YERKESİK OYUN VE OYUNCAK ŞENLİĞİ

Bu haber 28 Mayıs 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.238 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Geçen yıl bugünlerde, Yerkesik’te gene çocuk cıvıltıları vardı.
Metinbilim Enstitüsü Derneği ile Yerkesik Belediyesi, geçen yıl, “Yerkesik 1. Otantik Oyun ve Oyuncaklar” şenliği düzenlemiş ve yüzlerce çocuk, 2 gün boyunca eski oyunları oynayarak neşeli günler geçirmişlerdi.
Bu yıl şenliğin ikincisi, 25-26 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.  Cuma günü sabah saatlerinde, İlköğretim Okulu bahçesi, çocuk cıvıltılarıyla şenlenmişti. Her köşede ayrı bir oyun oynuyorlardı çocuklar. Kimisi çember çeviriyor, kimisi ip atlıyor, kimisi tel araba dolaştırıyor, kimisi “Hangi oyuna katılsam?…” diye şaşkın şaşkın bir oraya bir buraya koşturuyordu. Düzenleyenlerin gözleri çocuklarda, akılları meteorolojideydi. Çünkü, 1 aydan beri takip ettikleri meteoroloji raporları, Cuma gününü hep yağışlı gösteriyordu. “Ya gece yağan yağmur, gündüz de devam ederse?…” diye korkuyorlar; ara sıra gökteki bulut hareketlerini kontrol ediyorlardı. Bereket, bulutlar gece iştahlarını almışlar; gündüze bir şey bırakmamacasına, tüm yağmurlarını toprağa sunmuşlardı. Hayat böyleydi işte… Sadi’nin bir hikâyesinde anlattığı gibi, ekinci yağmur yağması için, testici yağmaması için dua ediyordu.
Cuma günü öğleyin hafif bir çisenti ile gelip geçen yağmur, çocukları ve şenliği düzenleyenleri ferahlattı. Saat 14.00’te resmî açılış vardı. Metinbilim Enstitüsü Derneği Başkanı Yard. Doç. Dr. Ümral Deveci, açılış konuşmasında, şenliğin düzenleniş amacından ve içeriğinden söz etti. Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demirci, bu şenliğin Yerkesik, Muğla, Türkiye ve dünya için önemini vurgulayan bir konuşma yaptı. Vali Yardımcısı Necmi Kurt, çocukların oyunlarını görünce, insanın çocukluk çağına dönüveresi geldiğini söyledi ve gelecek sene gerçekleştirilecek şenlikte, çocukların çikolatasını vilayetin dağıtacağı müjdesini verdi. Sonra protokolde bulunanlar, hep beraber çember çevirdiler.
2 gün boyunca çocuklar, pek çok oyunu doyasıya ve tekrar tekrar oynadılar. Oyun kurucusu ablaları ve ağabeyleri ile birlikte, oyunların kurallarını da öğrenen çocuklar, sonra kendileri oyun kurdular. Çember çevirme, ip atlama, aç kapıyı bezirganbaşı, dokuz taş, mendil kapmaca, yakar top gibi oyunlar oynayan çocuklar, topaç çevirmeyi de öğrendiler. Topacın kaytanını dolamayı, hızla fırlatmayı ve kaytanın topaca verdiği ivmeyi, yerde dönen topaçta gören çocukların keyfine diyecek yoktu. Hele sevgili Duygu vardı ki, şenlik bittikten sonra bile topaç çevirmeye devam etti.
Alanda 5 çember vardı ve 2 gün boyunca, neredeyse bütün çocuklar çember çevirdi.
Bazı oyuncaklar, kullanılırken bozuluyorlardı. Telden araba veya rulmanlı araba (tornet) bozulduğunda, çocuklar, hiç kimsen yardım almadan kendileri tamir ettiler. Şenliğin amaçlarından biri de buydu; çocuklar, kendi başlarına bir şey başarabilmeliydiler.
Bu sene ilk defa çamurdan oyuncaklar da yaptı çocuklar. Doç. Dr. A. Cüneyt Issı’nın öğreticiliğinde arabalar, çeşmeler, kaplumbağalar, fareler, kuleler yapan çocukların, eserlerini sergileyişlerindeki gururu görmeliydiniz…
Cuma akşamı canlı sergilenen Hacivat-Karagöz gösterisi ise muhteşemdi. Deniz Özgökbel ve ekibinin sunduğu gösteri, belde meydanını dolduran çocuklar ve büyükler tarafından büyük bir ilgi ile izlendi. Milas Belediyesi Kukla Atölyesinin illüzyon ve kukla gösterisi de büyük bir ilgi topladı.
Bu proje, basit bir “çocuk eğlendirme projesi” değildir. Bu projeyle, bir yerleşim merkezinin sosyo-ekonomik gelişimi ve değişimi, turizme yeni bir boyut katma hedeflenmektedir.
Şenlik süresince, sevgili Yerkesikliler gerçekten çok güzel bir ilgi sergilediler. Ayrıca Muğla ve başka yerleşim merkezlerinden gelen aileler, çocuklarına çok güzel saatler yaşattılar.
Böyle bir projeyi hayata geçiren Belediye Başkanı Sayın Yusuf Demirci, beldesinde geleceği yakalama adına, büyük destekler sağladı. Kendisine ne kadar teşekkür edilse azdır. Keza, Belediye çalışanları ve bu arada her sıkışıldığında Hızır gibi yetişen Zabıta Amiri Muammer Üner’e teşekkür etmek de boynumuzun borcudur.
Oyun kurucusu olarak çalışan sevgili gençler, hem eğlendiler, hem de çocuklara oyun öğretip oynatmanın mutluluğunu yaşadılar. Bununla da kocaman birer teşekkürü hak ettiler.
Hazır mekân olarak Yerkesik İlköğretim Okulu’nun bahçesi olmasaydı, şenliğin bu kadar düzenli geçmesi zordu. Okulun bahçesini hazırlayan ve topaç çevirme gösterisine katkıda bulunan Müdür Hüseyin İçen’e de teşekkür ediyoruz.
Bu şenlikleri takip edenler, hem bir beldenin gelişimini de takip etmiş olurlar; hem de otantik çocuk oyunları ve oyuncaklarının yeniden hatırlanması ve hayat geçmesiyle, insanlık birikimine şâhit olurlar.
Kulağınız Metinbilim Enstitüsü Derneğinde, Yerkesik Belediyesinde ve Yerkesik’te olsun… Gelişmelere şaşıracaksınız çünkü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.