Yeşeren Kalem Projesi

Bu haber 26 Ekim 2015 - 23:22 'de eklendi ve 1.740 kez görüntülendi.

muğla çevre için elele (1)Muğla Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa olarak ‘Önce Kalemimiz Sonra Muğla’mız Çiçek Açsın’ sloganı ile hazırlanan Yeşeren Kalem projesi Türdü 100. Yıl Ortaokulunda düzenlenen törenle başladı. Proje kapsamında özel olarak hazırlanan kurşun kalemlerin son kısmında kadife çiçeği ve fesleğen tohumunun bulunduğu bölge dikilerek saksı çiçeğine dönüşebilecek.

Verda Kartal

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile okullarda çevre eğitimi projesi Menteşe Türdü 100. Yıl Ortaokulunda başladı. Proje kapsamında özel olarak hazırlanan kurşun kalemlerin son kısmında kadife çiçeği ve fesleğen tohumunun bulunduğu bölge dikilerek saksı çiçeğine dönüşebilecek. Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ve Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Muğla ili genelinde 143 okulda 8 bin 500 öğrenciye çevre eğitimi verilecek ve öğrencilere yeşeren kalem dağıtılacak.

Çevre Eğitimi projesi Menteşe Türdü 100. Yıl Ortaokulu’nda Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Milli Eğitim İl Müdürü Celalettin Ekinci, Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Aylin Giray, öğretmenlerin katılımıyla başladı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Aylin Giray, dünya nüfusunun artması, kentleşme, sanayileşme nedeniyle çevre kirliliğinin arttığını, çevre kirliliğinin önüne geçmek için denetlemeler, uyarılar ve eğitim çalışmaları yaptıklarını söyledi. Çevreye daha duyarlı bireyler yetiştirmek için Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile çocuklara yönelik eğitim çalışması yaptıklarını söyleyen Aylin Giray hedeflerinin Muğla’da 143 okulda 8 bin 500 öğrenciye ulaşmak olduğunu belirtti.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Muğla’nın özel bir kent olduğunu, yüzde 70 orman varlığı ve 1 milyon 200 bin hektar ormanıyla, doğal çevresiyle Muğla’nın korunması anlamında kendilerine büyük bir sorumluluk düştüğünü söyledi. Bugünün büyüklerinin çocuklarına daha güzel bir gelecek bırakmak için çalıştıklarını söyleyen Celalettin Ekinci, bu tür sosyal projelere ön ayak olan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e teşekkür etti.

Çevre gönüllüsü bireyler yetişecek

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla’da il genelinde çevre eğitimi projesi ile 8 bin 500 öğrenciye ulaşılacağını, projenin amacının çevre gönüllüsü bireyler yetiştirmek olduğunu söyledi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün; “Çevre Eğitimi projesi ile sizlere çevre kirliliği, çevrenin korunması konularında bilgiler vereceğiz ve sizlerin birer çevre gönüllüsü olarak bundan sonra daha bilinçli, dikkatli, hassas olmanızı, ülkemizde çevre duyarlılığının artmasını sağlamak istiyoruz. Şehirler konutlarla, fabrikalarla, sanayi ile gelişiyor, büyüyor. Ama gelişmeyle çevre arasındaki dengeyi kurmalıyız.” dedi. Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Eğitimi projesi kapsamında her çocuğa bir yeşeren kalem verildiğini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, kalemler bittiğinde bir saksıya dikilerek fesleğen ve kadife çiçeği elde edildiğini söyledi. Başkan Gürün, “Sizlere proje kapsamında yeşeren kalemler dağıttık. Kalemlerinizle yazılarınızı yazdıktan sonra biten kaleminizi bir saksıya dikeceksiniz ve küçücük saksının içindeki topraktan sizin emeklerinizle fesleğen ve kadife çiçeğinin yeşerdiğini göreceksiniz” dedi.

Projede Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne büyük destek veren Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teşekkür eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün daha sonra öğrencilere yeşeren kalemlerden dağıttı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.