Yerkesik Otantik Oyun ve Oyuncak Şenliği’nin beşincisi bugün başlıyor

Bu haber 29 Mayıs 2015 - 22:15 'de eklendi ve 747 kez görüntülendi.

yerkesikotantik54165156Metinbilim enstitüsü tarafından bu yıl beşinci gerçekleştirilecek olan Yerkesik Oyun ve Oyuncak Şenliği Yerkesik İlk Okulu Bahçesinde bugün yapılıyor.

Haber Merkezi

Bu yıl Kültür Bakanlığı’nın katkısı, Menteşe Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Muğla Ticaret Odası’nın desteği ile beşinci kez Metinbilim Enstitüsü tarafından gerçekleştirilecek olan  ‘Yerkesik Otantik Oyun ve Oyuncak Şenliği’ Yerkesik İlk Okulu Bahçesinde bugün yapılacak.

Metinbilim Enstitüsü tarafından 5 yıl önce unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarının günümüzde yeniden canlandırılması amaçlayan Otantik Çocuk Oyunları Şenliği beşinci kez yapılacak.30-31 Mayıs tarihinde gerçekleşecek oyunlar hakkında bilgi veren Metinbilim Enstitüsü Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ümral deveci, çocukların tekno-kültür alanında bir teslimiyet ve boyun eğme ile zaman geçirdiklerini belirtti. Başkan Deveci Şöyle devam etti, “Çocuklarımız ve gençlerimiz, birer pasif tüketici konumunda bulunmaktalar.  Kendi bireysel güçlerinin ve yaratıcılıklarının farkına varamadan, kendilerine sunulan tekno-kültürü, bir kültür obezitesi iştahıyla tüketiyorlar. Hızla tüketilen bu kültü, bireysel şahsiyet oluşumunda hiç etkisi olmayan bir popüler tüketim aracı olmaktan öte gidemiyor. Yani modernite  ve vahşi kapitalizm, çocukları ve gençleri kirletiyor” dedi.

Dernek Başkanı Yrd. Doç. Dr. Deveci, enstitü olarak çocukların, nitelikli, geleneksel ve şahsiyet kazandırıcı bil kültür üretimi ve tüketimi eylemi içerisinde bulunmasına katkı yapmak istediklerini belirterek şöyle devam etti, “İnsanlığın en temiz çağı olan çocukluk çağlarından başlayarak kendisini yeniden kurmasının gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca yeni bir turizm alanı oluşturarak, yöre turizminin zenginleşmesini sağlamak istiyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Müşteba KARAMANOĞLU 29 Mayıs 2015 / 23:33

Şenliğin başladığı yıldan itibaren katılıyorum .çok eğlenceli öğretici ve hatırlatıcı oluyor ..
Zamanımızın 60 lı yılların ortası Muğla,da eğlence çocuk oyunları idi ..sokaklarda boş arazi .ve arsalarda çocuklar arasında oynanan masum oyunlar ..
Mesela Yakar top ( Yakan top. ) Kocamustafendi İlk okulunun şampiyonu idim kesinlikle beni yakamazlardı yanmazdım müthiş bir refleks ve haraketle toptan ya kaçardım yada yanmamak için tutardım ..Yıllarca bu oyunu okulumuzun bahçesind ebirde karşısında bahçe toprak iken oynardık ..
Okulumuzun karşısı park karşısında bilya oyunları ,kalem ütmece, artist ütmece oynardık .Kalem ütmece kalemleri vurması idi vurunca kalemi alırdık ..Bilyada çukurlara katmaca bilyayı çukura katmaca ..
Birde karış oynardık vurduğumuz bilya karışlardık eğer karış kurtarırsa alırdık bilyayı ..
Birde arist ütmece veya araba ve diğer resimler bulunan sakız dan çıkmış biraz kalınca kağıttan resimleri bir yükseklikten atardık yerdeki resime değdimi alırdık o resmi ..
Çeelik çomak oyunlarımız vardı ..karşedan biri sopa ile çukurdan havalandırdığı küçük dal parçasını elindeki sopa ile hızlandırır karşıya atardı rakıp oyuncuda havadan gelen küçük dal parçasını havada vurursa kazanırdı ıskalarsa kaybederdi..
Birde Fırıldaklarımız vardı .KABURGA ÇAKTIĞIMIZ UÇLARINA KAYTAN DEDİĞİMİZ KALIN SİİZM İPLERLE HAREKET VERİRİ DÖNDÜRÜRDÜK AYNI ANDA YERE ÇAKDIĞIMIZ FIRILDAKLAR KİM ÇOK DÖNERSE O KAZANIRDI BİRDE IKI ÜÇ TANE AYNI ANDA DÖNDÜRÜLÜR HIZLI DÖNEN DİĞERLERİNİ SAF DIŞI EDERDİ KİMİN FIRILDAK KALIRSA O KAZANIRDI ..
Raptiye Muğla’ya yeni gelmişti bulamazdık filim afişlerinin asıldığı pankart sehpalarından beklerdik filim afiş takılsın diye her zaman raptiye kullanmazlarıd bazen yapıştırıcı ile ( undan yapılmış yapıştırıcı ) ile yapıştırırlardı ..
Raptiyeyi biz fırıldakların en üztüne raptiyelerdeik iki tane bile olsa fırıldak dönerken altın gibi sarı bir görünüm veriridi ..
Uçurtma şampiyonu idim ..Çıtaları bulur buluşturur terazilerdim ..kalın kağıtlar bulurdum birde yıldız şeklinde yapardım gerdirirdim kağıdı kağıdını yapıştırı .undan yapılmış bir yapıştırıcı ile ..sonra kuyruk takardım ..kırnap ipleride tütün iplerinin parçalı olanları birleştirir düğümlerdim ..rüzgarlı bir yer ya kışla yada Kızıldap da ver uçurmayı havalara ..
Ha birde jilet takardık kuyruk altına diğer rakip uçurtmalar havada dalga yaptırırdık jilet kırnap ipi keser kesilen uçurtma havada yok olurdu uzağa gitmezse bulunurdu uzağa giderese yapacak bir şey yok kaybolurdu ..
Kurşunlu cami arkası Şimdiki otopark karşısı kitap sergisi olurdu kerkes kitap getirir satar başka bir kitap alırdı .Bazılarıda kader çektirirdi benim yaptığım gibi kesenin içine çıktı yazısı veye kıtap yazısı olan küçük kağıt parçacıkları konurdu kes karıştırılır kader çeken yazılı kağıdı bulursa kitap alırdı Bulamazsa verdiği paara yanardı ..
Sonraları aynı yerde İlhan Bildirici amcamız bisikle tkıra verirdi ..
Sonraları mobilet kira verilmeye başladı ..