Yerkesik Otantik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği başlıyor

Bu haber 22 Mayıs 2014 - 0:12 'de eklendi ve 818 kez görüntülendi.

yerkesiği4.Yerkesik Otantik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği Cumartesi günü Yerkesik İlk Okulu bahçesinde yapılacak. Şenlik İle ilgili basın açıklaması yapan Prof. Dr. Namık Açıkgöz 2 gün boyunca sürecek ve 7-14 yaş grubu çocuklar, otantik çocuk oyunlarını, oyun kurucularının önderliğinde oynayacaklarını belirtti.

İlkay Yıldız

Metin Bilim Enstitüsü tarafından bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek olan Yerkesik Otantik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği Cumartesi günü Yerkesik İlk Okulu bahçesinde gerçekleştirilecek. Şenlikler Menteşe Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından destekleniyor.

Şenlikler hakkında düzenlenen basın toplantısında Metin Bilim Enstitüsü üyeleri adına konuşan Prof. Dr. Namık Açıkgöz, “Şenlikte yakar top, beş taş, seksek, ip atlama, çember çevirme, topaç çevirme, çelik-çomak, yağ satarım bal satarım, aç kapıyı vezirgan başı, mendil kapmaca, dokuz taş, bilye gibi oyunların oynanacağı şenlikte, bu sene Gana, Yemen, Kazakistan gibi ülkelerden de oyunlar sergilenecek. Bunun yanı sıra, düdük, kaval, tüfek, hüppük, çamurdan oyuncaklar gibi el yapımı basit oyuncakların da yapılıp sergileneceği şenlik 2 gün sürecek” dedi.

Prof. Dr. Açıkgöz, bu senenin sürprizi, çok basit bir çocuk düdüğü olan ‘hüppük’ün yapılışını kısaca anlatacak ve kısa bir ‘hüppük’ dinletisi gerçekleştireceklerini belirterek, “Çocukların kendi varlıklarını göstermeleri ve ispatlamalarına fırsat ve imkân tanıma amacına yönelik bu şenlik, sadece otantik kültür değerlerinin canlandırılmasını amaçlamamakta, tüketim toplumu zihniyetinin çocuk sömürüsüne karşı çıkmayı da amaçlamaktadır. Yerelden ulusala ve ulusaldan uluslararasına seyretmesini hedeflediğimiz bu şenliğin, Muğla’ya turizm alanında yeni bir değer katması; deniz turizmi yanında bir kültür turizmi alanı olarak yöre turizmine zenginlik katması amaçlanmaktadır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.