Yeşil gübreleme çalışması yapıldı

Bu haber 28 Ocak 2014 - 19:06 'de eklendi ve 1.134 kez görüntülendi.

yesilgubreleme651651Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2011-2012 üretim döneminde 45 dekar arazide başlatılan çalışmalar yeşil gübreleme çalışmaları 2013-2014 döneminde 700-800 dekar alanda devam edeceği açıklandı.
Haber Merkezi
Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada İl Özel İdaresi kaynakları kullanılarak 9 bin kilogram bakla ve adi fiğ tohumları alınarak üreticilere ücretsiz olarak dağıtımları yapıldığı ve demonstrasyonlar kurulduğu açıklandı.
Açıklamada Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen yeşil gübreleme çalışmaları kapsamında demonstrasyon kurulan bahçelerde yüzde 25-30 verim artışı, meyve ağaçlarında da sağlıklı bir görünüm, yüksek verim, erkencilik ve ideal bir toprak yapısı hedeflendiği kaydedildi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Bitki besin maddelerince fakir, fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri kötü bir topraktan diğer kültürel önlemler ne ölçüde alınırsa alınsın elverişsiz toprak özellikleri düzeltilmedikçe iyi, bol ve devamlı ürün almanın imkânı yoktur. Bitki artıkları ve hayvan kalıntılarının parçalanması ile meydana gelen organik maddeler bitkiler için gerekli olan bir kısım besin maddelerini içerirler. Yüksek verim için toprağın kimyasal gübrelerle gübrelenmesi çoğu kez yeterli olmamaktadır. Bu kapsamda tarımda verimliliğin arttırılması için alınacak önlemlerin başında toprakların korunması ve verimliliğin sürdürülebilir olması için yeşil gübreleme çalışmaları yapılması gerekiyor. Bu amaçla Menteşe İlçesine bağlı köylerimiz ile Ula, Yatağan, Milas, Datça ve diğer ilçelerimizde yeşil gübreleme amaçlı fiğ ve bakla tohumlarının ekimleri gerçekleştirildi. İlimizin değişik bölgelerindeki narenciye, zeytin, nar, ceviz gibi meyve bahçeleri ile yoğun üretim yapılan tarlalarımıza ekimler yaptırıldı. Yeşil gübreleme amacı ile ekilen bu bitkilerin yüzde 30‘u çiçeklendiğinde rotovatörlerle parçalanıp toprağa karıştırılacak. Yeşil gübre bitkileri olarak; baklagiller yonca, çayır üçgülü, taş yoncası, soya fasulyesi, yem bezelyesi, yem börülcesi, kırmızı üçgül, tüylü fiğ, Macar fiği, tüylü meyveli fiğ, koca fiğ, adi fiğ, bezelye, mürdümük, bakla, üçgül gibi baklagil bitkileri kullanılıyor.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.