Yerel tohum, temiz gıda pazarı açıldı

Bu haber 25 Ekim 2017 - 0:14 'de eklendi ve 444 kez görüntülendi.

Kent Konseyi Çevre Grubu ve Yerel Tohum Derneği’nin uzun süren çalışması sonucu hayata geçirilen “yerel tohum – temiz gıda” pazarının açılışı Marmaris’te yapıldı.

Pazaryerinde yer alan tezgahların açılına Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Kamil Öner katıldı.

Sultan Kocakulak

Marmaris Kent Konseyi Çevre Grubu ve Yerel Tohum Derneği’nin 2014 yılından bu yana kırsal mahallelerde köylülerle bir araya gelerek yerel tohum ve üretimi ile ilgili yaptığı bilgilendirmeler nihayet meyvesini verdi.

Tüm testlerden başarıyla geçen organik meyve ve sebzelerin yer aldığı tezgahlar ‘Sağlıklı gelecek için yerel tohum, sağlıklı toprak’ sloganı ile tüketiciyle buluştu. Pazara ilçede yerleşik yaşayan yabancı uyruklu kişiler büyük ilgi gösterdi. Satılan organik ürün ve yerel tohumlar kısa sürede tükendi.

Marmaris Yerel Tohum Derneği Başkanı Pınar Ünlü, organik pazarın açılışı ardından yaptığı açıklamada, 3 yıldan bu yana köyleri dolaşarak doğal tarım yapan çiftçileri tespit ettiklerini söyledi.

Ünlü, şöyle dedi: “Büyükşehir Yasası’yla mahalle statüsüne kavuşan 13 köyümüzde organik tarım yapmaya çalışan vatandaşımıza bilgilendirmede bulunduk. 13 köy ve merkezde organik tarım yapan üreticilerden 300 civarında numune alarak Aydın’da bir laboratuvarda testlerden geçirdik. Yüzde 100 organik ürünler tespit edilerek yetiştiricilere çeşitli bilgilendirmelerde bulunduk. Amacımız, tüketiciyi sağlıklı ürünle buluşturmaktır. Pazarımızı büyütmek için ilk adımlar atıldı. Hedef, ilçemizi organik ürünlerin tüketildiği bir şehir haline getirmektir.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.