YEREL SEÇİM ve ADAYLAR

Bu haber 31 Ocak 2013 - 8:39 'de eklendi ve 1.680 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Yerel seçimlere 14 ay kaldı. Muğla tarihinin belki de en heyecanlı ve çekişmeli yerel seçimine şahit olacağız. Önümüzdeki yerel seçimlerin en büyük özelliği Muğla’nın Büyükşehir statüsüne geçtikten sonra yapılacak ilk seçim olması heyecanı ve stresi daha da arttırıyor. Son günlerde genelde CHP, yerelde MHP’de beklenmedik olaylar yaşanıyor. CHP içinde yaşanan çok seslilik galiba partide yaşanan huzursuzluğu yerel seçimlere kadar taşıyacak gibi. CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu her ne kadar kürsüden ortamı sakinleştirmeye, birilerine üstü kapalı mesajlar vermeye çalışsa da CHP’nin genlerindeki o çok seslilikçilik ve özgürlükçülük dürtüsü bundan sonra da devam edeceğe benziyor.
MHP’de ise İl Başkanı Osman Güven genel merkez tarafından görevden alındı. Görevden alınma her ne kadar şık olmasa da en önemlisi partiye yeni il teşkilatı atanıncaya kadar kapatılması kararı şaşkınlık yarattı. Yerel seçimler için hazırlık yapan, ilçelerde istişare kurulu toplantıları yapan İl Teşkilatı’nın böylesine bir çalışma ortamında görevden alınması ne kadar doğru, bunun kararını seçmen sandıkta elbette soracaktır. MHP’ye yeni atanacak bir il teşkilatının yeni sil baştan bir program yaparak yerel seçim çalışmalarına hazırlığı zaman kaybından başka bir şey değildir.
Yani sizin anlayacağınız, kimilerine göre CHP’de demokrasi fazla geliyor, MHP’de ise demokrasinin adı rafa kaldırılıyor. AK Parti’yi hangi şablona oturtacağız onu da anlayamadım.
Gelelim yerel seçimlerde partilerin olası adaylarına. CHP’de aday aday sayısından geçilmiyor. MHP7de Büyükşehir için adı geçen tek isim oldu. O da Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı. Ak Parti’de ise çık yok. İktidar partisi gibi bir parti seçimden bir ay önce eğer adayını açıklar ve ‘Bizim adayımız bu. Oy verin’ derse bilsin ki seçim kayıptır. AK Parti teşkilatları bugünlerde Büyükşehir yasasını anlatmak ile meşgul. Tamam anlatın, ama anlatırken yanınızda ‘Bu bizim İlçe Belediye, Büyükşehir belediye başkan adayımızdır’ diyebileceğiniz isimler de olsun. Sadece ve sadece Büyükşehir yasasını anlatmak ile seçim alınmaz.
CHP içinde hala dört-beş ismin Büyükşehir belediye başkanlığı için adları dolaşıyor. Bu isimleri defalarca yazdık çizdik. CHP içinde bir yerlere gelebilmek için gruplaşmalar olduğu izlenirken, Muğla merkez başta olmak üzere Milas, Yatağan, Ula, Datça, Fethiye İlçelerinde uzunca bir zamandan bu yana partililer arasında birbirlerine karşı gruplaşmalar olduğu iddiası izlenimi var. Bodrum CHP’yi ele alacak olursak, diğer İlçelerden daha fazla gruplaşmalar var. Bodrum CHP İlçe başkanı Okan Özsu, İlçede parti içindeki bölünmeleri ve küslükleri bitirmeye çalıştığını birlik ve beraberliğin sağlanması için Bodrum’a iş yapabilecek bir belediye başkanı getirilmesi için çalıştıklarını söylüyor. Bodrum’da belediye başkanlığı için ortaya çıkan ilk isim CHP eski İlçe Başkanı Durmuş Ali Öztürk oldu.
Her yerde olduğu gibi AK Parti Bodrum’da da sessizliğini sürdürüyor. Sürpriz bir aday çıkaracaklarını açıklayan AK Parti İlçe başkanı Yılmaz Algül kamuoyundan tasvip görecek, kucaklayıcı, bilgili ve donanımlı vatandaşların arkasında olabilecek değerli şahsiyetleri aday adayı olarak açıklayıp gereğinin yapacaklarını söylüyor.
Ula, partilerin en fazla aday adayı çıkarabileceği bir ilçe. CHP’de Hasan Yaman, Ahmet Çalca, Fikret Uzunhasan, Durmuş Ali Sazaklı, Ersan Gökduman, Koray Helvacı ve daha üç beş ismin daha CHP içinde isimleri dolaşıyor.
AK Parti’de de öyle. Mevcut belediye başkanı Nadi Şenkal ile Polis Akademisinde öğretim görevlisi olan Bekir Tavas öne çıkan adaylar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.