“Yerel Tohum, Ulusal Güç”

Bu haber 17 Mayıs 2017 - 23:45 'de eklendi ve 1.026 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Türk Edebiyatı’nın usta şairlerinden Can Yücelyerel tohum” anlamında bugünleri görseydi ne düşünür ne söylerdi o kadar çok merak ediyorum ki…

Can Yücel’in ölmeden önce üç vasiyetinden biri “Tohum Bankası” kurulması olmuştu.

2011 yılında Can Yücel’in 12 inci ölüm yıldönümünde eşi Güler Yücel, şairin vasiyeti olan ’Tohum Bankası’ projesini hayata geçirmek üzere harekete geçti.

Eski Datça Mahallesi’ndeki evinde, her yıl 12 Ağustos’ta çeşitli etkinliklerle anılan usta şairin o yılki ölüm yıldönümü, ailesi tarafından, vasiyeti olan ’Tohum Bankası’ projesine ithaf edilmişti

Güler Yücel anma törenleri öncesi yaptığı açıklamada, usta şairin hayatta iken kendisine üç vasiyeti olduğunu belirterek şöyle demişti:

İlki, öldüğünde Datça’ya gömülmesi idi. Bu gerçekleşti. İkinci vasiyeti ise aklı evvel bir galerici adını resim galerisine vermek istemişti. Şiddetle karşı çıkmış, ’Karhaneye adımı vermeyin’ diye vasiyet etmişti.

xx            xx            xx

Eşinin ölümünden önceki son vasiyetinin ise ‘Tohum Bankası’ olduğunu anlatan Güler Yücel şu bilgileri vermişti:

Türkiye’nin kendi tohumlarının korunduğu, gelecek nesillere aktırılabileceği bir tohum bnkası projesinin kurulmasını çok isterdi. Bugüne kadar bu vasiyeti gerçek olmadı. Türkiye’nin ilk yavaş kenti Seferihisar’da katıldığım bir tohum takasında bu vasiyeti gerçekleştirmek üzere girişim başlattım. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de bu projeye olumlu yaklaştı. Bu yıl 12 Ağustos’ta yapılacak olan anma törenlerinin, tohum bankası projesi konusuna ayrılmasına karar verdik. Çok geniş katılımlı bilimsel bir toplantı olmasını arzuluyoruz.

O toplantı gerçekleşti… Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tayfun Özkaya, o gün tohum bankası ile ilgili konferans verdi.

Usta şairin vasiyetinin gerçekleşmesi yolunda Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in adım atmasına sevineceğime, “Neden Datça veya Muğla (Menteşe) Belediyesi değil” diye üzülmüştüm…

xx            xx            xx

Seferhisar Belediyesi’nin 2011 yılında başlattığı Tohum Takas Şenlikleri Muğla Belediyesi tarafından hemen ertesi yıl “Muğla Yerel Tohum Takas Şenliği” adı altında başlatıldı.

O zaman sevinmiştim… Can Yücel ve ‘Tohum Bankası’ üzerine temenni yazıları yazmıştım.

Şimdi şenliği Menteşe Belediyesi sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde “5. Yerel Tohum ve Fide Şenliği” adı altında yapıldı.

Tohum seferberliği projesi kapsamında yerli tohumlarımızın yaşatılması için Can Yücel Tohum Merkezi kurularak, yerel tohumların uygun koşullarda saklanması da ilk Seferhisar’da oldu.

Tohum Takas Şenliklerinin yapıldığı çok yer var, ama başka ‘Tohum Bankası’ kurulan yerler var mı bilmiyorum, Muğla’da da kuruldu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hayata geçirilen Yerel Tohum Merkezi’nin açılışı Cumhuriyet’in kuruluşunun 93. Yılında yapıldı. Sanıyorum “Tohum Bankası” da Ortaca da tesis ediliyor…

xx            xx            xx

Kırsal yerleşmelerde “yerli tohumlar” saklandıkları yerlerden çıkarılmaya, takas şenliklerinde paylaşılmaya başlandı… Bir iki yıldır çarşı pazarda az da olsa “yerli, milli çotraklı domates” görmeye başladık.

Bir de aslında en iyi tohum bankası topraktır… O nedenle “yerli ve milli tohum ekip, yerli ve milli tarım ürünü tüketmeliyiz” diyeceğim, ama işte bu o kadar kolay değil…

2006 yılında çıkarılan “Tohumculuk Yasası” ile “yerli-milli tohum satışı yasak”… Takas serbest!

Çocukluğumuzda kendi kendini besleyen sayılı ülkelerden biri olmakla övündüğümüz ülkemiz gıdada bağımsızlığını yitirmekle karşı karşıya…

Geçen yılda sertifikalı tohum kullanmayan çiftçilerin desteklerden yararlandırılmayacağı açıklandı. ‘Milli Tarım Projesi’ kapsamında 2018’den itibaren çoğu çok uluslu şirketlerin denetiminde üretilip satılan tohumlar çiftçiler için zorunlu hale getiriliyor

Atalarından kalma yerel; yerli-milli tohumlarla yetiştirdiği ürünlerini pazarlamaya çalışan küçük çiftçiler bu düzenlemeden sonra suçlu muamelesi görecek!

Yerli tohum satışı ise zaten suç…

xx            xx            xx

İşte bu noktada ülkemizin gıda alanında bağımsızlığından yana olan, İsrail başta çok uluslu şirketlerin tohum kıskacından kurtulmamızı, vatandaşların sağlıklı gıda tüketmelerini isteyen yerel yönetimlere büyük görev ve sorumluluk düşüyor.

Bu anlamda; Türkiye’de 2006 yılında çıkan yerli tohumun satışının yasaklanmasını öngören yasaya karşı 2011 yılından itibaren Tohum Takas Şenlikleri yaparak yerli tohumun yok olmaması için mücadele eden Seferihisar Belediyesi, ilçede kurduğu Can Yücel Tohum Merkezi’nde ürettiği tohumları geçen yıl üreticilerle paylaştı.

2014 yılında 50 bin sebze fidesi dağıtan Seferhisar Belediyesi, Tohum Takas Şenliği’nde beş çeşitten oluşan 3 bin paket yerel tohumun dağıtımını gerçekleştirdi.

Yerel Tohum, Ulusal Güç” sloganıyla Yerel Tohum Merkezi kuran Muğla Büyükşehir Belediyesi de yerel tohumun korunması için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda 13 ilçede yapılacak olan fide dağıtımlarının ilkini 9 Mayıs’ta Bodrum Kale önünde yaptı…

xx            xx            xx

Yerel Tohum Merkezinde üretilen fidelerin Bodrum’da Kale önünde dağıtımında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Türkiye’nin tarımsal üretimde son yıllarda olağanüstü gerilediğini ve neredeyse bütün ürünleri ithal eder hale getirildiğini, Türkiye’nin, Muğla’nın verimli topraklarının doğru tarım politikası ve uygulamalarla her türlü ürünü üretecek kapasitesi olduğunu söyledi.

Muğla’da Yerel Tohum Merkezi, Toprak-Su-Yaprak Analiz Laboratuarı, Alım Garantili Çiçek Üretimi, patates, ceviz, incir tohum desteği gibi hizmetlerle üreticinin ve dolayısıyla tüketicinin yanında olduklarını ifade eden Başkan Gürün şöyle devam etti:

Bugüne kadar 410 korunmuş, yerel tohumumuzu vatandaşlarımızdan teslim aldık. Bu tohumlardan elde ettiğimiz 12 bin fideyi bütün ilçelerimizde üreticilerimize dağıtarak yerel, korunmuş tohumlardan elde edilen fidelerin verimli topraklarımızla buluşmasını ve tohumların korunarak gelecek nesillere aktarılmasını amaçlıyoruz. Üniversitemiz içerisinde kurduğumuz Toprak, Sulama Suyu, Bitki Laboratuarı ile Muğla’mızın toprağının datasını çıkararak üreticilerimizin daha fazla verim almasını, toprağımızı korumayı hedefledik. Ürün çeşitliliğini arttırmak için üreticilerimize patates, yem bitkisi, ceviz, incir, zeytin fidanları dağıttık. Muğla’da nüfusumuzun yüzde 60’ı kırsalda yaşıyor. Kırsal Muğla’da üretileni kıyısal Muğla’da tüketilmesini sağlayarak Muğla’nın birlikte kalkınmasını amaçlıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi milli ekonominin temeli tarım olmalı, tarımda reformlarla Türkiye tekrar üreten, üreticisine köylü milletin efendisidir diyebilecek hale getirilmelidir.

xx            xx            xx

Başkan Gürün’ün verdiği bilgilere göre, Muğla Büyükşehir Belediyesi bu güne kadar il genelindeki çiftçilere 1000 ton yem bitkisi ve patates tohumu dağıtırken, ayrıca %50 hibeli 10 bin 52 adet ceviz, 11 bin 655 adet memecik zeytini ve 3 bin adet incir fidanının üreticilere dağıtımını gerçekleştirdi…

Yerel Tohum, Ulusal Güç” sloganıyla kurulan Tohum Merkezi’nde yöreye özgü tohumların korunarak, yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılıyor. Yerel Tohum Merkezinde bölgemize özgü 410 çeşit yerli ve milli tohum bulunuyor. Bu tohumlar ise çiftçilere ücretsiz olarak veriliyor.

Bu arada tohumların yaşatılması ve çoğaltılması amacıyla “Gönüllü Üretici” sistemi de başlatılmış bulunuyor. Üreticilere merkezde bulunanlar arasında 20 türe ait 130 çeşit tohum dağıtılıyor. Gönüllü Üretici Sistemi’ne üretici kayıtları devam ediyor.

Köyceğiz Beyobası Seralarında çimlendirme işlemine tabi tutulan 12 bin yerel tohum fidesi 13 ilçede dağıtılıyor.

Gönüllü Üretici Sistemine kayıtlı olan üreticilere dağıtımı yapılacak olan fidelerin, üreticilerden tohum olarak geri dönmesiyle, yerel tohumun korunması ve yaygınlaştırılması zinciri oluşturulmuş oluyor.

Can Yücel bugünleri görmüş olsaydı, herhalde “İşte bu” der ve “Yerel, yerli ürünü üreticiden tüketiciye yerel yönetim güvencesinde ulaştırmanın zamanı gelmiş” diye eklerdi…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat Öztepe 19 Mayıs 2017 / 10:55

Gocuman; Yazınızı her gün okurum. Şimdi bir konu paylaşacağım; Cumhuriyetimizin Kuruluşunun ve Gazi Meclisimizin Kuruluşu ve Açılışlı neredeyse BİR ASIR 100 Yıl Olacak. Tohumu İsrail den alırmışız. İsrail Devletinin kuruluşu ne zaman. neden böyle olduk. kim yada kimler bizi bu hale getirdi. sevgi ve saygı.