Yerkesik 7. Otantik Çocuk Oyun ve Oyuncakları Şenliği

Bu haber 23 Mayıs 2017 - 10:45 'de eklendi ve 944 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

 Metinbilim Enstitüsü Derneği, 2011 yılında, o zamanlar için bir düş gibi gelen “Yerkesik Otantik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği”nin yedincisini yapıldı.  Şenliğin başlaması daha dün gibi idi, 20-21 Mayıs Cumartesi-Pazar günleri yedincisi gerçekleşince, “düşlerin gerçekleşmesi” bir düş olmaktan çıktı. Bunda, Metinbilim Enstitüsü Derneği’nin azim ve kararlılığı olduğu kadar, destekçi kurum ve kuruluşların katkısı da önemli bir rol oynamıştır. Deyim yerindeyse, Metinbilim Enstitüsü Derneği’nin orkestra şefliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Menteşe Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı, Muğla S.K.Üniversitesi, Gençlik Hizmetleri ve Spor il ve ilçe müdürlükleri ve Muğla Ticaret Odası’nın destekleri ve Yerkesik İlkokulu’nun, bahçesini bu iş için açması, bir düşün gerçekleşmesini sağladı ve sağlıyor.

Geçen yıllardaki yazılarımı hatırlayan vardır. Metinbilim Enstitüsü Derneği, bu şenliğe soyunurken, felsefî bir teze dayanıyordu: İnsanlık son yüzyıllarda kirlenmiştir; insanlığın kurtuluşu, masumiyet çağlarından itibaren kendisini yeniden inşa etmektir. Biz Metinbilim olarak buna bireyden başlayalım ve bireyin masumiyet çağı olan çocukluktan itibaren kendisini yeniden inşa etmesi için ortam hazırlayalım. Bütün insanlığı bu işe dahil etmek mümkün olmazsa da deniz yıldızı örneğinde de olduğu gibi, bir çocuğun bu farkındalığı algılaması, insanlık için faydalıdır.

Bu felsefe ile hareket eden Metinbilim Enstitüsü Derneği, 7 yıldan beri, insanın sömürülmesine ve istismar edilmesine vesile olmadan, çocukların tamamen kendi imkanları ile kurgulayıp oynayabilecekleri ortam hazırladı. Çember ve topaç çevirme, yakar top, bilye, mendil kapmada, aç kapıyı bezirgân başı, seksek, çizgi, aşık oyunu gibi oyunları 2 gün boyunca sergiledi. Oyunlar Metinbilim’in oyun kurucuları liderliğinde oynandı.  Zaman zaman da Yerkesikli olup 7 seneden beri bu şenliğe katılan çocuklar da oyun kuruculuğu yaptılar.

Her oyunun ayrı bir güzelliği yaşandı elbet; fakat çocukların en çok heyecan duyup haz aldıkları oyunlar, çember ve topaç çevirme idi. Bir âlete hareket ettirme özelliği vermek, çocukların çok hoşlandıkları bir oyun oldu.

Bu tür oyunlarda, çocuklar, oyunun kendi içinde bir rekabet yaşıyorlarsa da özellikle çember ve topaç çevirmede, âdeta kendileriyle yarışıyorlar ve başardıklarında müthiş bir zevk alıp mutlu oluyorlar.

Meydanda her oyunda yaşanan mutluluk tarif edilmez; ancak görülüp yaşanır. Hele bir de anne-babasıyla gelen çocukların mutluluğu göreceksiniz!…  Tabii bu durumlarda yaşanan mutluluk iki yönlü… Anne-babalar da çocukların oyunlarından mutlu oluyorlar. Biraz fırsat bulup çocuğuna çember çevirten babaların değmeyin keyfine!…

Daha küçük yavrular üç tekerlekli ahşap yürüteçle oynamayı çok sevdiler. Yanlarındaki anne-babalarına başarılarını gösterir gibi bakmaları, her şeye değerdi.

Şenliğin bir başka yönü, anne ve babaların, kendi oynadıkları oyunları, yıllar sonra çocuklarına öğretmeleriydi. Anne-babalar, çocuklarına nostaljik bir oyun öğretmenin hazzını yaşıyorlardı, çocuklar da otantik oyun ve oyuncaklarla oynamanın hazzını…

Şenlik meydanında üç şey yoktu: Gereksiz rekabet, zararlı yiyecek-içecek ve yüksek sanayi maumülü oyuncaklar. Zaten bu şenliğin amacı da çocukları bunlardan korumak değil miydi? Bunlar yapılarak amaca ulaşılmış oluyordu.

Şenliği destekleyen kurum ve kuruluşlar çok büyük bir teşekkürü hak ediyorlar. İki gün boyunca şenlik alanında bizleri yalnız bırakmayan Menteşe Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Sayın Mutlu Uzun’a ve öğrencilerin şenliğe katılmasını sağlayan Menteşe İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü’ne de ayrıca teşekkür ediyoruz.

İnşallah seneye sekizinci şenlikte buluşuruz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.