Yeni Yıl Yeni Beklentiler ve Tahminlerim

Bu haber 01 Ocak 2015 - 23:24 'de eklendi ve 1.318 kez görüntülendi.
Servet Aydınlıoğluserveraydinlioglu@hamlegazetesi.com.tr

Yeni yıl insanlığın zaman kavramını somutlaştırmak adına bulduğu en önemli başlangıç noktasıdır. Bugün ülkemizde kullandığımız ve dünyanın da büyük oranda kullandığı Miladi takvim Hz İsa’nın doğum gününü başlangıç günü kabul eder ve dünyanın pek çok ülkesinde Yılbaşı günü olarak kutlanır. Sınırlı sayıda İslam ülkelerinde kullanılan Hicri takvim ise peygamberimizin Mekke’den Medine’ye göçünü Takvimin başlangıç günü olarak kabul eder.

Her yeni başlangıçta olduğu gibi her insan yeni umutlar ile yeni yıla başlar bende herkes gibi 2015 yılına başlarken şahsım, ailem, ilçem ve ülkem adına gerçekleşmesini istediğim beklediğim birçok şey var. Tabi’ki şahsım ve aile fertlerim adına önce sağlıklı bir yaşam diliyorum ve ailemin ihtiyaçlarını görebilecek namerde muhtaç olmayacak kadar helal kazanç ta dileklerimin içinde bu iki beklentim dışında şahsım adına abartılı beklentilerim yok 2015 yılında İlçem ve ülkem için beklentilerim ve umutlarım var demiştim Geçen sene yine ilk yazı hayatıma başladığım zamanlara denk gelen 2014 yılı başlarken yazdığım yazıdaki şahsım ilçem ilimiz ve ülkemiz için dilek ve beklentilerimin bir kısmı gerçekleşti, bir kısmı ise olmadı.

2014 yılı başlarken ilçem için 2014 Mart ayında yapılacak seçimde yıllar sonra iktidar partisinden bir belediye yönetimi seçilmesini istemiştim. Bundan amacım ilçemiz halkının çok ihtiyacı olan gelişmiş güzelleşmiş iş olanakları artmış bir Ula için devlet desteğini arkamıza alabilmekti. Bu amaca ulaşabilmek için 5 yıllık ilçe başkanlığım süresince yönetim ve partili arkadaşlarımızla kazanmak adına partiyi her şeyi ile hazır hale getirmiştik. Hesabını yapamadığımız tek şey genel merkez tarafından başkan adayı gösterilen şahsın seçim kaybetmek için elinden gelen her türlü hatayı yapmasıydı. Şimdi ilçemiz adına 2015 yılı için umudum ilçemize halkımızın verdiği destekle ülke rekorunu bilemem ama ilçe ve il rekorunu kırarak 5. defa belediye başkanı seçilme başarısını göstermiş olan Ümit Karaaslan başkanımızın Ula için yılların tecrübesini de kullanarak bu dönemini önemli hizmetlerle taçlandırmasını umuyor ve bekliyorum. Ümit başkandan bilhassa 2013 yılında üniversite yönetimiyle protokolü yapılan Ula ekonomisine çok şey katacak olan Mimarlık fakültesinin ilçemize kazandırılma işlemini başarıyla neticeye ulaştırmasını bekliyorum. İlçem için istediğim nedenlerden dolayı ilimiz içinde yerel seçimlerde Muğla ilinin genelinde iktidar partisinden başkanlar seçilsin istemiştim ama CHP ve adayları başarılı oldu halkımız onları tercih etti tüm kalbimle seçilen CHP’li başkanları tebrik ediyorum ve 2015 yılında ilimize iyi hizmetler yapmalarını umuyorum

2014 yılı başlarken ülkemiz için olmasını beklediğim ve yarar umduğum şeylerin çoğu 2014 yılında gerçekleşti geçen yıl yazdığım yeni yıl yazısında ülkemiz için akan kanın durmasını ekonomik kalkınmanın devam etmesini, 2014 Mart ayında yapılan yerel seçimlerden ve ilk defa halk oyu ile yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden Ak Parti ve adaylarının başarıyla çıkmasını beklediğimi yazmıştım. Ülkemizin en büyük sorunu olan terör konusu geçen yıl büyük oranda kesildi yıllar sonra ilk defa çok az şehit haberi duyduk dileğim elbette tamamen bitmesi ve ülkemize iç barış gelmesi. Dünyadaki ve bölgemizdeki kargaşaya rağmen ekonomide istikrar devam etti ve her şeyin başı olan siyasi istikrar Ak Partinin yapılan iki seçimden de başarıyla çıkmasıyla sürdü.

2015 yılı için ise ülkem adına beklentim 15 Haziran da yapılacak seçimlerden Ak Parti ve adaylarının başarıyla çıkarak siyasi, ekonomik istikrarın devam etmesi birçok yazımda vurguladığım gibi ben ülkemizde anket biliminin çok geliştiğine inanıyorum. Yapılan tüm anketler seçimde böyle bir sonucun ortaya çıkacağını öngörüyor. İki hafta önce yazdığım yazıda bahsettiğim gibi eğer HDP seçime parti olarak girerse anketlerin gösterdiği tabloya göre barajın altında kalacak ve bu durumda da seçim sonunda Ak Parti anayasayı tek başına değiştirebilecek çoğunluğu elde edebilecek. Böyle bir neticede ülkemizin gerçekten ihtiyacı olan daha demokratik daha katılımcı daha özgürlükçü daha kapsayıcı ülkemizde iç barışın önünü açacak anayasanın yapılmasını kolaylaştıracaktır. 2015 yılında muhalefet partilerinin de toplumun önüne daha ayağı yere basan ülkemizin sorunlarına daha yapıcı çözüm önerilerinde bulunan sadece eleştiren değil çare gösteren alternatif politikalar geliştiren siyasi söylemlerle toplum karşısına çıkmalarını bekliyor ve diliyorum. Böyle davrandıkları takdirde bundan hem onlar hem de ülkemiz kazançlı çıkacaktır. Fakat gelecek seçimde eskisi gibi sadece Ak Parti karşıtlığı söylemi üzerine politikalarını oturturlarsa seçimde hiçbir şansları olmayacaktır.

Değerli okurlarım 2015 yılı için beklentilerimin çok az kısmını sizlerle paylaştım tabi herkes benim gibi düşünmeyebilir herkesin düşüncesine sonsuz saygım var. Ben yeni yılın hepimize ve ülkemize hayırlar getirmesini canı gönülden diliyorum yeni yılda da yeni gündem konularında sizlerle birlikte olabilme dileğimle hepinize iyi haftalar diliyorum.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.