büyükşehir’e devredilmedi. Valilik o günübirlik alanlarda tasarrufunu sürdürmek için yeni bir şirket kurdu.

Büyükşehir Belediyesi Başdanışmanı Yavuz Kayı’nın iddiasına göre, günübirlik alanların MELSA ile birlikte Büyükşehir’e devrinin önlenmesi için yerel seçimlerden 9 gün önce söz konusu alanlarla ilgili protokol feshedildi. Protokole göre MELSA, 2021 yılına kadar bu alanların işletme hakkına sahipti.

MELSA devreden çıkarıldıktan sonra yine 30 Mart seçimlerden önce valilik bünyesindeki Muğla’ya Hizmet Vakfı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı (TUÇEV) yüzde 50’şer pay sahibi ortaklıkla MUÇEV şirketi kuruldu.

Ardından Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, 28 Mayıs 2014’te bu defa MUÇEV ile imzalanan protokolle günübirlik alanların kullanım hakkını MUÇEV’e devretti. Yetki devrinden sonra Ölüdeniz ve Belcekız plajlarının ihalesi yapıldı. İhaleyi, yıllık 2 milyon 690 bin lira bedelle 3 yıllığına “Aydeniz ve Güneş Yemek” ortak girişimi kazandı. Aydeniz şirketinin Bursa, Güneş şirketinin ise Ankara merkezli olduğu öğrenildi. 26 Haziran 2014 günü de Fethiye’de Gemiler Koyu ve Gökova Körfezi’nde Akbük kıyı kesimi günübirlik alanlarının ihalesi yapıldı. Bu ihaleyi alan firmalar ise açıklanmadı.

Sahillerin özel şirketlere devredilmesine tepkiler dinmiyor

Muğla Valiliği kuruluşu MUÇEV eliyle yürütülen uygulamada Fethiye’nin Saklıkent’i Fethiye’den ayrılarak Muğla’nın yeni ilçesi olan AKP’nin seçim kazandığı Seydikemer’e bırakılırken, Ölüdeniz plajlarının Demokrat Parti’nin seçim kazandığı Fethiye Belediyesi’ne bırakılmaması dikkatleri çekiyor.

Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Filiz Ersan, AKP Hükümetinin fırsatçılık yaptığını öne sürdü. Ersan “Büyükşehir olmak, il ve ilçelerin mallarını gasp etmek değildir. Yapılanlar, Anayasa’ya da Avrupa Çevre Hakları’na da aykırı. İmza kampanyaları başlattık. Yargı yoluna da gidilecek” dedi.

Muğla Kent Konseyleri Birliği Başkanı Hamdi Topçuoğlu da kamu nitelikli alanlarla ilgili her türlü kullanım ve denetleme yetkisinin yerel yönetimlere bırakılması gerektiğini savunarak, “Muğla’nın önemli turizm tesisleri ihaleye çıkarıldı. Her ne kadar idare mahkemesi, İztuzu ile ilgili Ortaca Belediyesi’nin başvurusuna yürütmeyi durdurma kararı verse de soruna köklü çözüm getirilemedi. Belediyelerimizin yapacağı her türlü çalışmayı destekliyoruz.” ifadesinde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.