Yerli ve Milli

Bu haber 20 Ağustos 2018 - 2:40 'de eklendi ve 1.768 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati Nizamoğlu

Ülkücü hareketin Başbuğ’u rahmetli Türkeş, Türk milliyetçiliğini; milletini, vatanını ve devletini seven, olayları milleti ve ülkesi açısından değerlendiren, gelişmelerin ülkesi ve milleti lehine sonuçlanmasını isteyen fikir sistemidir diye tarif eder.

Türk milliyetçisi, Adem ile Havva’dan çoğalan insanlığı ve binlerce yıldır göçlerle kaynaşmış insanları görerek, kendini kafatasçı değil, Türk hissetmekle tanımlar.

Buna en güzel örneklerden biri rahmetli Demirel’i havalimanında karşılayan Türkmen ozan eline kopuzunu alıp,

Atla gittiniz, uçakla geldiniz.

Çekik gözlü gittiniz, çakır gözlü geldiniz.” türküsünü söylemesidir.

Tarihi açıdan 5 bin yıllık geçmişe sahip Türk milleti, her zaman haksızlıklarla boğuşmuş, her zaman bir devleti olmuş ve her zaman içinden vurulmuş bir millettir.

Türkler hiçbir zaman üstün ırk olduklarını iddia etmediler. Ama hiçbir zaman ikinci sınıf toplum olmayı da kabul etmediler.

Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır.” Ata sözü milletimizin karakterini çok iyi yansıtmaktadır.

Günümüzde bizim dostluk anlayışımız ile müttefiklerimizin anlayışı arasında büyük fark var. Biz kötü günde bir dilim ekmeği paylaşmayı göze alırken, yol arkadaşlarımız için dostluk kölelikle aynı anlama geliyor. Ülkesinde koruduğu bizim suçlular için bir soruşturma dahi açmaya tenezzül etmeyen ABD, kendi vatandaşı için her türlü entrikayı yapabilmektedir. Bu koşullarda sağlıklı bir ilişki kurmak çok zor.

Son dönemin sloganı “Yerli ve Milli” sözü ülke sevdasından güç almaktadır. Nitekim bu sevdayı da Türk milliyetçiliği beslemektedir.

Başkan Erdoğan bir dönem “Her türlü milliyetçiliği ayaklarımın altına alıyorum.” dediğinde, bu söze katılmamış, bizim milliyetçiliğimiz devam ediyor diye bir köşe yazısı yazmıştım. Her türlü ırkçılığa karşı olmak anlamında söylendiyse, düşünce farklılığımız yoktur.

Emperyalizm, ülkesini seven, köklerine sahip çıkan kitlelerden hoşlanmaz. Çünkü bu kitleler sürü gibi yönetilemezler. Son dolar krizinde insanlarımızın gösterdiği tepki ve birlik, beraberlik, tersi olsaydı ABD de gösterilebilir miydi?

Bugün dünyanın her yerinde Türkler çalışmakta, iş kurmakta ve yerleşmekteler. Bulundukları ülkenin yasalarına saygı göstermekte ve yerli halklarla kaynaşmaktalar. Siz buna ister, Türk diyasporası deyin, ister yeni Türk kolonileri deyin, yepyeni bir nesil oluşmakta. Bana göre yeryüzünde bir Türk kalsa bile, Türk milliyetçiliği yaşıyor demektir.

Bayramınız kutlu olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.