Yerkesik Oyun ve Oyuncak Şenliği

Bu haber 20 Mayıs 2014 - 10:46 'de eklendi ve 949 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Bir geleneği başlatmak önemlidir… Evet zordur ama önemlidir.

Muğla’da bir grup aydın, 2009 yılında bir kaç önemli ama zor işe soyundu. Önce Metinbilim Enstitüsü Derneği’ni kurdular. Bu, kendi alanında, dünyadaki tek dernekti ve Muğla’da kuruluyordu. Hayatın her alanını, kendi içinde bütünlüğü olan bir metin olarak görüp okumaya ve yorumlamaya çalışan metinbilimciler, edebiyat metinleriyle beraber şehri, sokağı, fotoğrafı, filmi, futbol maçını bir metin olarak okumanın gerektiğini söyleyerek yola çıkmışlardı. Bu amaçla bugüne kadar 50 civarında ciddi ve çetin konuyu konuştular, tartıştılar. Alanlarında yetkin isimlerin katıldığı toplantılarda, bugüne kadar konuşulmayan konulara el attılar.  Bunlardan Mehmet Akif sempozyumunda tartışılan konulardan bazıları, bugüne kadar hiç bir yerde ele alınıp dile getirilmemiş, özgün konulardı.

Metinbilim Enstitüsü, toplumsal değişim ve gelişime katkıda bulunmak üzere, 2010 yılından beri bir de toplumsal sorumluluk projesi hayata geçirdi: Yerkesik Otantik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği.

İlk şenliği, Süpüroğlu’nda, oyun kurucularını eğitmek amacıyla bir uygulama olarak gerçekleştirdiler ve ertesi sene, yani 2011 Mayıs’ında ilkini Yerkesik’te  (O zaman belde idi; şimdi Menteşe İlçesinin bir mahallesi)  gerçekleştirdiler.

Otantik çocuk oyunları ve oyuncakları şenliği için niye Yerkesik tercih edilmişti? Bu tür bir organizasyon, sahil belediyelerince havada kapılırdı ama metinbilimciler, şenliğin diğer turizm alanları arasında kaybolup gitmesine müsaade etmek istemiyorlardı. Ayrıca, otantik oyun ve oyuncak gibi bir olgu, kendi içinde kalmalı, hayata geçirileceği yerde, bir değişim-gelişime yol açmalıydı. Özgün dokusuna hiç müdahale edilmemiş olan Yerkesik, il merkezine ve denize olan mesafesiyle, bunun için biçilmiş kaftandı. Belki ilerde uluslararası otantik çocuk oyunları ve oyuncakları olimpiyatına doğru bir imkan gelişir ve Yerkesik gibi özgün bir mahallemiz bunun merkezi olur.

Yerkesik Mahallemizde oyun ve oyuncak merkezli tematik parklar yapılır; oyun ve oyuncak müzesi, oyuncak atölyeleri açılır ve mahalle oyun ve oyuncağa göre tanzim edilir; her bir sokağı ve meydanı çocuk ve oyuncak ile ilgili zenginliklerle doldurulur.  Gönül öyle arzu ediyor ki, Yerkesik, butik otellerin de olduğu, doğal tarımın da yapıldığı bir merkez olsun ve aileler 12 ay boyunca, çocuklarını sokağa saldıklarında, çocuğun başına hiçbir şey gelmeden akşama kadar oynayabilsin.  Hatta mahallede ulaşım bedava hafif raylı sistemle sağlansın ve motorlu araç trafiği olmasın.

Metinbilim Enstitüsü Derneği, bu amaçla, önemli ama zor olan böyle bir işe de soyundu ve 3 yıldır gerçekleştirdiği Yerkesik Otantik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği’nin bu sene dördüncüsünü gerçekleştiriyor. İlk 3 şenlikte, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yerkesik belediyesi ve belediye başkanı Sayın Yusuf Demir’in büyük destekleri olmuştu. Yusuf Beye teşekkür ediyoruz.  Şimdi şenlik, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile beraber Menteşe ve Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı imkanlarla 24-25 Mayıs Cumartesi-Pazar Günü Yerkesik İlköğretim Okulu bahçesinde gerçekleştiriliyor.

Çocukların kendi varlıklarını göstermeleri ve ispatlamalarına fırsat ve imkan tanıma amacına yönelik bu şenlik, sadece yerli kültür değerlerinin canlandırılmasını amaçlamamakta, tüketim toplumu zihniyetinin çocuk sömürüsüne karşı çıkmayı da amaçlamaktadır. Gelenekselleşip ulusal ve uluslararası bir organizasyon haline dönüştüğünde Muğla’ya marka değeri katacak bu şenliğin süreklileşmesinde herkesin bir tuzu olmasında fayda var.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.